ÚvodAktualityHornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO
Krušnohorí usiluje o zápis na seznam UNESCO
Památky

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

  • 7. července 2019
Česká republika dosáhla zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO! O zápisu rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na svém zasedání v ázerbájdžánském Baku v sobotu 6. 7. 2019. Na české straně tato oblast zahrnuje pět lokalit – Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Na německé straně dosáhlo zápisu 17 lokalit.

Horní BlatnáKrušnohoří, region na hranicích Saska a České republiky, který dnes v povědomí lidí figuruje jako symbol důsledků bezohledné těžby a průmyslové výroby, je historicky výjimečnou krajinou s pozůstatky po osm set let trvající těžbě nejrůznějších nerostů, která formovala jeho podobu (relikty podzemních důlních děl, sejpy, propadliny, štoly, vodními nádrže a kanály) i život (specifické rysy nese architektura horních měst, např. Jáchymova, Horní Blatné či Krupky, ale i takzvaná živá kultura, tedy umění a umělecká řemesla).

S horním podnikáním byly také spjaty pokroky v oblasti vědy a techniky, které přispěly k rozvoji dalších hornických regionů v Evropě i ve světě. Jedinečná kombinace jednotného vývoje po obou stranách česko-německé hranice, odlišností posledního období historie i četné dodnes zachované památky hmotné i nehmotné představují mimořádnou hodnotu.
 

Výsledkem mnohaleté spolupráce české a saské strany je Krušnohoří na seznamu UNESCO

Štola sv. Martin KrupkaZáměr nominovat Krušnohoří vyšla z německé strany již v roce 1998. Česká republika se na základě oficiálního přizvání k projektu připojila v únoru 2012. První verze nominace Krušnohoří vznikla už v roce 2014, UNESCO ji ale roku 2016 vrátilo Německu i České republice s tím, že je nutné ji přepracovat. Na německé straně bylo příliš mnoho dílčích lokalit, které  nedávaly dobrý obraz o hornické krajině. Němci tedy museli jednotlivé části zredukovat do větších krajinných celků.

Česká strana se měla více zamyslet nad jedinečností Krušných hor, zejména těžby rud. Některé jednotlivé památky jsou nyní nominovány jako součást celých hornických krajin, jiné byly ze seznamu i úplně vyloučeny. Vypadla například těžba uhlí a těžba vápence. O zapsání Krušnohoří na seznam světového dědictví rozhodl výbor UNESCO 6. červenceu 2019. Pro Českou republiku znamená tento zápis potvrzení výjimečné světové hodnoty Krušných hor a první úspěšný zápis na seznam světového dědictví po šestnácti letech. Naposledy byla na tento prestižní seznam zapsána v roce 2003 Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa.


Objevujte Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na  seznamu UNESCO

MědníkSpolečná nominace České republiky a Svobodného státu Sasko obsahuje 22 lokalit v Krušných horách, z toho jich je sedmnáct v Německu a pět v Čechách. Tři se nacházejí v Karlovarském kraji – hornická krajina Jáchymov, hornická krajina Abertamy-Horní Blatná-Boží Dar a Rudá věž smrti. Dvě jsou v Ústeckém kraji – hornická krajina Krupka a hornická krajina Mědník. Z lokalit na německé straně je v nominaci zahrnuta například největší báňské centrum v Krušnohoří Freiberg, dále také Annaberg, Schneeberg a další města a jejich hornické krajiny. Saská část Krušnohoří je oproti české výrazně rozsáhlejší a na mnoha místech tam těžba pokračovala až do 90. let minulého století. Na české straně Krušných hor naopak došlo po druhé světové válce k vysídlení německého obyvatelstva, k přetrhání vazeb, a některé objekty byly také zbourány.

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov Památky

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov

V Ostrově se nachází Národní kulturní památka poněkud jiného formátu. Je to Věž smrti v areálu bývalé Škodovky, věžovitá stavba určena k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů, která se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově Příroda

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku Památky

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku

Kaple stojí na vrcholu hory Mědník (910 m) a je tak vidět ze širokého okolí.

Vrch Mědník v Krušných horách Příroda

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Štola Země zaslíbená na Mědníku Památky

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Štola Marie Pomocné na Mědníku Památky

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy Příroda

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů Památky

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Muzeum Horní Blatná – expozice těžby cínu Kultura

Muzeum Horní Blatná – expozice těžby cínu

Stálá expozice je věnována dějinám těžby a zpracování cínové rudy v okolí krušnohorských městeček Horní Blatné a Božího Daru.

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku Památky

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku

Krupka je městem cínu, který se v tamních dolech po dlouhá léta těžil. Prohlídková štola Starý Martin je jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru.

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě Příroda

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Důl Mauritius u Hřebečné Památky

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Další aktuality

Podkrušnohorské technické muzeum v Mostě doplnil model korečkového rypadla

Podkrušnohorské technické muzeum v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu umožňuje nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Atmosféra autentického hlubinného dolu, v němž se muzeum nachází, podtrhuje vystavené historické exponáty. Muzeum umožňuje návštěvníkům mimo jiné "fárání" do uměle vytvořené štoly. Expozice ukazují zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností. V květnu 2025 bylo muzeum obohaceno o unikátní model korečkového rypadla KU 5000.
22. květen 2025 10:01
Památky, Ústecký kraj

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

O víkendu 24. a 25. 5. 2025 Teplice slavnostně zahajují již 871. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
21. květen 2025 10:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, elektrárny Počerady, na hrady Kalich a Tolštejn i zámky Trmice, Duchcov a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky!
18. květen 2025 9:23
Památky, Ústecký kraj

Autodrom Most bude hostit Světový šampionát superbiků

Na Autodromu Most se utkají jezdci Mistrovství světa superbiků (WorldSBK). Pátá zastávka letošního ročníku šampionátu nejrychlejších sériových motorek světa se v Mostě uskuteční od 16. do 18. května 2025 a nabídne fanouškům jedinečný zážitek nejen díky napínavým závodům, ale i exkluzivnímu fanouškovskému programu.
15. květen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Na Děčínskému zámku se ve dnech 17. až 18. května 2025 bude konat oblíbený Historický trh májový. Jedná se o jednu z největších akcí v oblasti Českého Švýcarska, letos zaměřenou na období sedmileté války. Zasvěcenými průvodci budou Giacomo Casanova, generál Laudon a baron Prášil. Těšit se můžete na stánky s originálními produkty a bohatým občerstvením, dobovou hudbu, kejklíře, šermíře a tanečníky. Konat se budou samozřejmě i prohlídky zámku.
12. květen 2025 16:00
Památky, Ústecký kraj

Ukrytý poklad Krušných hor: přehrada Fláje zve na prohlídky informačního centra, plavebního kanálu a obory

Fláje nejsou jen přehrada. Jsou to příběhy ukryté pod hladinou i uvnitř hráze. Navíc tu kromě dechberoucí technické stavby objevíte kouzlo zatopené vesnice, tiché lesní stezky, historický plavební kanál i rozsáhlou oboru. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat místo, které překvapí i ty, kdo si myslí, že Krušné hory dobře znají.
7. květen 2025 15:58
Památky, Ústecký kraj

Medvědice Irina je přestěhovaná – zoo Děčín má po letech opět medvědí pár

Zoo Děčín a její návštěvníci se dočkali, v tomto týdnu přijela nová samice medvěda kamčatského. Na medvědici Irinu čekal v Děčíně samec Bruno. Po tom, aby nezůstal v zoo sám, volali dlouhá léta samotní návštěvníci. Irina se narodila 17. ledna 2014 v Hamburku, jako jedno z trojčat. Společně se dvěma bratry pak byla v roce 2015 přestěhována do Zoo La Fleche ve Francii, odkud v roce 2021 dorazila do Brna.
7. květen 2025 13:47
Příroda, Ústecký kraj

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen. Tradiční nožík rybičku společnost prodává v mnoha modifikacích do celého světa.
4. květen 2025 10:22
Zážitky, Ústecký kraj