ÚvodAktualityKostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy
Památky

Kostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy

  • 2. prosince 2024
V celkem pětatřiceti chrámech moravské metropole a jejím okolí můžete obdivovat historické betlémy z církevních sbírek. K dalšímu ročníku Křesťanských Vánoc s řadou bohoslužeb i koncertů vydává brněnské biskupství brožuru se seznamem betlémů v Brně. Lidem pomohou s orientací také velké poutače s vánoční kometou, které označují kostely, jež se do akce zapojily.
Betlémy BrnoStejně jako v předchozích letech se v akci Historické betlémy v centru Brna představí obyvatelům a návštěvníkům jihomoravské metropole brněnské betlémy. Pro tuto příležitost je připravena brožura informující o historii jednotlivých betlémů, kterou návštěvníci získají v každém z uvedených kostelů. Brožura obsahuje navíc časový přehled, kdy jsou jednotlivé kostely k návštěvě betléma otevřeny.

Betlémy jsou k vidění nejčastěji od Štědrého dne, ve většině kostelů se však figurka Jezulátka dostane do jesliček až během půlnoční mše. Postavy Tří králů by se pak měly objevit 6. ledna 2025.
 

Rekordy a kuriozity brněnských betlémů

BetlémNejvětší betlém najdete v minoritském kostel svatých Janů - má téměř 20 metrů dlouhý podstavec a figury z lipového dřeva jsou až jeden metr vysoké. Unikátem je také betlém v Brně-Komíně. S postavou sochaře a řezbáře Jaroslava Vaňka je spojen i další betlém, který zájemci naleznou v kostele svatého Vavřince v Brně-Komíně. Jedinečný je nejen díky svému autorovi, ale především vzhledem rolníků a pastýřů, kteří přinášejí dary k jesličkám. Jsou totiž oděni do místních krojů a mají podobu obyvatel původně žijících ve čtvrti Komín, Žabovřesky a Jundrov. V devadesátých letech bylo několik figur z kostela odcizeno, později ale byly postavy nalezeny v držení sběratele a do betléma vráceny.

katedrála BrnoK nejnavštěvovanějším betlémům z centra města patří i ten v kostele svatého Jakuba, který pochází z první poloviny 20. století. Jeho sádrové figurky postupně věnovali farníci. Letos je však kvůli rekonstrukci kostel zavřený. Navštívit však můžete betlém v katedrále sv. Petra a Pavla. Jeho tvůrce pan Heřman Kotrba začal s vyřezáváním v pohnutých dobách v roce 1950. V tomto roce byl brněnským biskupem Mons. dr. Karel Skoupý a farářem zdejší farnosti P. Josef Navrkal, který tento počin všemožně podporoval jak finančně, tak neustálým povzbuzováním a velkým zájmem o nově vznikající dílo. Heřman Kotrba vyřezával svůj betlém s velkou chutí a dokončil ho v roce 1953. Betlém je vyřezán z několika monobloků lipového dřeva a od ostatních betlémů se odlišuje tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť, ale v několika skulpturách sdružených postav.
 

Dva betlémy, dvě svaté rodiny

BetlémV kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích se nacházejí betlémy dva. Jeden je dřevěný a jeho autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres. Druhý, mladší betlém tvoří jej 1 215 figurek z perníku a pyšní se zápisem v české knize rekordů. Na Moravském náměstí v kostele sv. Tomáše zase najdete betlém, jehož autorkou je sochařka Jánská a který se pyšní další vzácností, totiž hned dvěma svatými rodinami.

Betlémy zůstanou v kostelech většinou do 2. února, kdy si křesťané připomínají svátek Uvedení Páně do chrámu. V některých kostelech doplní 6. ledna do betlémů ještě figury Tří králů.
 

Seznam brněnských kostelů, kam se za betlémy vydat

  • betlém z Líšněkatedrála sv. Petra a Pavla (Petrov 9)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie na Křenové (Křenová 99/21)
  • kostel sv. Augustina (nám. Míru 7)
  • kostel sv. Janů (Minoritská 1)
  • kostel sv. Michala (Dominikánské náměstí)
  • kostel sv. Tomáše (Lidická 1981/6)
  • Blahoslavův dům Českobratrské církve evangelické (Lidická 79)
  • Kaple Ducha svatého v Radiu Proglas (Olomoucká 7)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • betlém brno Slatinamodlitebna Sboru Církve bratrské (Kounicova 15)
  • modlitebna Bratrské jednoty baptistů (Smetanova 20)
  • kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty (Brno-Bystrc)
  • středisko Archa (Brno-Bystrc)
  • kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Brno-Husovice)
  • kaple Svaté Rodiny (Brno-Kohoutovice)
  • kostel sv. Vavřince (Brno-Komín)
  • kostel Nejsvětější Trojice (Brno-Královo Pole)
  • kostel sv. Jiljí (Brno-Líšeň)
  • betlém letohrádek BrnoBrno-Staré Brno (bazilika Nanebevzetí Panny Marie)
  • kostel sv. Jana Nepomuckého (Brno-Starý Lískovec)
  • Husův sbor Církve československé husitské (Brno-Tuřany)
  • kostel Zvěstování Panny Marie (Brno-Tuřany)
  • kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Brno-Žabovřesky)
  • kostel svatého Bartoloměje (Brno-Žebětín)
  • kostel sv. Cyrila a Metoděje (Brno-Židenice)
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně Památky

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně Památky

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Betlémský kostel Brno Památky

Betlémský kostel Brno

Kostel byl postaven českým reformovaným sborem pod vedením faráře Václava Pokorného v roce 1895. Na jeho průčelí je možno číst první český nápis na veřejné budově v Brně, který zní: My kážeme Krista. Dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel sv. Jakuba v Brně Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kostel sv. Michala v Brně Památky

Kostel sv. Michala v Brně

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla v brněnské městské části Brno-střed se nachází na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice. Pro veřejnost kostel není přístupný s výjimkou pravidelných bohoslužeb.

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel Památky

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí Památky

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích Památky

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Další aktuality

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

Od 10. do 13. července 2025 se v unikátním historickém jádru města – židovské čtvrti a jejím blízkém okolí koná festival Boskovice 2025. Právě místo konání a jeho otevřenost má zásadní podíl na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít. Letošní již 33. ročník festivalu přiláká do jihomoravského města Boskovice s jedinečným geniem loci umělce nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Festival s nezaměnitelnou atmosférou už více než tři desetiletí neodmyslitelně patří k létu a začátku prázdnin.
5. červenec 2025 21:52
Kultura, Jihomoravský kraj

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj