
Krypty pod jezuitským
kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce byly vybudovány jako součást kostela v letech 1656–1676. Staly se pohřebištěm členů jezuitského řádu a jeho dobrodinců z řad šlechty a měšťanů. V rozsáhlém podzemí bylo od druhé poloviny 17. století do roku 1783 pohřbeno na 200 lidí.
Těla uložená na hoblinách
v dubových rakvích a
obložená chmelem se mumifikovala
díky proudění vzduchu. Když byl větrací systém později zasypán, část těl se nenávratně poškodila a musela být pohřbena. Do dneška se zachovalo jen
36 mumií, v kryptách jsou uloženy i dvoje kosterní pozůstatky.

Ve druhé části rozlehlého podzemí najdete poutavou
expozici. Dozvíte se v ní o
Klatovech doby barokní, o jezuitech, o tom, že tady bylo jezuitské gymnázium, které mělo tehdy neuvěřitelných 310 studentů. Lidé se nebudou chodit už jen dívat na mumie, ale dozvědí se jejich celý příběh, poučí se
o procesu mumifikace a zjistí, jací lidé zde byli pohřbeni. Expozici obohatil také nový model jedné z nejzachovalejších mumií – Anežky Příchovské, nechybí ani badatelna a pracoviště pro konzervátory mumií. Součástí projektu je i umístění
prosklené lávky, takzvaného prampouchu, podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Spojují bývalou jezuitskou kolej a gymnázium.
Katakomby jsou otevřeny i v době vánoční. V pátek
27. a v pondělí a úterý
30. a 31. prosince budou otevřeny
v běžném režimu, tj. do 11:00 do 16:30 hodin, v sobotu a v neděli
28. a 29. prosince jsou katakomby otevřeny
od 9:00 do 17:00 hodin
hodin. Na Nový rok 1. 1. 2025 budou
katakomby uzavřeny.
Prozkoumejte historii a mumifikované tajemství v Catacombs of Klatovy, otevřeno denně mimo 1. ledna s speciálními vánočními hodinami.
Ano, Klatovské katakomby jsou otevřeny o Vánocích, kromě Nového roku 1. ledna.
Návštěvníci mohou vidět mumifikovaná těla jezuitů a dobrodinců, historické expozice věnující se historii města a jezuitského řádu, a model nejzachovalejší mumie Anežky Příchovské.
Krypty byly vybudovány mezi lety 1656 a 1676 jako součást kostela.
V katakombách bylo pohřbeno přibližně 200 lidí.
Mumifikace těl probíhala díky umístění těl na hoblinách v dubových rakvích a jejich obložení chmelem, které spolu s prouděním vzduchu umožnilo mumifikaci.
Do dnešních dnů se zachovalo 36 mumií.
Nové části expozice zahrnují badatelnu a pracoviště pro konzervátory mumií a mají za cíl hlouběji edukovat návštěvníky o procesu mumifikace a historii pohřbívaných.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.