ÚvodAktualityKde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku
Gurmánská turistika

Kde si můžete založit vlastní vinotéku? Třeba v Lobči na Kokořínsku

  • 13. listopadu 2015
Podzim je už tradičně spojen s návštěvami sklípků a vinobraním. Co takhle letošek pojmout netradičně a strávit ho ve vlastní vinotéce? To nově umožňuje sklípek pod zámkem Lobeč na Kokořínsku.
Zámek, chcete-li Dvůr Lobeč, se po čtyřiceti letech vrátil do soukromého vlastnictví v roce 1991 a od té doby se stal oblíbeným místem pro srazy veteránů nebo pro konání svateb. Tím ale výčet aktivit nekončí. Rozsáhlé sklepní prostory pod zámkem byly ručně vytesány do skály před pěti sty lety a právě surovost manuální práce, která za vznikem unikátních prostor stojí, dodává podzemním sklepům o rozloze 228 m2 jedinečnou atmosféru, kterou dokresluje vůně vína. Dříve podzemí sloužilo jako chladící prostory pro lobečský pivovar, to už je dnes ovšem minulost.

Aktuálně sklepní prostor se stálou teplotou a vlhkostí vzduchu slouží jako perfektní místo ke skladování vína a ke koštování. Za tím účelem se hned v první místnosti nachází šestimetrový dubový stůl se židlemi pokrytými kožešinou.

Kdo by se bál teploty 10 °C, potěší ho zpráva, že v místnosti se nachází také velký krb, který zpříjemní chvíle strávené nad sklenkou vína. O to příjemnější je, že krb lze použít i na grilování.
 

Založte si vlastní vinotéku

Druhá místnost slouží pro skladování vín z nabídky vinného sklípku, tedy hlavně vína z Mělnicka. Milovníky vína ale určitě zaujme místnost třetí. Tam si můžete založit vlastní vinotéku. K dispozici jsou tu tři velikosti kójí, které pojmou od padesáti do čtyř set kusů vašeho vlastního vína. Při uskladnění ve sklepení pod Dvorem Lobeč máte jistotu skladování v ideálních podmínkách – při stabilní teplotě kolem 10 stupňů Celsia a se 75 až 90 procenty vlhkosti. Při založení vlastní vinotéky zde navíc získáte mimořádné podmínky pro organizaci soukromých večírků. Roční pronájem kóje vám totiž rovnou uhradí rezervaci celého sklepení na jeden či dva večery, podle velikosti pronajaté kóje.
 

Návštěvu spojte s cimbálovkou a procházkou po Kokořínsku

Pokud jsme vás nalákali, můžete sklípek v Lobči zajet obhlédnout v sobotu 14. 11. při příležitosti svatomartinského posvícení, na kterém mimo jiné vystoupí i cimbálová kapela. Vydejte se také pěšky prozkoumat okolní Kokořínsko, dobrý tip je například 9 km dlouhá Cinibulkova naučná stezka nedaleko hradu Kokořín, který je ovšem až do konce března veřejnosti uzavřen.
 
Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt Ubytování

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů Památky

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Další aktuality

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
4. duben 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň zve na Velikonoce u Thurn Taxisů

Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravuje pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy – první jarní slavnosti v této sezóně. Přijďte si i vy užít velikonoční prohlídky, které probíhají každý den od 5. do 27. dubna 2025 a prožijte jaro na knížecím dvoře!
3. duben 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde můžete představy o skalním bydlení porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.
3. duben 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Zámek Žleby zve na jarní prohlídky a do zámecké kuchyně

Zámek Žleby se návštěvníkům poprvé po zimě otevře o víkendu 5. a 6. dubna 2025 a až do měsíce bude otevřen každou sobotu a neděli. Zámek Žleby vás také zve na tradiční velikonoční prohlídky, které provedou malé i velké návštěvníky jarně vyzdobeným zámkem. V komnatách na vás čeká bohatá výzdoba, povídání o velikonočních zvycích, jarní pranostiky a nesmí chybět ani vůně a teplo roztopené historické kuchyně. Součástí Velikonoc na Žlebech bude i jarmark v areálu zámku.
3. duben 2025 8:00
Památky, Středočeský kraj

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
2. duben 2025 18:30
Zážitky, Středočeský kraj

Hrad Točník oslaví novou sezónu spolu s medvědy Agátou a Martinem

Slavnostní zahájení sezony na hradě Točník s medvědy Agátou a Martinem je připraveno na sobotu 5. dubna 2025, kdy se hradní brána otevře návštěvníkům v 10:00 hodin. Na děti čeká medvědí stezka, šermíři i pohádka. Pro děti je v areálu hradu k dispozici i malé pískoviště. Program potrvá do 16:00 hodin.
1. duben 2025 8:50
Památky, Středočeský kraj

Útěk z města: Posázaví – tam, kde řeka zpívá a vlak houká

Pokud vás městský ruch unavuje, je nejvyšší čas vyrazit do Posázaví, turistické oblasti, kde se příroda prolíná s historií, kde šum řeky nahrazuje dopravní hluk a kde se po pár hodinách cítíte jako znovuzrození. A co je nejlepší? Žádné složité plánování, žádné dlouhé cesty. Stačí nasednout na vlak a nechat se unášet směrem ke klidu a pohodě. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat kraj kolem řeky Sázavy!
30. březen 2025 16:08
Životní styl, Středočeský kraj

Přivítejte jaro ve středočeských skanzenech

Jaro je tady a středočeské skanzeny po zimní pauze postupně otevírají své brány veřejnosti. Hřejivé sluneční paprsky svítí skrz okenice s háčkovanými a vyšívanými záclonami do světnice, kde čas jako by se zastavil. Jaké skanzeny lze ve středních Čechách navštívit? Například ten v Přerově nad Labem, Kouřimi anebo Vysokém Chlumci. Za tradicí a tradičními lidovými řemesly je možné vydat se také do Hamousova statku ve Zbečně anebo do historické vesnice Botanicus v Ostré.
29. březen 2025 6:00
Kultura, Středočeský kraj