Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.
Někdejší Královský dvůr se nacházel na místě dnešního Obecního domu. Vedoucí představitelé města vřele vítali svého panovníka u Prašné brány a hned poté jej doprovázeli skrze jásající davy lidí v Celetné ulici. Na Staroměstském náměstí se průvod zastavil, aby si panovník mohl vyslechnout vyznání oddanosti od rektora Karlovy university, starosty města i celé městské rady na Staroměstské radnici.
Královská Cesta dále směřuje přes Malé náměstí do Karlovy ulice. V současné době představuje Karlova ulice přitažlivě klikatou uličku, lemovanou galeriemi či nejrůznějšími obchůdky se suvenýry, zastíněnou velkolepým komplexem dřívější Jezuitské koleje – Klementinem. Když průvod míjel kostel sv. Františka na Křížovnickém náměstí, krále zdravili příslušníci řádu Křížovníků s červenou hvězdou.
Památný Karlův most, dříve zvaný Kamenný, byl onou spojnicí mezi pravým a levým břehem Vltavy. U Malostranských mosteckých věží starosta obce symbolicky předal klíče od městských bran panovníkovi. Král poté pokračoval nynější Mosteckou ulicí, až na Malostranské náměstí – za hlasitého vyzvánění zvonů kostela sv. Mikuláše. Odtud cesta pokračovala Nerudovou ulicí vzhůru k Pražskému hradu. Na konci Nerudovy ulice se původní trasa dělila na silnici pro pěší a jinou, vhodnou pro jezdce a povozy. Pěší cesta byla velice strmá a stoupala prudce, až k Hradčanské radnici, kde se nyní v těchto místech nacházejí Radniční schody. Jezdci a vozy pokračovali dále na Úvoz, Pohořelec a Loretánské náměstí. Na Hradčanském náměstí je umístěn hlavní vstup do areálu Pražského hradu a Královská Cesta tak končí u Matyášovy brány.
Trasa bývala vyzdobena, po cestě se průvod zastavoval a setkával se zástupci cechů, škol, církevních řádů, vojska, zástupců všech pražských radnic a dalších skupin, cestu doprovázaly zvuky zvonů, hudba, zpěv, výstřely z děl.
Jako první projel korunovační cestu roku 1438 Albrecht II. Habsburský, jako poslední rakouský císař Ferdinand V. Dobrotivý roku 1836. Trasou slavnostně projížděli i významní poslové a hosté z cizích zemí, projížděly tudy i průvody k uložení ostatků panovníků.
Královská cesta je historická trasa v centru Prahy, která byla využívána pro korunovační průvody českých králů.
Spojuje Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě.
Na místě dnešního Obecního domu v Praze.
Na Karlově ulici se nachází různé galerie a obchůdky se suvenýry.
Je to symbolický akt víry a oddanosti obce vůči panovníkovi, ke kterému docházelo u Malostranských mosteckých věží.
Na Hradčanském náměstí je hlavní vstup do areálu Pražského hradu a končí zde Královská cesta u Matyášovy brány.
V Klementinu můžete obdivovat velkolepý komplex bývalé Jezuitské koleje.
Začíná na Staroměstském náměstí a končí u Pražského hradu.
První byl Albrecht II. Habsburský v roce 1438 a poslední Ferdinand V. Dobrotivý v roce 1836.
Cesta byla vyzdobena, po cestě se konaly zastávky a setkání s různými skupinami, doprovod zahrnoval zvony, hudbu, zpěv a dělové salvě.