ÚvodAktualityKde se ukryjete před davy turistů? Zkuste neprozkoumaná zákoutí Těšínských Beskyd
Letní sporty

Kde se ukryjete před davy turistů? Zkuste neprozkoumaná zákoutí Těšínských Beskyd

  • 1. června 2020
V severovýchodní části severní Moravy a Slezska v pohraniční oblasti, leží Těšínské Slezsko, které přímo sousedí s Polskem a Slovenskem. Region spojuje řeka Olše, která na území České republiky vtéká u obce Bukovec a její horní tok plyne kolem Jablunkova a Třince. Klenotem regionu jsou Těšínské Beskydy, kde naleznete řadu krásných míst a, na rozdíl od známějších Moravskoslezských Beskydy, množství neprozkoumaných zákoutí. Užijte si výlet či dovolenou v místech, kde široko daleko nikoho nepotkáte.
těšínské slezskoHluboká údolí protékaná horskými bystřinami, příkré kopce i pohodové lesní cesty, krásné výhledy ... Těšínské Beskydy jsou dobře přístupné díky síti turistických a cykloturistických tras, některé z nich jsou doplněny naučnými stezkami. Mezi nejzajímavější místa patří například Trojmezí na Hrčavě – jedinečné místo, kde se setkávají hranice tří států: Česka, Polska a Slovenska. Obec Hrčava si díky své odlehlosti uchovala svůj původní ráz. Procházka obcí místy připomíná procházku živým skanzenem. Nachází se zde dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje, a také Lurdská jeskyně se studánkou, jejíž voda je podle pověsti léčivá. Za návštěvu určitě stojí také místní rodinná farma „Hrčavský grunt“, která kromě chovu koní, skotu a ovcí provozuje také sýrárnu a věnuje se také produkci regionálního piva Hrčavský ležák.

BeskydyDalším pěkným místem je hora Kyčera (989 m) v západní části Slezských Beskyd. Leží asi 5,5 km severovýchodně od Jablunkova na česko-polské státní hranici. Přimyká se k ní přírodní rezervace Plenisko, přirozený les s různověkým porostem, místy až pralesovitým. Nejstarší stromy zde rostou už 200 let a jejich koruny jsou domovem mnoha chráněných ptáků (kulíšek nejmenší, jeřábek lesní, včelojed lesní, datlík tříprstý). Zajímavá je i přírodní rezervace Filipka u Jablunkova. Jedná se o bývalou pastvinu s hustým porostem jalovce obecného, jehož stáří se odhaduje na sto let.

Velká ČantoryjeZapomenout nesmíme ani na národní přírodní rezervaci Čantoria. Jedná se o přirozený les, téměř prales, kde rostou staré buky, jedle, smrky a javory. Unikátem jsou mohutné javory kleny, jejichž stáří přesahuje 200 let, a také poslední původní tis červený. Dominantou tohoto koutu Beskyd je rozhledna Velká Čantoryje (995 m) s krásným výhledem na beskydské hřbety a území Slovenska i Polska. K rozhledně vás povede naučná stezka Rytířská.


Cykloturisté mohou na hřebeny i podél Olše

MTB BeskydyVyznavačům cykloturistiky je určena mobilní aplikace MTB Beskydy s mnoha tipy na zajímavé trasy. Ať už si vyberete méně náročné trasy pro rodinné výlety s dětmi nebo ty náročnější k ověření fyzické kondice, jistě uvítáte pohostinnost místních horských chat. Tradiční speciality jako bramborové placky na Skalce, borůvkové knedlíky na Prašivé nebo česnekačka na Ostrém jistě přijdou vhod. Završením příjemného dne může být relaxace v některém z wellness zařízení, které jsou již běžnou součástí řady hotelů a penzionů v Těšínském Slezsku.

Řeka OlšeLáká vás spíš pohodová vyjížďka rovinatou krajinou? Cyklotrasa č. 10 Olše – Olza začíná v Bukovci, vede téměř po celé trase podél řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně u soutoku OlšeOdrou. Podél trasy se nachází mnoho zajímavých míst, které by bylo škoda minout. Navštivte např. nejvýchodnější město České republiky Jablunkov nebo jedinečné Open Air Muzeum Český Těšín-Cieszyn. Toto první přeshraniční muzeum se nachází na obou březích řeky Olše a seznamuje návštěvníky města s jeho zajímavou historií. Naučná stezka přírodní památkou Hraniční meandry Odry v Bohumíně bude příjemným zakončením vašeho cykloputování Těšínským Slezskem. Nebo začátkem? To už necháme na vás. Zajímavé informace nejen o této cykloturistické trase, ale také o síti nabíjecích stanic a půjčovnách elektrokol na území Těšínského Slezska, naleznete v cykloturistické mapě Olše – Olza, která je k dostání v informačních centrech turistické oblasti Těšínské Slezsko.
 

Tipy na výlety s Těšínské Slezsko Region Card

těšínské slezsko fryštátSe slevovou kartou Těšínské Slezsko Region Card si užijete mnoho zážitků a atraktivit se slevou. Pokud se ubytujete u smluvních partnerů turistické oblasti Těšínské Slezsko, získáte ji zdarma. K zakoupení je v turistických informačních centrech, kde rovněž najdete řadu zajímavých informací a v mnoha z nich také možnost zakoupit si některý z místních produktů.

Těšínské Slezsko Region Card vám umožní čerpat rozličné služby napříč turistickou oblastí Těšínské Slezsko se slevou. Získáte slevy na takové atraktivity jako jsou pravěký Dinopark v Ostravě, aquapark Bohumín, wellness služby předních středisek, bobová dráha v Mostech u Jablunkova, obří akvária a archeopark v Chotěbuzi, zámek ve Fryštátu, technické muzeum v Petřvaldě nebo adrenalinový paragliding na Javorovém! Aktuální nabídku slev a partnerů naleznete na tscard.cz.
Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku Příroda

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku Příroda

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech Letní sporty

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.

Radegastovy okruhy v Beskydech Letní sporty

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí Příroda

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě Památky

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.

Hraniční meandry řeky Odry Příroda

Hraniční meandry řeky Odry

Několikakilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší, vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji Příroda

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská naučná stezka vede na české i polské straně hory Velká Čantoryje opředené mnohými pověstmi. 10 km dlouhá naučná stezka vás povede po stopách staré legendy, podle které se v nitru Velké Čantoryje ukrývá vojsko „spících rytířů“, kteří přijedou na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení.

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd Letní sporty

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech Příroda

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě Památky

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.

Těšínské Slezsko Region Card 2024+ Zážitky

Těšínské Slezsko Region Card 2024+

Poznávejte Těšínské Slezsko s regionální kartou Těšínské Slezsko Region Card 2024+, díky které ušetříte, a navíc poznáte ta nejzajímavější místa v Těšínském Slezsku. Kartu v podobě slevových voucherů lze získat zdarma u smluvních partnerů.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj