ÚvodAktualityHornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO
Krušnohorí usiluje o zápis na seznam UNESCO
Památky

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

  • 7. července 2019
Česká republika dosáhla zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO! O zápisu rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na svém zasedání v ázerbájdžánském Baku v sobotu 6. 7. 2019. Na české straně tato oblast zahrnuje pět lokalit – Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Na německé straně dosáhlo zápisu 17 lokalit.

Horní BlatnáKrušnohoří, region na hranicích Saska a České republiky, který dnes v povědomí lidí figuruje jako symbol důsledků bezohledné těžby a průmyslové výroby, je historicky výjimečnou krajinou s pozůstatky po osm set let trvající těžbě nejrůznějších nerostů, která formovala jeho podobu (relikty podzemních důlních děl, sejpy, propadliny, štoly, vodními nádrže a kanály) i život (specifické rysy nese architektura horních měst, např. Jáchymova, Horní Blatné či Krupky, ale i takzvaná živá kultura, tedy umění a umělecká řemesla).

S horním podnikáním byly také spjaty pokroky v oblasti vědy a techniky, které přispěly k rozvoji dalších hornických regionů v Evropě i ve světě. Jedinečná kombinace jednotného vývoje po obou stranách česko-německé hranice, odlišností posledního období historie i četné dodnes zachované památky hmotné i nehmotné představují mimořádnou hodnotu.
 

Výsledkem mnohaleté spolupráce české a saské strany je Krušnohoří na seznamu UNESCO

Štola sv. Martin KrupkaZáměr nominovat Krušnohoří vyšla z německé strany již v roce 1998. Česká republika se na základě oficiálního přizvání k projektu připojila v únoru 2012. První verze nominace Krušnohoří vznikla už v roce 2014, UNESCO ji ale roku 2016 vrátilo Německu i České republice s tím, že je nutné ji přepracovat. Na německé straně bylo příliš mnoho dílčích lokalit, které  nedávaly dobrý obraz o hornické krajině. Němci tedy museli jednotlivé části zredukovat do větších krajinných celků.

Česká strana se měla více zamyslet nad jedinečností Krušných hor, zejména těžby rud. Některé jednotlivé památky jsou nyní nominovány jako součást celých hornických krajin, jiné byly ze seznamu i úplně vyloučeny. Vypadla například těžba uhlí a těžba vápence. O zapsání Krušnohoří na seznam světového dědictví rozhodl výbor UNESCO 6. červenceu 2019. Pro Českou republiku znamená tento zápis potvrzení výjimečné světové hodnoty Krušných hor a první úspěšný zápis na seznam světového dědictví po šestnácti letech. Naposledy byla na tento prestižní seznam zapsána v roce 2003 Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa.


Objevujte Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na  seznamu UNESCO

MědníkSpolečná nominace České republiky a Svobodného státu Sasko obsahuje 22 lokalit v Krušných horách, z toho jich je sedmnáct v Německu a pět v Čechách. Tři se nacházejí v Karlovarském kraji – hornická krajina Jáchymov, hornická krajina Abertamy-Horní Blatná-Boží Dar a Rudá věž smrti. Dvě jsou v Ústeckém kraji – hornická krajina Krupka a hornická krajina Mědník. Z lokalit na německé straně je v nominaci zahrnuta například největší báňské centrum v Krušnohoří Freiberg, dále také Annaberg, Schneeberg a další města a jejich hornické krajiny. Saská část Krušnohoří je oproti české výrazně rozsáhlejší a na mnoha místech tam těžba pokračovala až do 90. let minulého století. Na české straně Krušných hor naopak došlo po druhé světové válce k vysídlení německého obyvatelstva, k přetrhání vazeb, a některé objekty byly také zbourány.

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov Památky

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov

V Ostrově se nachází Národní kulturní památka poněkud jiného formátu. Je to Věž smrti v areálu bývalé Škodovky, věžovitá stavba určena k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů, která se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově Příroda

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku Památky

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku

Kaple stojí na vrcholu hory Mědník (910 m) a je tak vidět ze širokého okolí.

Vrch Mědník v Krušných horách Příroda

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Štola Země zaslíbená na Mědníku Památky

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Štola Marie Pomocné na Mědníku Památky

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy Příroda

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů Památky

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Expozice těžby cínu Horní Blatná Kultura

Expozice těžby cínu Horní Blatná

Stálá expozice je věnována dějinám těžby a zpracování cínové rudy v okolí krušnohorských městeček Horní Blatné a Božího Daru.

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku Památky

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku

Krupka je městem cínu, který se v tamních dolech po dlouhá léta těžil. Prohlídková štola Starý Martin je jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru.

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě Příroda

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Důl Mauritius u Hřebečné Památky

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Další aktuality

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město v srdci Českého středohoří. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a jejich okolí, která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná je tady: užijte si tradiční vrcholnou akci královského města

Velkolepé oslavy chmelu a piva slibuje další ročník Dočesné v Žatci. Právě díky kvalitnímu žateckému chmelu je české pivo tak výjimečné! Ochutnávat se bude pivo od téměř padesátky pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele, se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program ve dnech 6. až 7. září 2024.
3. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Ústecko si připomene 211. výročí bitvy u Chlumce

Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 211. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 7. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 4. do pátku 6. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní, vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo a jízdu s koňmi.
2. září 2024 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

České středohoří je zvláštní krajina kopců a vrcholů o rozloze 1063 km². Svůj dramatický vzhled získalo v průběhu třetihorní vulkanické činnosti a následným zvětráváním a erozí během četných změn klimatu ve čtvrtohorách. Dnes jsou sluncem vyhřáté stráně kopců sopečného původu domovem mnoha vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin, které se v okolní zemědělské krajině již nenachází. Specifické přírodní podmínky jsou také důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Žije zde několik desítek druhů, které se počítají mezi kriticky nebo silně ohrožené živočichy. A kde poznat přírodní krásy z první ruky či na jakou horu v Českém středohoří vyšplhat? To vám poradí Kudy z nudy ve svých dnešních tipech.
30. srpen 2024 14:00
Příroda, Ústecký kraj

Zoo Děčín se rozloučí s prázdninami oslavou 75. narozenin a medvědím rekordem

Jak se stylově rozloučit s prázdninami? Přeci v Zoo Děčín! V sobotu 31. srpna 2024 oslaví děčínská zoo 75. narozeniny a zároveň se pokusí o vytvoření nového českého rekordu, který bude spočívat v tom, aby se v zoo sešlo co nejvíce lidí v tričku s medvědem. Dospělý v tričku s medvědem zaplatí vstupné 75 Kč, děti, studenti a senioři pak za pouhou padesátikorunu. Tak už máte své tričko?
29. srpen 2024 14:55
Příroda, Ústecký kraj

Rozhledna na Děčínském Sněžníku slaví 160 let!

Letos je tomu 160 let, kdy jedna z nejstarších a nejkrásnějších českých rozhleden byla poprvé zpřístupněna veřejnosti. Stalo se tak v roce 1864. Třicet metrů vysoku kamennou věž nechal na nejvyšší stolové hoře Labských pískovců vybudovat majitel panství hrabě František Antonín Thun. Jako součást trigonometrického systému sloužila hlavně pro potřeby zeměměřičů, ale už od samého počátku umožňovala i výletníkům daleké výhledy do oblasti Českosaského Švýcarska, Českého středohoří a Krušných hor.
28. srpen 2024 6:00
Příroda, Ústecký kraj