ÚvodAktualityKostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy
Památky

Kostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy

  • 2. prosince 2024
V celkem pětatřiceti chrámech moravské metropole a jejím okolí můžete obdivovat historické betlémy z církevních sbírek. K dalšímu ročníku Křesťanských Vánoc s řadou bohoslužeb i koncertů vydává brněnské biskupství brožuru se seznamem betlémů v Brně. Lidem pomohou s orientací také velké poutače s vánoční kometou, které označují kostely, jež se do akce zapojily.
Betlémy BrnoStejně jako v předchozích letech se v akci Historické betlémy v centru Brna představí obyvatelům a návštěvníkům jihomoravské metropole brněnské betlémy. Pro tuto příležitost je připravena brožura informující o historii jednotlivých betlémů, kterou návštěvníci získají v každém z uvedených kostelů. Brožura obsahuje navíc časový přehled, kdy jsou jednotlivé kostely k návštěvě betléma otevřeny.

Betlémy jsou k vidění nejčastěji od Štědrého dne, ve většině kostelů se však figurka Jezulátka dostane do jesliček až během půlnoční mše. Postavy Tří králů by se pak měly objevit 6. ledna 2025.
 

Rekordy a kuriozity brněnských betlémů

BetlémNejvětší betlém najdete v minoritském kostel svatých Janů - má téměř 20 metrů dlouhý podstavec a figury z lipového dřeva jsou až jeden metr vysoké. Unikátem je také betlém v Brně-Komíně. S postavou sochaře a řezbáře Jaroslava Vaňka je spojen i další betlém, který zájemci naleznou v kostele svatého Vavřince v Brně-Komíně. Jedinečný je nejen díky svému autorovi, ale především vzhledem rolníků a pastýřů, kteří přinášejí dary k jesličkám. Jsou totiž oděni do místních krojů a mají podobu obyvatel původně žijících ve čtvrti Komín, Žabovřesky a Jundrov. V devadesátých letech bylo několik figur z kostela odcizeno, později ale byly postavy nalezeny v držení sběratele a do betléma vráceny.

katedrála BrnoK nejnavštěvovanějším betlémům z centra města patří i ten v kostele svatého Jakuba, který pochází z první poloviny 20. století. Jeho sádrové figurky postupně věnovali farníci. Letos je však kvůli rekonstrukci kostel zavřený. Navštívit však můžete betlém v katedrále sv. Petra a Pavla. Jeho tvůrce pan Heřman Kotrba začal s vyřezáváním v pohnutých dobách v roce 1950. V tomto roce byl brněnským biskupem Mons. dr. Karel Skoupý a farářem zdejší farnosti P. Josef Navrkal, který tento počin všemožně podporoval jak finančně, tak neustálým povzbuzováním a velkým zájmem o nově vznikající dílo. Heřman Kotrba vyřezával svůj betlém s velkou chutí a dokončil ho v roce 1953. Betlém je vyřezán z několika monobloků lipového dřeva a od ostatních betlémů se odlišuje tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť, ale v několika skulpturách sdružených postav.
 

Dva betlémy, dvě svaté rodiny

BetlémV kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích se nacházejí betlémy dva. Jeden je dřevěný a jeho autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres. Druhý, mladší betlém tvoří jej 1 215 figurek z perníku a pyšní se zápisem v české knize rekordů. Na Moravském náměstí v kostele sv. Tomáše zase najdete betlém, jehož autorkou je sochařka Jánská a který se pyšní další vzácností, totiž hned dvěma svatými rodinami.

Betlémy zůstanou v kostelech většinou do 2. února, kdy si křesťané připomínají svátek Uvedení Páně do chrámu. V některých kostelech doplní 6. ledna do betlémů ještě figury Tří králů.
 

Seznam brněnských kostelů, kam se za betlémy vydat

  • betlém z Líšněkatedrála sv. Petra a Pavla (Petrov 9)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie na Křenové (Křenová 99/21)
  • kostel sv. Augustina (nám. Míru 7)
  • kostel sv. Janů (Minoritská 1)
  • kostel sv. Michala (Dominikánské náměstí)
  • kostel sv. Tomáše (Lidická 1981/6)
  • Blahoslavův dům Českobratrské církve evangelické (Lidická 79)
  • Kaple Ducha svatého v Radiu Proglas (Olomoucká 7)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • betlém brno Slatinamodlitebna Sboru Církve bratrské (Kounicova 15)
  • modlitebna Bratrské jednoty baptistů (Smetanova 20)
  • kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty (Brno-Bystrc)
  • středisko Archa (Brno-Bystrc)
  • kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Brno-Husovice)
  • kaple Svaté Rodiny (Brno-Kohoutovice)
  • kostel sv. Vavřince (Brno-Komín)
  • kostel Nejsvětější Trojice (Brno-Královo Pole)
  • kostel sv. Jiljí (Brno-Líšeň)
  • betlém letohrádek BrnoBrno-Staré Brno (bazilika Nanebevzetí Panny Marie)
  • kostel sv. Jana Nepomuckého (Brno-Starý Lískovec)
  • Husův sbor Církve československé husitské (Brno-Tuřany)
  • kostel Zvěstování Panny Marie (Brno-Tuřany)
  • kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Brno-Žabovřesky)
  • kostel svatého Bartoloměje (Brno-Žebětín)
  • kostel sv. Cyrila a Metoděje (Brno-Židenice)
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně Památky

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně Památky

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Betlémský kostel Brno Památky

Betlémský kostel Brno

Kostel byl postaven českým reformovaným sborem pod vedením faráře Václava Pokorného v roce 1895. Na jeho průčelí je možno číst první český nápis na veřejné budově v Brně, který zní: My kážeme Krista. Dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel sv. Jakuba v Brně Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kostel sv. Michala v Brně Památky

Kostel sv. Michala v Brně

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla v brněnské městské části Brno-střed se nachází na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice. Pro veřejnost kostel není přístupný s výjimkou pravidelných bohoslužeb.

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel Památky

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí Památky

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích Památky

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Další aktuality

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Soutok, do Lanžhota a na Moravské pole

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy nejjižnějšího výběžku jižní Moravy. Při pohledu na mapu vás překvapí, o jak velké území se jedná – poloostrov lužních lesů, sevřený mezi řekami Moravou a Dyjí navíc patří k téměř neobjeveným místům. Je nejvyšší čas, abychom si představili Soutok, největší oboru a novou chráněnou krajinnou oblast v České republice.
9. červenec 2025 8:52
Životní styl, Jihomoravský kraj

MotoGP se vrací do Brna: těšte se na komfortní zázemí a jedinečný zážitek

Po pětileté pauze se MotoGP vrací na Masarykův okruh, a s ním i špičkové zázemí pro tisíce návštěvníků. Konat se bude od 18. do 20. července 2025 na Masarykově okruhu v Brně, jak tomu bývalo dříve. Tuzemský závod bude letos dvanáctým z celkových 22 zastávek světového šampionátu. Český projekt mobilních kempů GPtents a Easy Camping, který se specializuje na pohodlné a dostupné ubytování v místě závodního dění a prorazil hlavně mimo ČR v Evropě, spouští v Brně rozsáhlý ubytovací projekt pod značkou GProoms.
9. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Znojmo bude znovu ostřelovat Napoleonova armáda

Napoleon se během července 2025 vrací do Znojma a okolí. Připomene, jak tu 11. 7. 1809 diplomaticky ukončil bitvu, v níž bojovalo 140 tisíc francouzských a rakouských vojáků. Hlavní program historické akce se uskuteční o víkendu 11. a 12. července 2025. Po bitvě u Slavkova a před bitvou u Chlumce jde o druhou ze tří velkých napoleonských bitev svedených na současném území České republiky.
8. červenec 2025 20:59
Památky, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 21. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 27. července 2025 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
8. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Tipy na neobjevená místa Brna k poznávání i odpočinku

I v moravské metropoli se najdou zajímavá místa, která nepatří mezi hlavní turistické cíle, a přesto vás uchvátí jedinečnou atmosférou – například stezka údolím Říčky, Těsnohlídkovo údolí anebo obora Holedná. Mimo těchto míst se v Brně otevřely nedávno a zatím pro mnohé zcela neobjevené, turistické cíle, jakými jsou unikátní vodojemy na Žlutém kopci a pod hradem Špilberkem anebo stezka u Brněnské přehrady.
8. červenec 2025 8:03
Životní styl, Jihomoravský kraj

Zámek v Dolních Kounicích ukrývá stavebně historické lahůdky

Tajuplný a turisty dosud neobjevený hrad a zámek v Dolních Kounicích patří k nejstarším klášterním hradům typu italského kastelu u nás. V rámci prohlídkové trasy mohou návštěvníci zhlédnout dochované architektonické prvky od gotiky až po renesanci. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy během víkendů od 1. 5. do 28. 9., včetně státních svátků.
7. červenec 2025 17:00
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy. Objevte s námi nejlepší tipy na výlety v regionu a poznávejte nová místa!
6. červenec 2025 10:27
Příroda, Jihomoravský kraj

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

Od 10. do 13. července 2025 se v unikátním historickém jádru města – židovské čtvrti a jejím blízkém okolí koná festival Boskovice 2025. Právě místo konání a jeho otevřenost má zásadní podíl na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít. Letošní již 33. ročník festivalu přiláká do jihomoravského města Boskovice s jedinečným geniem loci umělce nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Festival s nezaměnitelnou atmosférou už více než tři desetiletí neodmyslitelně patří k létu a začátku prázdnin.
5. červenec 2025 21:52
Kultura, Jihomoravský kraj