
Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré
Kateřinské jeskyni v
Moravském krasu pokračovaly i letos. Výzkumy od roku 2017 přinesly objev
nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR a celkem
15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech
jeskyně. Abstraktní obrazce z čar a teček, takzvanou epigrafiku, vytvořili podle odborníků z radiouhlíkové laboratoře Ústavu jaderné fyziky a Archeologického ústavu Akademie věd ČR lidé před 7200 lety.
V letech 2022 s 2023 dělali výzkumníci sondáže v
Ledové a bezejmenné chodbě. Právě bezejmenná chodba ukrývala v sedimentech
pozůstatky penězokazecké dílny, pravěkou štípanou industrii, fragmenty pravěké a středověké keramiky, a
úlomky záhadné břidlicové destičky s basreliéfem připomínajícím
procesí dvanácti chetitských bohů. Při dvoutýdenním výzkumu v srpnu 2024 byly sondy na třech místech. Opět v chodbě bezejmenné, dále u útvaru Mozek a ve výklenku za Netopýřím jezírkem. V bezejmenné chodbě byly nalezeny
další střížky z penězokazecké dílny, štípaná industrie a pravěké a středověké keramické střepy. Hlavním nálezem se ale letos staly pravěké ozdoby.
Pravěký přívěsek a kosti jeskynních medvědů

Významným letošním objevem byly
tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského s vybroušeným otvorem, které dle archeologů zapadají do období pozdního paleolitu až středního neolitu, tedy do rozmezí
před 12 až 6 tisíci lety. Nález by tak mohl korespondovat nejen s dřívějšími nálezy v portálu jeskyně, ale také s dříve nalezenými pravěkým kresbami. V sondách u útvaru Mozek se v sedimentech nacházely
kosti pleistocenních zvířat, převážně jeskynních
medvědů. V sondě za Netopýřím jezírkem výzkumníci při povrchu nalezli několik novověkých střepů a hlouběji další kosti pleistocenních zvířat.

Vchod do
Kateřinské jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra
Skalní mlýn. O jejím objevu se vypráví
pověst o pasačce a zatoulané ovečce. Pro veřejnost je
zpřístupněna a elektricky osvícena od roku
1910. Z celkové délky 950 metrů projde okruh dlouhý 580 metrů, na kterém spatříte například
Bambusový lesík s několikametrovými hůlkovými stalagmity či útvar
Čarodějnice, který má jeskyně i ve znaku. Celkem 95 metrů dlouhý a 44 metrů široký
Hlavní dóm je
největším veřejnosti zpřístupněným podzemním
prostorem v
Moravském krasu.
Během archeologických výzkumů byly objeveny nejstarší kresby na stěnách jeskyně v České republice, jejichž stáří je až 7200 let, další pravěké kresby v zadní části Ledové chodby a tři pravěké ozdoby - ulity plže zubovce dunajského.
Návštěvníci mohou vidět Bambusový lesík s několikametrovými hůlkovými stalagmity, útvar Čarodějnice a Hlavní dóm, který je největším veřejnosti zpřístupněným podzemním prostorem v Moravském krasu.
Během výzkumu byly objeveny pozůstatky penězokazecké dílny, pravěká štípaná industrii, fragmenty pravěké a středověké keramiky a úlomky břidlicové destičky s basreliéfem připomínajícím procesí dvanácti chetitských bohů.
Nálezy ulit plže zubovce dunajského s vybroušeným otvorem zapadají do období pozdního paleolitu až středního neolitu, což poskytuje důkazy o lidské aktivitě v této době a korespondují s dřívějšími nálezy v jeskyni.
Vchod do Kateřinské jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn a s jeho objevem je spojena pověst o pasačce a zatoulané ovečce.
V Moravském krasu je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.
V sondách u útvaru Mozek byly v sedimentech nalezeny kosti pleistocenních zvířat, převážně jeskynních medvědů.
Návštěvníci mohou objevit nádherné krasové jeskyně, historické městské podzemní chodby i zručně vyhloubené vinařské sklepy a sklípky.
Významným nálezem byly pravěké ozdoby nalezené během výzkumu, které poskytly další důkazy o lidské přítomnosti v období pozdního paleolitu až středního neolitu.
Jeskynní malby patří do široké rodiny pouličního umění či street artu a sahají až do pravěku. Ve Kateřinské jeskyni jsou nejstarší kresby staré asi 7200 let, což ji umisťuje jako důležitou archeologickou lokalitu pro studium pravěkého umění.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.