ÚvodAktualityLeonardo da Vinci v Praze: přijďte za ním do Malostranské besedy
Zážitky

Leonardo da Vinci v Praze: přijďte za ním do Malostranské besedy

  • 20. března 2018
Malá Strana je kouzelné místo plné paláců, krásných měšťanských domů a romantických uliček. Stačí se zastavit na Malostranském náměstí a rozhlédnout se kolem dokola. Na rohu, kde z náměstí vychází Letenská ulice, stojí Malostranská beseda. Právě tam je nyní k vidění interaktivní výstava Leonardium.
Výstava Leonardium se na Malé Straně zdrží až do konce června, takže s návštěvou nemusíte pospíchat. Víte ale, že Malostranská beseda letos slaví rovných 150 let od svého vzniku?
 

Malostranská beseda: založená roku 1868

Renesanční budova Malostranské besedy je samozřejmě mnohem starší, po staletí sloužila jako radnice Malé Strany. Když se v roce 1784 sloučila všechna čtyři pražská města, Staré a Nové Město, Hradčany a Malá Strana, městská správa se přemístila na Staroměstskou radnici. Spolu s písemnostmi se mimochodem přestěhovaly i vzácné intarzované dveře z roku 1619; na Staroměstské radnici je dodnes můžete vidět zasazené v portálu s nápisem Senatus.

Bývalá radnice na dnešním Malostranském náměstí napřed sloužila různým úřadům, v roce 1868 pak byla založena Malostranská beseda. Instituce s bohatou škálou kulturních aktivit působí až do současnosti; jde o známé kulturní a společenské centrum s hudebním a divadelním klubem, podkrovní galerií, restaurací, pivnicí, barem a kavárnou. Od roku 2010 je dokonce v prostřední věži zavěšen nový zvon sv. Václava, vyrobený ze slitiny mědi; váží 160 kilogramů a odbíjí každou čtvrthodinu.
 

Fantazie mistra Leonarda

Interaktivní výstava Leonardium v Malostranské besedě je otevřená pro velké i malé; podle pořadatelů je vhodná pro děti od tří let. Díky spoustě zvukových, optických a kinetických nástrojů se i vy můžete stát vynálezci a inspirovat se vším, co kolem sebe uvidíte. Můžete například hrát Leonardův kvíz a poznat, který obraz mistr namaloval. Obdivovat dva obrazy Madony ve skalách a hledat mezi nimi rozdíly. Pomocí tabletu překreslit Leonardův nejznámější obraz Mona Lisa a jeho vylepšenou podobu pak odeslat do velkoplošné projekce. Anebo si pohrát s freskou Poslední večeře a pomocí magnetických tabulek s různými texty nechat jednotlivé postavy pronášet úplně jiné výroky než ty, o kterých se tehdy patrně mluvilo.
 

Leonardo hravě

Víte, že Leonardo své zápisky psal zrcadlovým písmem? Kromě toho, že byl levák, byl nejspíš i dyslektik a tenhle způsob psaní pro něj byl přirozenější. Na výstavě si k přečtení některých zápisků musíte vzít na pomoc zrcadlo a dokonce si můžete sami zrcadlové psaní vyzkoušet. Líbit se vám určitě budou i návrhy netradičních hudebních nástrojů, ideálního města anebo nůžky pro leváky. Kdo se rád převléká a hraje si, pro toho je určený Leonardův budoár: celou výstavu si tak můžete projít převlečení přímo za samotného mistra.

Kromě toho je k vidění spousta Leonardových vynálezů, od návrhů létajících strojů přes kolesové lodě, ponorku a potápěčské obleky až po mobilní mosty, bagry nebo kladkostroje. Nechybí ani slavný tank, v jehož plánech prý autor záměrně udělal chybu, aby se stroj nedal vyrobit. Tvůrci výstavy do jeho modelu umístili místo děl krasohledy, protože dívat se na svět skrz krasohled je mnohem lepší než skrz hledáček zbraně. Výstava je otevřená denně od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 70 Kč pro děti, 130 Kč pro dospělé a 360 Kč pro celou rodinu.
 

Co byste ještě měli vědět o Malé Straně?

  • Malostranská beseda před několika lety prošla generální rekonstrukcí, při níž se například po 180 letech na věže vrátily tři báně. Budova tak zvenčí opět vypadá jako kdysi v 17. století.
  • Malostranské náměstí se do roka výrazně promění: chodci budou mít více prostoru, přibudou široké chodníky, nová kašna, lavičky i elegantní lampy. Pražany momentálně zaměstnává spor o to, zda se sem téměř po sto letech vrátí pomník maršála Radeckého. Pro jedny je symbolem habsburské monarchie, pro druhé slavným vojevůdcem a významnou osobností českých dějin.
  • Další slavná osobnost na Malostranském náměstí bydlela: pamětní desku s bystou sopranistky Emy Destinnové (1878–1930) najdete na průčelí Kaiserštejnského paláce. Letos si připomínáme 140 let od jejího narození.
  • Zajděte se podívat také do chrámu sv. Mikuláše, což je nekorunovaná dominanta Malé Strany. Pražskou kuriozitou je Šternberský palác, začleněný do komplexu Poslanecké sněmovny. Požár, který v něm vypukl v 16. století, poničil celou Malou Stranu, a tak byl dům prohlášen za prokletý a dlouho platil zákaz jej rozšiřovat.
Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí Památky

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.

Malostranská beseda – kulturní centrum Malé Strany Kultura

Malostranská beseda – kulturní centrum Malé Strany

Malostranská beseda na stejnojmenném náměstí sloužila dříve jako Malostranská radnice. Dnes je renesanční budova kulturním centrem – nachází se zde společenský klub s koncertním sálem, galerie, restaurace s českou kuchyní, kavárna i vinárna.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze Příroda

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Další aktuality

V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště

Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat od 29. listopadu 2024 až do 2. února 2025 ve druhém a třetím patře v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Pro ty, kteří to do Třeště mají daleko, je pražská výstava ideální možností, jak tradiční betlémářství z Vysočiny poznat.
11. prosinec 2024 17:00
Kultura, Praha

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – poznejte Stínadelská tajemství

Máte rádi dobrodružné knihy Jaroslava Foglara a toužili jste odedávna objevit tajemná Stínadla? Pak si zkuste zahrát venkovní rodinnou hru Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v křivolakých uličkách podle speciální mapy.
11. prosinec 2024 16:00
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Obrazárna a umění na Pražském hradě

Klenot Prahy, tradiční sídlo českých panovníků, nejnavštěvovanější památka Česka a jeden z největších hradních komplexů na světě: to všechno je Pražský hrad. Místo, které tvoří nezaměnitelné panorama hlavního města, je také úžasnou uměleckou galerií. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat Hrad tak, jak ho neznáte!
11. prosinec 2024 14:02
Kultura, Praha

Kalendář 2025: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
11. prosinec 2024 13:20
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Mojin život v Rezervaci Dja v Zoo Praha , Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Znáte Břevnovský klášter? Je nejstarším a dodnes činným mužským klášterem v Česku

Uprostřed jedné zimy, přesněji řečeno 14. ledna 993, došlo k založení Břevnovského kláštera. Nejstarší český mužský klášter benediktinského řádu nechali v Praze na Břevnově postavit kníže Boleslav II. z dynastie Přemyslovců a pražský biskup svatý Vojtěch. Při oslavách 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Kromě toho je klášter je považován za nejstarší písemně doložené místo vaření piva v celé České republice, v tradici pokračuje Břevnovský klášterní pivovar.
11. prosinec 2024 6:00
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!
10. prosinec 2024 8:26
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
9. prosinec 2024 20:06
Památky, Praha