Výstava Leonardium se na
Malé Straně zdrží až do konce června, takže s návštěvou nemusíte pospíchat. Víte ale, že
Malostranská beseda letos slaví rovných 150 let od svého vzniku? Malostranská beseda: založená roku 1868
Renesanční budova
Malostranské besedy je samozřejmě mnohem starší, po staletí sloužila jako radnice
Malé Strany. Když se v roce 1784 sloučila všechna čtyři pražská města,
Staré a
Nové Město,
Hradčany a
Malá Strana, městská správa se přemístila na
Staroměstskou radnici. Spolu s písemnostmi se mimochodem přestěhovaly i vzácné
intarzované dveře z roku 1619; na Staroměstské radnici je dodnes můžete vidět zasazené v portálu s nápisem Senatus.
Bývalá radnice na dnešním
Malostranském náměstí napřed sloužila různým úřadům, v roce 1868 pak byla založena
Malostranská beseda. Instituce s bohatou škálou kulturních aktivit působí až do současnosti; jde o známé
kulturní a společenské centrum s hudebním a divadelním klubem,
podkrovní galerií,
restaurací, pivnicí, barem a kavárnou. Od roku 2010 je dokonce v prostřední věži zavěšen nový
zvon sv. Václava, vyrobený ze slitiny mědi; váží 160 kilogramů a odbíjí každou čtvrthodinu.
Fantazie mistra Leonarda
Interaktivní výstava Leonardium v
Malostranské besedě je otevřená pro velké i malé; podle pořadatelů je vhodná pro děti od tří let. Díky spoustě zvukových, optických a kinetických nástrojů se i vy můžete stát vynálezci a inspirovat se vším, co kolem sebe uvidíte. Můžete například hrát Leonardův kvíz a poznat, který obraz mistr namaloval. Obdivovat dva obrazy Madony ve skalách a hledat mezi nimi rozdíly. Pomocí tabletu překreslit Leonardův nejznámější obraz Mona Lisa a jeho vylepšenou podobu pak odeslat do velkoplošné projekce. Anebo si pohrát s freskou Poslední večeře a pomocí magnetických tabulek s různými texty nechat jednotlivé postavy pronášet úplně jiné výroky než ty, o kterých se tehdy patrně mluvilo.
Leonardo hravě
Víte, že Leonardo své zápisky psal zrcadlovým písmem? Kromě toho, že byl levák, byl nejspíš i dyslektik a tenhle způsob psaní pro něj byl přirozenější. Na výstavě si k přečtení některých zápisků musíte vzít na pomoc zrcadlo a dokonce si můžete sami zrcadlové psaní vyzkoušet. Líbit se vám určitě budou i návrhy netradičních hudebních nástrojů, ideálního města anebo nůžky pro leváky. Kdo se rád převléká a hraje si, pro toho je určený Leonardův budoár: celou výstavu si tak můžete projít převlečení přímo za samotného mistra.
Kromě toho je k vidění spousta
Leonardových vynálezů, od návrhů létajících strojů přes kolesové lodě, ponorku a potápěčské obleky až po mobilní mosty, bagry nebo kladkostroje. Nechybí ani slavný tank, v jehož plánech prý autor záměrně udělal chybu, aby se stroj nedal vyrobit. Tvůrci výstavy do jeho modelu umístili místo děl krasohledy, protože dívat se na svět skrz krasohled je mnohem lepší než skrz hledáček zbraně. Výstava je otevřená denně od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 70 Kč pro děti, 130 Kč pro dospělé a 360 Kč pro celou rodinu.
Co byste ještě měli vědět o Malé Straně?
- Malostranská beseda před několika lety prošla generální rekonstrukcí, při níž se například po 180 letech na věže vrátily tři báně. Budova tak zvenčí opět vypadá jako kdysi v 17. století.
- Malostranské náměstí se do roka výrazně promění: chodci budou mít více prostoru, přibudou široké chodníky, nová kašna, lavičky i elegantní lampy. Pražany momentálně zaměstnává spor o to, zda se sem téměř po sto letech vrátí pomník maršála Radeckého. Pro jedny je symbolem habsburské monarchie, pro druhé slavným vojevůdcem a významnou osobností českých dějin.
- Další slavná osobnost na Malostranském náměstí bydlela: pamětní desku s bystou sopranistky Emy Destinnové (1878–1930) najdete na průčelí Kaiserštejnského paláce. Letos si připomínáme 140 let od jejího narození.
- Zajděte se podívat také do chrámu sv. Mikuláše, což je nekorunovaná dominanta Malé Strany. Pražskou kuriozitou je Šternberský palác, začleněný do komplexu Poslanecké sněmovny. Požár, který v něm vypukl v 16. století, poničil celou Malou Stranu, a tak byl dům prohlášen za prokletý a dlouho platil zákaz jej rozšiřovat.