
Podle místní legendy
se šafrány do Lačnova dostaly
spolu s napoleonským vojskem. Semena této rostliny se údajně vytrousily z vojenských povozů vystlaných senem. Kromě Lačnova jsou šafrány k vidění také v
Pozděchově či na
Vařákových pasekách. Upozorňujeme, že na těchto místech platí
zákaz vstupu se psy!
Jestliže se vypravíte
za kvítky šafránu na výlet, jedním z výhodných výchozích bodů by mohla být
Horní Lideč, kam lze přijet také vlakem. Louky poseté koberci fialových květů jsou odtud dobře dostupné. Stačí sledovat žlutou značku, která vede
souběžně s naučnou stezkou Vařákovy paseky. Po zhruba 4 kilometrech pěkné procházky se dostanete k severnímu okraji obce
Lačnov.

Podle posledního sčítání z roku 2013 by se na
Lačnovských loukách mělo vyskytovat
až 35 tisíc šafránů. Další vyhlášenou přírodním památkou s výskytem šafránu jsou
Sucháčkovy paseky jihovýchodně od obce (13 tisíc rostlin šafránu). Třetí, veřejnosti dosud málo známé místo s populací blížící se ke 14 tisícům šafránů můžete obdivovat
ve starém sadu na západním okraji obce (nebo v přírodní památce
Smolinka nedaleko
Valašských Klobouk). Zpět do
Horní Lideče se vrátíte podél cyklostezky č. 5057, okolo Lačnovských rybníků. Zdatní turisté mohou
pokračovat po naučné stezce až do Lidečka, kde je další zastávka vlaku.
Vydejte se na jedinečný výlet a zkoumejte přírodní krásu šafránů bělokvětých na Lačnovských loukách v České republice již tento měsíc.
Nejlepší doba pro návštěvu Lačnovských louk je koncem března a na začátku dubna, kdy šafrán bělokvětý vykvétá v plné kráse.
Do obce Lačnov se můžete dostat vlakem s výchozím bodem v Horní Lideč, která je dobře dostupná z různých míst České republiky.
Kromě krásně kvetoucích Lačnovských louk můžete navštívit přírodní památky jako Sucháčkovy paseky nebo Smolinku a také historické místo Vařákovy paseky.
Ne, na Lačnovských loukách platí zákaz vstupu se psy.
Podle posledního sčítání v roce 2013 by se na Lačnovských loukách mělo vyskytovat až 35 tisíc šafránů.
Lačnovské louky jsou známé tím, že se zde každoročně hojně vyskytuje šafrán bělokvětý, což je přísně chráněná rostlina a Lačnov je nejbohatší lokalita této rostliny v České republice.
Ano, existuje naučná stezka Vařákovy paseky, která vede souběžně s žlutou turistickou značkou a je skvělou trasou pro procházky v přírodě.