Jde o černé čáry na mohutném kameni, kterému se kvůli jeho vrásčitému povrchu přezdívá
Mozek. V době kamenné možná sloužil jako kultovní kámen a dávní obyvatelé
Kateřinské jeskyně v
Moravském krasu ho umělecky „vylepšili“ barvami z popela, tedy ze spáleného dřeva.
Kateřinská jeskyně: pravěká galerie
V
Kateřinské jeskyni se podobných děl nachází víc, archeologové tu už dřív našli malbu, která je podle laboratorních analýz stará 6 200 let. Jde o archeologickou senzaci, žádné starší kresby v Česku popsány nebyly. A kuriozita? Mozek, který leží na konci Hlavního dómu, si už zhruba před sto lety vyfotil
profesor Karel Absolon, archeolog, objevitel
Věstonické Venuše a průkopník speleologie. Čar si tehdy nevšiml, anebo jim spíš nepřikládat větší význam.
Zatímco v
Kateřinské jeskyni vede prohlídková trasa přímo kolem
kamene zvaného Mozek, do
jeskyně Lascaux se dostanou pouze historici a další specialisté. Už v šedesátých letech se totiž na jejích stěnách objevily zelené skvrny. Na svědomí je měly řasy, kterým se dařilo díky vlhkosti způsobené dechem návštěvníků, a tak pro veřejnost vznikly přesné repliky jeskynních prostor i maleb.
…a ještě jednou Kateřinská jeskyně: největší dóm
Až budete stát v
Kateřinské jeskyni, rozhlédněte se: s délkou 97 metrů, šířkou až 44 metrů a výškou dosahující 20 metrů je
Hlavní dóm největším veřejnosti přístupným podzemním prostorem u nás. Podobně jako v nedaleké
Býčí skále se tu pořádají koncerty a hudební vystoupení.
Jako největší jeskynní prostora na světě běžně přístupná pro turisty je v Guinnessově knize rekordů zapsaná
jeskyně Grotta Gigante, slovinsky Briška jama, známá také jako Riesengrotte či Grotta di Brisciachi, obří jeskyně poblíž Terstu. Hlavní prostora měří 98,5 metrů na výšku, 76,3 metrů na šířku a je dlouhá 167,6 metrů. Proti vůbec největší jeskyni světa jsou ale jak Kateřinská jeskyně, tak Grotta Gigante trpaslíci:
jeskyně Son Doong leží ve středním Vietnamu v národním parku Phong Nha-Kẻ Bàng, je asi devět kilometrů dlouhá a 200 metrů vysoká. Dostat se sem ale není jednoduché, podle Lonely Planet treky k jeskyni a do jejího nitra pořádá jediný turistický operátor a termíny na celý rok jsou vyprodané během několika minut. Navíc je potřebná dobrá fyzická kondice: výprava do jeskyně trvá pět dní, zájemce čeká 50 kilometrů pěšky velmi náročným terénem a cena za výpravu se pohybuje v desítkách tisíc korun.
Jeskynní zajímavosti
- Podzemní prostory na celém světě svádí ke srovnávání s tím, co máme doma. Například Carlsbadské jeskyně v Guadalupských horách v Novém Mexiku připomínají díky krásné krápníkové výzdobě jeskyni Balcarku.
- Podzemní labyrint Cuevas del Drach na severovýchodě Mallorky u městečka Porto Cristo se prý podobá Koněpruským jeskyním, jen v Českém krasu bohužel nemáme moře. V jeskyni na Mallorce totiž kromě krápníků mají i podzemní jezera a laguny, na nichž se dá plout v osvětlených lodičkách.
- Nejmohutnější jeskynní portál u nás patří jeskyni Kůlna. Šířka vchodu je 40 metrů, výška 8,5 metrů a je prohlédnete si ji při návštěvě Sloupsko-šošůvských jeskyní.
- Zatímco Punkevní jeskyně proměňuje zeleně pableskující hladina podzemní říčky Punkvy v kouzelný smaragdový svět, na opačném konci světa v Chile leží blankytně modré jeskyně Cuevas de Mármol. Nachází se v jezeře Lagoe General Carrera, napájeném řekami přitékajícími z ledovců Patagonských And.
- A ještě jednou Punkva: její podzemní tok společně s přítoky, tedy Sloupský potokem a Bílou vodou v Amatérské jeskyni, tvoří nejdelší podzemní tok u nás s celkovou délkou přes 10 kilometrů.