Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti. Letošní jubilejní 50. ročník festivalu se bude konat od 26. 7. do 1. 8. 2024. Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí Jiřímu Suchému a Janu Kačerovi in memoriam.
50. Letní filmovou školu Uherské Hradiště zahájí ve světové premiéře komediální snímek režiséra Šimona Holého Hello, Welcome o třech herečkách, které se společně vydávají na festival do Karlových Varů. Režisér Šimon Holý natočil snímek Hello, Welcome jako závěrečný díl trilogie o ženách na pokraji změny a do hlavních rolí obsadil Elišku Soukupovou, Alenu Dolákovou a Sáru Venclovskou, se kterými již dříve spolupracoval na snímcích Zrcadla ve tmě a A pak přišla láska... Ve vedlejších rolích se objeví Jana Plodková či Václav Vašák. Film v rámci slavnostního zahájení Letní filmové školy uvede v sobotu 17. 7. večer početná tvůrčí delegace v čele se Šimonem Holým i třemi hlavními herečkami.
Hostem festivalu bude spolutvůrce Stovek bobrů
Festival oznámil dalšího hosta, jímž je je všestranný americký tvůrce Ryland Brickson Cole Tews, který je společně s Mikem Cheslikem podepsaný pod originálními taškařicemi Příšera z Michiganského jezera a Stovky bobrů. Tews, který se mimo jiné živí jako číšník v ramen restauraci, uvede na Filmovce oba své divácké hity (Stovky bobrů navíc v příhodném prostředí Parku Rochus).
České a slovenské novinky 2024
Festival letos představí celkem jedenáct předpremiér, což je rekordní počet, zároveň je však kladen důraz na kvalitu a pestrost. K titulům, které Letní filmová škola uvede patří Světýlka Beaty Parkanové vyprávějící o dětství, které může skončit nečekaně brzy, celovečerní debut Adama Martince o životě na současné české vesnici Mord, animovaná komedie Kristiny Dufkové o nástrahách puberty i obezity Život k sežrání, hluboce lidský a nadčasový příběh ze 40. let minulého století Ema a smrtihlav režisérky Ivety Grófové, dokumentární portrét fotografky Libuše Jarcovjákové v režii Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být, strhující časosběrný dokument Dominika Kalivody o stočlenném amatérském hudebním sdružení Velký finále PSO, hravý portrét kapely Tata Bojs tata_bojs.doc od Marka Najbrta a divadelníků z Vosto5 i vítězný film divácké ceny z Karlových Varů Vlny režiséra Jiřího Mádla, který Letní filmovou školu uzavře.
Východní přísliby a Virtuální realita
Již stálicemi ve filmovém programu jsou sekce Východní přísliby a Virtuální realita. Letošní Východní přísliby reflektují intenzivní společenské proměny a nabízí svěží pohledy na historii. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbajdžán. Těšit se můžete třeba na rumunský snímek glosující současnost ovládanou diktátem korporátů a sociálních sítí Od konce světa nic dobrého nečekejte, na polské snímky Kos a Bílá odvaha, které se ohlížejí do minulosti, či film Žena z…, který ukazuje, že skutečná láska dokáže překonat i nemalicherné těžkosti vztahu, jako je třeba změna pohlaví jednoho z partnerů.
Sekce Virtuální realita má letos podtitul Horizonty humanity. Jedním z častých námětů, který ve svých VR světech tvůrci zachycují, je vývoj antropocénu – ať už se jedná o vliv současných geopolitických krizí na jednotlivce (Fresh Memories: The Look, On the Morning You Wake: to the End of the World), nebo samotných radikálních proměn krajiny (21-22 China a 21-22 USA, The Shape of Us). Mnozí tvůrci překračují horizont humanity a nahlížejí do blízké budoucnosti. Budou stroje a AI cítit emoce (My Name Is 090)? Jak budou vypadat nové světy, které stvoříme (Utility Room)? A dokáže se planeta očistit od našich zásahů (Let Nature Heal)?
České filmové novinky s Českou televizí a program Českého rozhlasu
Letošní jubilejní ročník Letní filmové školy náležitě oslaví návštěvníci také ve společnosti České televize. A to rovnou dvacítkou snímků, které na festival ČT přiveze. Diváci se mohou těšit na novinky jako Mord, Zahradníkův rok nebo Ema a smrtihlav. Celou Filmovku pak slavnostně zakončí snímek Vlny, který sklízí mimořádný ohlas. Diváci nejen v kinech, ale i u televizních obrazovek se mohou těšit na Maraton studentských filmů nebo na vysílání festivalových minut. Česká televize přispěla také do doprovodného programu, a to sice desítkou debat s tvůrci a speciálními projekcemi.
Český rozhlas přijede na Filmovku již popáté a spolu s festivalem oslaví jeho 50. výročí. Ve stanu Českého rozhlasu ve Smetanových sadech ve dnech 29. až 31. 7. budou po celý den připraveny živé pořady s výjimečnými hosty, oblíbené podcasty a speciální projekty stanic Vltava, Plus, Radio Wave, Radiožurnál, regionální stanice Zlín a také zpravodajského portálu iRozhlas.cz nebo audioportálu mujRozhlas. Z rozhlasového stanu se program Českého rozhlasu každý večer přesune do Literárního stanu, který se na noc promění v hudební DJs párty Radia Wave.
Doprovodný program Letní filmové školy
Doprovodnému programu budou vévodit Tata Bojs, dostaví se i Divadlo Na zábradlí s představením Freudovo pozdní odpoledne, první dámu slovenského popu Janu Kirschner, domácí Haraficu s hosty, jeden z našich nejlepších orchestrů specializujících se na barokní hudbu Collegium 1704 či koncertní projekt Hrubá Hudba nu-jazzové kapely Lesní zvěř, jejího frontmana Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Zahrají i nepřehlédnutelný performer Ventolin a kytarovka Dukla, laureáti ceny Anděl za nejlepší album loňského roku November 2nd a romsko-česko-americká kapela Bachtale Apsa, která koncertuje s Bárou Hrzánovou.
Literární program na Letní filmové škole si i letos udrží tradičně vysoký standard. Vystoupí držitelé letošních cen Magnesia Litera Alena Machoninová a Marek Torčík, autor Gottlandu Mariusz Szczygieł, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová, autorka loňské knihy roku v anketě Lidových novin Andrea Sedláčková a další výrazní představitelé a představitelky evropské prózy a poezie. Ve Smetanových sadech, které jsou centrem festivalového dění, bude připraven i program pro děti, večery s deskovými hrami Mindok a Chytrým Kvízem, cimbálovky a parties. Chybět nebude ani diskuzní sekce Nová realita představující projekty a témata, které otevírají nové možnosti fungování naší společnosti.
Oslava jubilea 50: Příběh Filmovky
Výstavy nazvané souhrnně 50: Příběh Filmovky budou reflektovat jubileum festivalu. Narozeniny Filmovky vybízejí k ohlédnutí za její historií, návštěvníky, hosty i událostmi. A také za neopakovatelnou atmosférou, kterou svátek filmu nabízí. A to hned natřikrát. Na první výstavu narazíte hned při příchodu do kina Hvězda. Plakáty Letních filmových škol, kam až paměť pořadatelů a archivy sahají, vám přiblíží proměnlivou „vnější tvář” festivalu. Co se skrývalo za ní, to se dozvíte ve Smetanových sadech. Druhá část výstavy tam shrnuje padesátiletou (ale popravdě řečeno šedesátiletou) historii akce a především obrazově se ohlíží za filmovými i nefilmovými hosty Filmovky, za jejími proměnami a atmosférou. Poslední část výstavy najdete v přízemí Slováckého muzea a nese název Příběh návštěvníků Filmovky, neboť oživuje paměť diváků LFŠ, jejich vzpomínky a upomínky na léta minulá.
Ceny Asociace českých filmových klubů 2024
Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí dvěma výjimečným osobnostem, které nejen v českém filmu zanechaly hlubokou a trvalou stopu. Tím prvním je pan Jiří Suchý, jehož tvůrčí dráha je natolik komplexní, že ho nelze označit jen za autora písní a divadelních her či za herce a režiséra. Jeho osobitá, hravá poetika prostupuje všemi uměleckými obory. Diváci LFŠ budou mít příležitost mj. vidět jeho první celovečerní režijní počin, experimentální snímek Nevěsta z roku 1970.
Předání druhé ceny za celoživotní přínos českému filmu je pro pořadatele zahaleno velkým smutkem, protože jejím držitelem měl být pan Jan Kačer, který se do Uherského Hradiště moc těšil. Jeho herecké mistrovství přesto připomene výběr filmů, které si sám zvolil, a cenu převezme jeho dcera, herečka Adéla Kubačáková.