ÚvodAktualityKde se oralo čertem? ... aneb podzimní výlet na Sázavu
Památky

Kde se oralo čertem? ... aneb podzimní výlet na Sázavu

Svatý Prokop to s pekelníky uměl: legenda jak zapřáhl ďábla do pluhu není jediná, která jeho činy provází. Co všechno podivné spřežení vyoralo a jaký odkaz světec zanechal? To můžete zjistit na příjemném výletě do okolí města Sázavy. Pro zdatné výletníky pak máme tip na krásnou túru po stopách čertovských legend.
SázavaProkopova či Čertova brázda je jednou z největších záhad nejenom České republiky, ale také střední Evropy. Jedná se o linii dlouhou desítky kilometrů, která je zaříznutá do krajiny mezi Sázavou a Chotouní. Podle pověstí ji prý vyoral svatý Prokop, který si do pluhu zapřáhl čerta. Je to obrovský příkop o délce 21 kilometrů, který je 14 až 20 metrů široký – s rovným dnem a šikmo se svažujícími stěnami, zahloubený dva až šest metrů pod úroveň terénu. Některé její úseky již nenávratně splynuly s místními komunikacemi, jiné se ovšem dochovaly v podobě mohutných úvozů a příkopů v lesích.

čertova brázdaMnozí archeologové spojují tuto brázdu s významnou dálkovou obchodní cestou, která vedla z jižních Čech přes sázavský brod do Chotouně, Nymburka a dále do Polabí. Nejzajímavější je ale fakt, že tuhle tajemnou cestu stavěli naši předkové již v mladší době kamenné, tedy před více než 6000 lety. Tehdy se v okolí Sázavy těžil krystalický vápenec. Přestože se žádné vývrty nenašly, rozbor nalezených náramků dokládá, že se jedná skutečně o sázavský vápenec. Náramky se nacházejí až v Německu a je tedy pravděpodobné, že skutečně docházelo k jakémusi směnnému obchodu zboží skrze tuto stezku. Čertova brázda tak mohla sloužit jako pravěká dálnice, jako pracovní a obchodní stezka. Patrně šlo také o jakousi rituální cestu, protože propojuje také několik pravěkých pohřebišť a posvátných vodních pramenů.
 

Svatý Prokop a hrátky s čertem

Svatý Prokop s čertemVe středověku ale měli pro vznik hlubokého úvozu jiné vysvětlení – podle zakořeněné pověsti se mělo za to, že jeho vznik souvisí se slavným krotitelem čertů, zakladatelem Sázavského kláštera, svatým Prokopem. Ten měl prý s pekleníky bohaté zkušenosti. V jeho rodné Chotouni mívali kámen s otiskem čertova zadku a s čertem zapřaženým v pluhu prý světec vyoral i onu Čertovu brázdu od Černých Bud kolem Lipan až do Chotouně. Lidová fantazie ale zašla ještě dál: Prokop s čertem prý vyorali i koryto řeky Sázavy. Protože se ale rohatý bránil a kroutil pluhem ze strany na stranu, je řeka přímo ďábelsky zakroucená.
 

Pekelnou brázdou k Prokopově homoli

Většina Čertovy brázdy už sice dávno skončila zaoraná v polích, ale některé úseky se dají najít a projít. Podobně jako Prokop s čertem můžete začít na Votočnici, podmáčené louce s tůněmi a slepým ramenem na břehu Sázavy. Prokop, který čerta místo bičem poháněl křížem, ho hnal do kopců směrem na sever; dnes tudy vede turisticky značená trasa. Světec si prý odpočinul v místě zvaném Kuželník, ba dokonce snad tu s pekelníkem hrál kuželky. Kousek odtud se jim zlomila radlice, což dodnes připomíná stejnojmenná obec.

Když prý někde mezi Kouřimí a Kostelcem nad Černými lesy začal čert kňourat, že už nemůže a ptal se, jak daleko je do cíle, Prokop odpověděl, že ještě zbývá „dobrá půl“ cesty. Dnes tu najdete vesnici Dobré Pole, které se prý v okolí skutečně říká Dobrá Půl. Památku na podivné spřežení mají i v Chotouni: tam, kde brázda končila, rarach musel seškrabat z pluhu všechno bláto, z něhož vznikla homole sv. Prokopa.
 

Výlet pro zdatné turisty ze Sázavy do Radimi

klášter SázavaJestliže patříte mezi zdatné turisty a třicet kilometrů pěšky vás neleká, můžete si projít celou pověstmi protkanou krajinou ze Sázavy až do Chotouně. Začátek výletu bude v Sázavě (mimochodem, až tu budete, pozorně se zadívejte na 56 metrů vysokou věž Sázavského kláštera: tomu, kdo na ní prý najde všechny hvězdičky, se na přímluvu svatého Prokopa splní to, co je jeho nejhlubším přáním), na vlakovém nádraží. Odtud se vydejte ulicí Františka Kavalíra směrem k Sázavě, kde narazíte na červenou značku. Ta vás dovede přes most pro pěší, kde se vydáte po žluté k výklenkové kapli sv. Prokopa. Tam už začíná Čertova brázda. Na Svaté Trojici pokračujte na Mělník ke kamenné zvoničce a po zelené až ke Kamennému vrchu a dále k obci Krymlov. Tam se napojíte na dálkovou poutní trasu Blaník – Říp k zámku Molitorov (v současné době je nepřístupný). Nedaleko odtud je zmiňované Dobré Pole, kde čertovi začaly docházet síly. Jestliže už budete také vyčerpaní, můžete se domů vrátit vlakem z blízké Kouřimi.

SázavaSkalní turisté se v Kouřimi pouze osvěží a vydají se dále k Chotouni po poutní trase Blaník – Říp. Čeká je přechod Klášterní Skalice se zříceninou kláštera, slovanské hradiště Vrbčany a krásná cesta údolím Vavřineckého potoka. Na blízku bude Homole sv. Prokopa v Chotouni, ale přímo do městečka značka nevede (muselo by se k ní po silnici z Vrbčan cca 3,5 km). Putování lze zakončit v Chotuticích nebo Radimi, kde naleznete i celoročně otevřený zámek (cca 1 km od Chotutic). V pracovních dnech jezdí z náměstí v Radimi autobus do Kolína. Celkem trasa měří 35,5 km; kdo vynechá Vavřinecký potok a skončí v Kouřimi, bude mít v nohách 24 km.
 

Krkavčí skály a lůžko na bolavá záda

studánka RakovkaA pokud vás láká alespoň malý výlet, zkuste vyrazit od Sázavského kláštera přes Černé Budy na Krkavčí skály s krásným výhledem a dále k rozcestí na Marjánce, kde se občerstvíte v příjemné Restauraci Na Marjánce. Přes most je to jen kousek do kopečka k vlakové stanici Stříbrná Skalice. Celý výlet měří 5 km a zvládnou ho i větší děti.

Pro ty, kterým by se zdál i tento výlet příliš těžký, máme ještě jeden návrh – prozkoumejte Sázavu opravdu důkladně. V areálu kláštera je přístupná zajímavá zahrada, a když se od Klášterního mostu vydáte k altánku a dále okružní ulicí po zelené, dojdete k tajuplnému místu, studánce Rakovka. Studánka s dodnes čistou a dobrou vodou má nad sebou velký kámen s prohlubní – údajné lůžko sv. Prokopa. Často prý na něm odpočíval při putování zdejším krajem a přemítal o tom, jak naložit s duchovním dědictvím sv. Cyrila a Metoděje. Kameni byla přičítána také kouzelná moc – kdo prý na kameni přespal, toho přestaly bolet záda.
Čertova brázda – záhadné místo mezi Sázavou a Chotouní Příroda

Čertova brázda – záhadné místo mezi Sázavou a Chotouní

Čertova či Prokopova brázda je jednou z největších záhad nejenom České republiky, ale také střední Evropy. Jedná se o linii dlouhou desítky kilometrů, která je zaříznutá do krajiny mezi Sázavou a Chotouní.

Naučná stezka Votočnice Letní sporty

Naučná stezka Votočnice

Součástí čertovské stezky je pět informačních tabulí a dřevěná vyhlídková plošina, z níž je výhled téměř na celou lokalitu.

Český patron svatý Prokop – prohlídkový okruh v poutním areálu sv. Prokopa v Sázavském klášteře Památky

Český patron svatý Prokop – prohlídkový okruh v poutním areálu sv. Prokopa v Sázavském klášteře

Nový prohlídkový okruh: Český patron svatý Prokop – Seznámení s životem světce a zemského patrona.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů Památky

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici Památky

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli Památky

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Homole sv. Prokopa u Chotouně Památky

Homole sv. Prokopa u Chotouně

Mohyla zvaná Homole sv. Prokopa pochází zřejmě z pozdní doby bronzové a ukrývá pravěký hrob velmože z období bylanské kultury (7. – 6. stol. př. n. l.).

Hradiště Černé Budy na Krkavčích skálách u Sázavy Příroda

Hradiště Černé Budy na Krkavčích skálách u Sázavy

Pravěké hradiště Černé Budy se nachází na skále nad meandrem Sázavy, severozápadně od Sázavského kláštera a jihovýchodně od Pyskočel, na pravém břehu řeky. Pod hradištěm objevíte nádhernou vyhlídku na řeku Sázavu a přilehlé údolí s železniční tratí.

Kuželník sv. Prokopa u Sázavy Příroda

Kuželník sv. Prokopa u Sázavy

Nad sázavským úsekem Prokopovy brázdy je rozcestí, u kterého se zachovalo mohylové pole datované do 9. století. Odtud směrem na Sázavu je v kopcovitém terénu náhlá rovinka. Říká se jí Kuželník sv. Prokopa.

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě Památky

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Jen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody.

Sázava

Sázava

V roce 1032 vznikl na ostrohu nad řekou Sázavou jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách; areál s nedostavěnou lodí gotické baziliky dodnes přitahuje pozornost četných návštěvníků i vodáků, splouvajících sázavské peřeje. V okolí můžete navštívit několik hradů a zámků.

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene Příroda

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Půvabnou studánku Rakovku, na pravém břehu řeky Sázavy asi 2 km jižně od kláštera, najdete skrytou v lesíku blízko naleziště krystalového vápence na Bílém Kameni. Již pravěcí obyvatelé usazení ve zdejším kraji těžili tento kámen a náramky z něho byly známé od pradávna v celé Evropě.

Další aktuality

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech, a to od 23. listopadu až do 15. prosince 2024. Součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase.
21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Již posedmé otevře zámek Loučeň zámecké komnaty, které jsou vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Unikátní výstava pozve návštěvníky na Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa. Vydejte se s dětmi v adventním čase do zámeckých interiérů. Od 23. listopadu až do 23. ledna 2025 bude v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa zaměřena na vánoční stromečky, vánoční zvyky, a oslavu Vánoc.
20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 23. listopadu 2024 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2025.
18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 16. listopadu a během celého prosince 2024 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

V neděli 17. listopadu spustí na Monínci Horní kotvu v délce 600 metrů a v plné šíři. V provozu bude také Hotelová lyžařská škola. Monínec je díky zasněžovací technologii Snowfactory prvním místem v Česku, kde je letos možné na tak dlouhé trati lyžovat. Od úterý do soboty bude během listopadu probíhat večerní lyžování, v pátek, sobotu a neděli i denní.
13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Zda letos přijede svatý Martin na bílém koni, zatím není jisté. V Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy však v předvečer svátku svatého Martina zaručeně nebude chybět bílý kozel! Akce Svatomartinský pivovar s kozlem se koná o víkendu 9. a 10. listopadu 2024.
4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj