ÚvodAktualityKrajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?
Památky

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

  • 13. ledna 2020
Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.
Slavné vamberecké krajky zná bez nadsázky celý svět: reprezentují Českou republiku jako dárky při diplomatických misích a návštěvách státníků, zdobí české pavilony na světových výstavách EXPO a ve Vamberku mají vlastní muzeum. Není divu, že je Královéhradecký kraj už před dvěma lety zařadil na krajský seznam nehmotných památek. Zápis mezi domácí poklady je posunul zase o stupínek výš, dalším krokem by mohlo být zařazení na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Ostatně v minulosti se to už několikrát podařilo: na prestižním seznamu je zapsaný slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů, loutkářství a modrotisk. Paličkovaná krajka se o vstup do UNESCO bude patrně pokoušet jako nadnárodní projekt, tedy ve společné nominaci s jinými zeměmi. Zkušenost ukázala, že to je jistější cesta k úspěchu; například modrotisk vzešel ze společné nominace Česka, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska.
 

Tradice dlouhá 400 let

Krajkářství se na Vamberecku daří už od poloviny 17. století, kdy podorlické panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena Grambová pocházela z belgických Flander a paličkování krajek zavedla mezi zdejšími ženami jako robotní povinnost. Od druhé poloviny 19. do začátku 20. století se krajky ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti, postupně se ale začaly vyrábět také strojně a poptávka po ručně paličkovaných krajkách začala slábnout. Naopak nyní krajky zažívají renesanci: ve Vamberku působí odborná krajkářská škola, která loni oslavila 130 let, navštívit můžete i Muzeum krajky a každý rok koncem června se ve městě konají Krajkářské slavnosti.
 

Muzea krajek a krojů

V Muzeu krajky ve Vamberku si prohlédnete jak staré lidové výrobky, tak moderní soubory, které reprezentovaly Českou republiku na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967, součástí expozice je také dílna, kde si vyzkoušíte základní krajkářské techniky a děti si mohou složit krajkové puzzle. Otevřeno je celoročně mimo pondělí, o víkendech a svátcích s polední přestávkou.
Další Muzeum krajky objevíte v Prachaticích, přímo v historickém centru v krásném renesančním domě. Sbírky české paličkované krajky od počátků až do současnosti si můžete prohlédnout i mimo hlavní sezonu po předběžné domluvě, za příplatek je možné předvedení techniky paličkování přímo během prohlídky.

Muzeu v Zubří na Valašsku si prohlédnete krajky, které tu kupoval a vozil do světa jako dary například Tomáš Baťa, další inspirací mohou být návštěvy dílen, kde se šijí lidové kroje, nebo sbírek krojů, například Muzea krojů v Kněževsi či expozice krojů ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm.
 

Sedlické krajky a Krajkářské slavnosti

Ačkoli prý Magdalena Grambová byla na svůj původ velmi pyšná, kolébku krajek musíme hledat jinde než ve Belgii. Do Evropy se patrně rozšířily během 16. století z Itálie, ale nálezy textilií na různých místech světa potvrzují, že krajkářství se lidé věnovali už dávno předtím.

Přestože se východočeské krajce podařilo nakročit k zápisu do UNESCO, českému krajkářství se nedařilo jen ve Vamberku a v Orlických horách, ale také v Krušných horách, na Šumavě a v Pošumaví. Staletou tradicí paličkování krajek je proslulá například Sedlice, městečko ležící v malebné krajině mezi Blatnou a Strakonicemi. Podobně jako ve Vamberku i zdejší majitelka panství, hraběnka Marie Ludmila Černínová z Chudenic ženám nahradila část polní roboty paličkováním. Krajky se tu ale vyráběly mnohem dřív, první písemné záznamy o sedlické krajce pocházejí už z 15. století. Bohužel se ale nedozvíme, jak tehdejší rukodělné výrobky vypadaly: většina starých krajek se nedochovala díky četným požárům anebo se rozpadla stářím.

Dnešní krajky i krajkářky přímo při práci zato můžete vidět na vlastní oči, když se do Sedlice vypravíte první sobotu v srpnu na Krajkářské slavnosti. Řemeslný jarmark probíhá přímo na náměstí, kde má Sedlická krajka také malý krámek, těšit se můžete i na celodenní program, zajímavé hosty nebo módní přehlídku.
 

Víte, že?

  • První krajkářské a paličkovací stroje se sice objevily koncem 18. a začátkem 19. století, v českých domácnostech ale dál přetrvávala tradiční výroba. Odhaduje se, že kolem roku 1860 u nás krajkářství zaměstnávalo asi 80 tisíc lidí. O některých krajích, kde se paličkování věnovaly celé rodiny, se říkalo, že děti se tam už rovnou rodí s paličkami místo prstů.
  • Už v roce 1834 se začaly vyrábět krajky v Letovicích na jižní Moravě. Šlo o první továrnu svého druhu na evropském kontinentě, kde se krajky vyráběly na strojích pašovaných z Anglie. Továrna měla centrálu ve Vídni a patřilo jí několik krajkářských závodů v celé Evropě. Závod Tylex působí v Letovicích dodnes, další továrna Topak sídlí v nedalekých Drnovicích.
  • Kromě specializované školy ve Vamberku by se krajkářství a dalším tradičním rukodělným technikám a řemeslům v budoucnosti měla věnovat i střední textilní škola v Červeném Kostelci a univerzita v Hradci Králové.
Expozice Tylex Letovice – Příběh letovické krajky Kultura

Expozice Tylex Letovice – Příběh letovické krajky

Příběh letovické krajky vypráví příběh vzniku i současnosti nejstarší strojní výroby krajky v Čechách i Evropě. Strojová krajka se v Letovicích nepřetržitě vyrábí téměř 200 let. Sbírka návrhů a technických návrhů záclon je unikátní v České Republice i v zahraničí – krása i krajka jsou věčné.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Muzeum Karlovy Vary Kultura

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Muzeum krajky v Prachaticích Kultura

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.

Expozice ručních řemesel v Mohelnici Kultura

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Minimuzeum prezentuje nejrůznější ruční řemesla, jako například krajkářství, patchwork a další zajímavé ruční práce.

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky Kultura

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky

Expozice muzea zachycuje historii Zubří, vyhledávané práce zuberských vyšívaček a prohlédnout si můžete překvapivě bohatou archeologickou či mineralogickou sbírku.

Muzeum Nejdek Kultura

Muzeum Nejdek

Stálá expozice Muzea Nejdek nabízí přehled o dějinách města. Představuje sbírky lidového umění, keramiky, cínu a krajkářské výroby.

Galerie Emilie Paličkové v Praze Kultura

Galerie Emilie Paličkové v Praze

Galerie Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze se zaměřuje na prezentaci výtvarného umění s důrazem na užité a textilní umění, fotografie či design.

Sedlické krajkářství Zážitky

Sedlické krajkářství

V Blatenské pahorkatině na cestě mezi Blatnou a Strakonicemi leží městečko Sedlice, které je známé dlouholetou tradicí paličkování krajek. Ve městě je otevřen obchod, kde Sedlická krajka prezentuje své výrobky nabízí k prodeji pomůcky určené na výrobu krajky a pořádá výukové kurzy pro děti i dosp...

Muzeum krajky Vamberk Kultura

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Další aktuality

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
5. září 2024 13:15
Zážitky, Královéhradecký kraj

V České Skalici se chystají Jiřinkové slavnosti

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2024. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.
3. září 2024 14:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.
2. září 2024 7:09
Zážitky, Královéhradecký kraj

Nevíte, kam na výlet an Hradecku? Vyzkoušejte Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou

Užijte si skvělý den s dětmi při návštěvě zábavního parku, který nabízí atrakce pro malé i velké! Fajnpark nedaleko Chlumce nad Cidlinou láká na trampolíny, zvířátka, dinosaury nebo třeba autodráhu s Ufo Cars. Otevřeno je tu od dubna do konce října.
31. srpen 2024 10:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Festival Za poklady Broumovska pomalu končí, oblast stojí za návštěvu i po koncertech

Patnáctým koncertem v pořadí bude v sobotu 31. srpna 2024 ukončen 19. ročník mezinárodního festivalu Za poklady Broumovska. Koncert začíná od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na festival, ale i co dalšího můžete na Broumovsku zažít.
28. srpen 2024 12:15
Kultura, Královéhradecký kraj

Hořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!

Stalo se již tradicí, že náměstí Jiřího z Poděbrad ožívá ma přelomu srpna a září slavnostmi na počest hořických trubiček, vyhlášené pochoutce, které se v Hořicích připravují od roku 1812. Další ročník slavností je připraven na sobotu 31. srpna 2024 a těšit se můžete na pestrý program na pódiu, ale i na stánky prodejců. Přijďte si zamlsat, zasoutěžit a užít si příjemný den protkaný koncerty pod širým nebem!
27. srpen 2024 21:55
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
27. srpen 2024 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zvoníci se sjedou ve středu do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech

V Hradci Králové se bude ve středu 28. 8. 2024 odpoledne konat slavnost Den zvoníků s neobyčejným Ceremoniálem zvoníků. Jedná se o slavnosti na počest sv. Augustina, patrona nejen zdejšího zvonu, ale především všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Ceremoniál zvoníků se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. Průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech půjde od Adalbertina k Bílé věži. Poté bude pasován nový zvoník. Následně se do šíré dáli rozezní Augustin, třetí největší zvon v republice.
26. srpen 2024 14:00
Památky, Královéhradecký kraj