ÚvodAktualityKostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy
Památky

Kostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy

  • 22. prosince 2023
V třiceti chrámech moravské metropole a jejím okolí můžete obdivovat historické betlémy z církevních sbírek. K dalšímu ročníku Křesťanských Vánoc s řadou bohoslužeb i koncertů vydává brněnské biskupství brožuru se seznamem betlémů v Brně. Lidem pomohou s orientací také velké poutače s vánoční kometou, které označují kostely, jež se do akce zapojily.
Betlémy BrnoStejně jako v předchozích letech se v akci Historické betlémy v centru Brna představí obyvatelům a návštěvníkům jihomoravské metropole brněnské betlémy. Pro tuto příležitost je připravena brožura informující o historii jednotlivých betlémů, kterou návštěvníci získají v každém z uvedených kostelů. Brožura obsahuje navíc časový přehled, kdy jsou jednotlivé kostely k návštěvě betléma otevřeny.

Betlémy jsou k vidění nejčastěji od Štědrého dne, ve většině kostelů se však figurka Jezulátka dostane do jesliček až během půlnoční mše. Postavy Tří králů by se pak měly objevit 6. ledna 2023.
 

Rekordy a kuriozity brněnských betlémů

BetlémNejvětší betlém najdete v minoritském kostel svatých Janů - má téměř 20 metrů dlouhý podstavec a figury z lipového dřeva jsou až jeden metr vysoké. Unikátem je také betlém v Brně-Komíně.

S postavou sochaře a řezbáře Jaroslava Vaňka je spojen i další betlém, který zájemci naleznou v kostele svatého Vavřince v Brně-Komíně. Jedinečný je nejen díky svému autorovi, ale především vzhledem rolníků a pastýřů, kteří přinášejí dary k jesličkám. Jsou totiž oděni do místních krojů a mají podobu obyvatel původně žijících ve čtvrti Komín, Žabovřesky a Jundrov. V devadesátých letech bylo několik figur z kostela odcizeno, později ale byly postavy nalezeny v držení sběratele a do betléma vráceny.

katedrála BrnoK nejnavštěvovanějším betlémům z centra města patří i ten v kostele svatého Jakuba, který pochází z první poloviny 20. století. Jeho sádrové figurky postupně věnovali farníci. Letos je však kvůli rekonstrukci kostel zavřený. Navštívit však můžete betlém v katedrále sv. Petra a Pavla. Jeho tvůrce pan Heřman Kotrba začal s vyřezáváním v pohnutých dobách v roce 1950. V tomto roce byl brněnským biskupem Mons. dr. Karel Skoupý a farářem zdejší farnosti P. Josef Navrkal, který tento počin všemožně podporoval jak finančně, tak neustálým povzbuzováním a velkým zájmem o nově vznikající dílo. Heřman Kotrba vyřezával svůj betlém s velkou chutí a dokončil ho v roce 1953. Betlém je vyřezán z několika monobloků lipového dřeva a od ostatních betlémů se odlišuje tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť, ale v několika skulpturách sdružených postav.
 

Dva betlémy, dvě svaté rodiny

BetlémV kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích se nacházejí betlémy dva. Jeden je dřevěný a jeho autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres. Druhý, mladší betlém tvoří jej 1 215 figurek z perníku a pyšní se zápisem v české knize rekordů. Na Moravském náměstí v kostele sv. Tomáše zase najdete betlém, jehož autorkou je sochařka Jánská a který se pyšní další vzácností, totiž hned dvěma svatými rodinami.

Betlémy zůstanou v kostelech většinou do 2. února, kdy si křesťané připomínají svátek Uvedení Páně do chrámu. V některých kostelech doplní 6. ledna do betlémů ještě figury Tří králů.
 

Seznam brněnských kostelů, kam se za betlémy vydat

  • betlém z Líšněkatedrála sv. Petra a Pavla (Petrov 9)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie na Křenové (Křenová 99/21)
  • kostel sv. Augustina (nám. Míru 7)
  • kostel sv. Janů (Minoritská 1)
  • kostel sv. Michala (Dominikánské náměstí)
  • kostel sv. Tomáše (Lidická 1981/6)
  • Blahoslavův dům Českobratrské církve evangelické (Lidická 79)
  • Kaple Ducha svatého v Radiu Proglas (Olomoucká 7)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • betlém brno Slatinamodlitebna Sboru Církve bratrské (Kounicova 15)
  • modlitebna Bratrské jednoty baptistů (Smetanova 20)
  • kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty (Brno-Bystrc)
  • středisko Archa (Brno-Bystrc)
  • kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Brno-Husovice)
  • kaple Svaté Rodiny (Brno-Kohoutovice)
  • kostel sv. Vavřince (Brno-Komín)
  • kostel Nejsvětější Trojice (Brno-Královo Pole)
  • kostel sv. Jiljí (Brno-Líšeň)
  • betlém letohrádek BrnoBrno-Staré Brno (bazilika Nanebevzetí Panny Marie)
  • kostel sv. Jana Nepomuckého (Brno-Starý Lískovec)
  • Husův sbor Církve československé husitské (Brno-Tuřany)
  • kostel Zvěstování Panny Marie (Brno-Tuřany)
  • kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Brno-Žabovřesky)
  • kostel svatého Bartoloměje (Brno-Žebětín)
  • kostel sv. Cyrila a Metoděje (Brno-Židenice)
Kostel sv. Michala v Brně Památky

Kostel sv. Michala v Brně

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla v brněnské městské části Brno-střed se nachází na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice. Pro veřejnost kostel není přístupný s výjimkou pravidelných bohoslužeb.

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně Památky

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Kostel sv. Jakuba v Brně Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel Památky

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně Památky

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí Památky

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích Památky

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Betlémský kostel Brno Památky

Betlémský kostel Brno

Kostel byl postaven českým reformovaným sborem pod vedením faráře Václava Pokorného v roce 1895. Na jeho průčelí je možno číst první český nápis na veřejné budově v Brně, který zní: My kážeme Krista. Dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.

Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Na svátek svatého Martina, v pondělí 11. 11. 2024 v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek letošní ochutnávání Svatomartinských vín. V Brně se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od vinařů z Moravy i z Čech. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!
10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj