ÚvodAktualityKam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!
Památky

Kam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!

  • 24. prosince 2023
Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také v Dejvicích, Holešovicích nebo Petrovicích.

Barokní jesličky na Hradčanech

betlém loreta prahaJeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů, který sousedí s Loretou. Jde o impozantní soubor 48 figur v životní velikosti v barokním stylu, který je starý téměř 300 let. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase svoji polohu – až do tříkrálového dne leží Ježíšek na seně, poté ho Panna Maria drží v ruce. Jesličky jsou od 25. prosince až do 7. ledna 2024.
 

Pražské Jezulátko a exotické betlémy

JezulátkoV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku. Na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky. Vstupné se zde neplatí. Venkovní velký deskový malovaný novodobý betlém bývá umístěn nedaleko od zastávky tramvaje na terase kostela.
 

Perníková vůně v Dejvicích

Perníkový betlémPerníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky, které nejen lahodí oku, ale lze k nim i přivonět, jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. Typickou "vánoční vůni" získává perník zvláštní směsí koření – kardamonu, koriandru, anýzu, zázvoru, tymiánu, badyánu, nového koření, hřebíčku, skořice a vanilky. Výstavu si můžete prohlédnout od 24. prosince do 6. ledna 2024 denně od 11:00 do 17:00 hodin. Vstupné se zde neplatí.
 

Velký betlém na Vyšehradě

Betlém VyšehradBetlém v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byl pravděpodobně zhotoven ještě v 19. století. Betlém tvoří třináct postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat. Postavy Svaté rodiny, tří králů, andělů, darovníků a zvířat (volka, oslíka a ovcí) jsou vyřezány ze dřeva, polychromované v realistickém postnazarénském stylu a pocházejí z konce 19. století. Autora neznámé, nicméně styl řezby je blízký okruhu tyrolských řezbářů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou. Ušlechtilá řezba figur a instalace jeslí řadí tento betlém mezi nejhezčí v Praze. Betlém je přístupný od 2. prosince 2023 do 1. ledna 2024. Betlémové figury byly naposledy restaurovány v létě 2015 restaurátorkou Jitkou Jirkovskou.
 

Slovanský betlém v Holešovicích

Slovanský betlémUnikátní Slovanský betlém v holešovickém kostele sv. Antonína měl poněkud pohnutý osud, hrozil mu zánik, ale první farář novogotického kostela sv. Antonína Paduánského, P. Silvestr Hrnčíř se postaral o to, aby nezanikl. Betlém byl nakonec rozšířen, doplněn obrazem Domažlic a figurkami v chodských krojích, posléze se v něm objevily i další figurky v krojích slovanských národů. Betlém v kostele sv. Antonína, který se zde vystavuje nepřetržitě od roku 1923, letos jej můžete navštívit od 24. prosince 2023 do 8. ledna 2024 od 11:00 do 17:00 hodin. Betlém je přístupný zdarma.
 

Betlémy u Panny Marie Sněžné

Vánoční výstava historických betlémůV areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí pořádá Betlém klub výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice. Na výstavě v kostele Panny Marie Sněžné bude od 2. prosince do 8. ledna 2024 opět k vidění cca 200 betlémů, a to jak historických z typických betlémářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby. Mapují současnou tvorbu betlémů jak v otázce tvůrců, tak v rozsahu použitých materiálů. Zároveň tvoří výstavu i velké množství historických betlémů, opět s ukázkou rozmanitosti použitých materiálů a jejich výroby. Nejpoutavější je mechanický betlém pana Jiřího Votruby, v současné době již 4,5 m dlouhý, a betlém postavený podle Třešťských betlémů s historickými figurkami řezbáře Boudného, který se svými rozměry 3x 2,5m patří k největším betlémům v Praze.
 

Petrovický betlém je složen z fotografií farníků

betlém petrovicePetrovický betlém má tradici již od začátku tohoto století a jeho autorkou je MUDr. Jiřina Němcová. Betlém je zhotoven z fotografií. Krajinu tvoří petrovicko-hornoměcholupské domy a školy, pastýři jsou všichni, kteří přicházejí do místního kostela. Staví se začátkem adventu a postupně se zaplňuje hvězdičkami a andělíčky, kteří symbolizují modlitby, dobré skutky či od Boha přijatou milost nebo dar. Později ožívá i pastýři, o vánoční mši svaté hvězdou a Svatou rodinou a na slavnost Zjevení Páně přichází i tři králové. V současnosti obsahuje cca 600 postav farníků  ̶  živých i těch, kteří jsou už u Pána. A tak všichni tvoří jedno stále propojené farní společenství. K vidění bude letos jen po několik dnů – od Štědrého dne do Štěpána, na Silvestra a poté 6. a 7. ledna 2024.
Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

30. 11.2. 1.
Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

Výstavy betlémů patří o vánočním čase k tradicím. Betlém klub pořádá v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice.

Betlémy 2024 – kostel Panny Marie Královny andělů (Loreta)

25. 12.12. 1.
Betlémy 2024 – kostel Panny Marie Královny andělů (Loreta)

Odhaduje se, že nejstarší postavy betlému mohly vzniknout už ve 2. čtvrtině 18. století, zřejmě zásluhou jednoho bratra kapucína. Ten údajně betlém vytvářel 10 let. Lze předpokládat, že soubor byl zhotoven v českém prostředí autorem dobře obeznámeným s tradicí neapolských kašírovaných betlémů.

Betlémy 2024 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Jesličky byly pravděpodobně zhotoveny ještě v 19. století. Tomuto období by odpovídala i polychromie utvořená z barev tlumených odstínů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou.

Betlémy 2024 – kostel sv. Antonína Paduánského v Holešovicích

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Antonína Paduánského v Holešovicích

Slovanský betlém zhotovil akademický sochař Václav Cvekl, autorem pozadí je Karel Štapfer. Historie tohoto Cveklova betlému začíná okolo roku 1904. Postupně byl betlém doplňován o krojované figurky dalších slovanských národů.

Betlémy 2024 – kostel sv. Jakuba Staršího v Petrovicích

25. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Jakuba Staršího v Petrovicích

Petrovický betlém Petrovický betlém má tradici již od začátku tohoto století. Jeho autorkou je MUDr. Jiřina Němcová. Na samém počátku byla myšlenka oslovit především všechny děti ve farnosti. Nicméně časem se ukázalo, že se cítí osloveny nejen děti.

Betlémy 2024 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

Další aktuality

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.
13. listopad 2024 13:05
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (16.11. – 17.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Kluziště na Letné – největší ledová plocha v Praze, Lidové Vánoce v Polabí 2024, Letenská husa a košt svatomartinského vína, Bruslení na školním zimním stadionu Bronzová na Lužinách, Exgame – počítačové hry od pravěku po současnost. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
13. listopad 2024 7:00
Zážitky, Praha

Přijďte v sobotu do Národního zemědělského muzea na Letenskou husu

Národní zemědělské muzeum opět oslaví svátek sv. Martina v tradičním duchu husími specialitami a mladým vínem. Oblíbená každoroční roční akce s názvem Letenská husa a košt svatomartinského vína proběhne v sobotu 16. listopadu 2024 v historické budově NZM na Letné. Kromě vína a nejrůznějších dobrot k ochutnání se naučíte drát peří nebo šlapat zelí.
12. listopad 2024 16:00
Kultura, Praha

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Svátek však můžete pojmout také jako skvělou příležitost k návštěvě historicky významných míst, kudy se doslova ubírala historie – jsou jimi například Václavské náměstí, Albertov, Národní třída... a řada dalších. Mnoho zajímavých míst objevíte také mimo Prahu – znáte jihlavské klíče anebo Disidentskou stezku v Krkonoších?
12. listopad 2024 15:16
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… vánočních stromech a stromečcích

Při pohledu na překrásně nazdobené vánoční stromky na náměstích se tají dech. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po jejich tajemství. Víte, kdy se vůbec začalo s jejich výzdobou, anebo kdy se objevily první nazdobené velké stromy na náměstích našich měst, a odkud se tahle tradice vlastně vzala?
12. listopad 2024 7:24
Zážitky, Praha

Ve skleníku Fata Morgana si během zimních měsíců užijete večerní procházky

Od 15. listopadu do 14. prosince 2024 a poté znovu v zimních měsících na začátku roku 2025 zve pražská botanická zahrada na unikátní prohlídku skleníku Fata Morgana za tmy. Málokdo z návštěvníků totiž zná skleník noční, kdy náladu a pocit z prohlídky dokresluje zvláštní osvětlení. Během noci intenzivněji voní některé druhy rostlin a prostor prostupuje tajemná atmosféra setmělého pralesa, naplněná kuňkáním drobných tropických žabek. Každý pátek a sobotu po 17. hodině můžete zažít autentickou atmosféru nočního pralesa. Místo na prohlídku je třeba si předem rezervovat.
10. listopad 2024 11:20
Příroda, Praha

Svatá Anežko, oroduj za nás: třicátépáté výročí svatořečení Anežky České a dávná legenda

Jedním z velkých okamžiků roku 1989 bylo svatořečení Anežky České, úzce spojené se sametovou revolucí. Pouhých pět dní po kanonizaci, k níž došlo 12. listopadu ve Vatikánu, odstartovaly události na Národní třídě pád komunistického režimu. Naplnilo se tak staré proroctví, že v Čechách bude dobře teprve tehdy, až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou?
10. listopad 2024 7:59
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.
9. listopad 2024 18:18
Kultura, Praha