ÚvodAktualityLoosovy interiéry v Plzni budou opět od dubna přístupné třikrát v týdnu!
Památky

Loosovy interiéry v Plzni budou opět od dubna přístupné třikrát v týdnu!

  • 25. března 2019
Bytové interiéry, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, vynikají nadčasovým, na svou dobu odvážným designem, využitím přírodních materiálů i svojí praktičností. Tři z více než desítky interiérů, které ve 30. letech vytvořil pro plzeňské podnikatele z řad místní židovské komunity, můžete od dubna opět navštívit každý pátek, sobotu a neděli. Na dvou prohlídkových trasách si můžete prohlédnout zrekonstruované prostory salonů, jídelen, ložnic a dalšího zázemí. Jednotlivá místa navíc svoji zvláštní atmosférou až do dnešních dnů vyprávějí složité životní příběhy původních majitelů. Každý měsíc se zájemcům otevírá Byt Huga Semlera.
Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval, z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Claire Becková. Právě zde našel kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa – Müller, pro kterou byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů. Odborníci považují Loosovy interiéry za jedny z největších skvostů Plzně. Z hlediska současného vnímání památek moderní architektury je tento soubor podle odborníků nesmírně cenný i v kontextu celé evropské architektury 20. století.
 

Byty Krausových a Voglových

Byt VogelovýchNa prohlídce v bytě Krausových vás zaujme originálně pojatý obývací pokoj s protilehlými zrcadlovými stěnami. Až magické kouzlo mu dodává obložení bílo-zeleným mramorem a strop vykládaným mahagonovým dřevem. V bytě se dochovala také původní ložnice s praktickými vestavěnými skříněmi. V druhém z interiérů na této prohlídkové trase – v bytě Voglových můžete mimo jiné obdivovat jídelnu obloženou zlatavým travertinem nebo pro Loose typickou krbovou stěnu.


Brummelův dům

BrummeloviInteriér dvougenerační rezidence rodiny Brummelových patří k nejzachovalejším v Plzni. Jedním z důvodů je bezesporu i to, že jako jediný dodnes patří potomkům původních majitelů. Vedle jídelny a obývacího pokoje s kopií monumentálního provensálského krbu nabízí pohled do modrožlutého pokoje, dvou ložnic, koupelny a dalšího zázemí bytu. Součástí prohlídky je výstava o malířce Editě Hirschové, sestřenici původního majitele pana Brummela, která byla členkou surrealistické skupiny „La Main à plume“ (Ruka s perem) a blízkou přítelkyní Pabla Picassa.
 

Semlerova rezidence je dočasně nepřístupná

semlerova rezidencePoslední z prohlídkových tras – Semlerova rezidence je bohužel letos nepřístupná. Probíhá zde rekonstrukce interiérů od 2018 do roku 2020. Po tuto dobu není možné byt otevřít turistům. Zajímavostí tohoto bytu je, že vás osloví zajímavě pojatým prostorem. Na jediném místě v Plzni zde Adolf Loos využil princip tzv. raumplanu. Dům není členěn na jednotlivá poschodí po celé ploše domu, ale je uspořádán do netradičního prostorového rozložení pater a polopater. Prohlídka vás zavede nejen do reprezentační obytné haly, nahlédnete například také do kuchyně s původním zařízením.
 

Prohlídky pro jednotlivce i skupiny

LoosOd 1. dubna se prohlídky konají každý pátek, sobotu a neděli v předem stanovených časech. Vstupenky doporučujeme rezervovat předem prostřednictvím webu Adolf Loos Plzen.cz nebo přímo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 v Plzni.

Prohlídky pro skupiny je možné objednat na kterýkoliv den. V případě zájmu o bližší informace a ceník kontaktujte Magdalenu Soukupovou (soukupovam@plzen.eu, +420 378 037 966).
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni Památky

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose Památky

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Další aktuality

Velikonoce v Plzni budou plné dobrot i tradičních řemesel

Od 9. do 20. dubna nasají návštěvníci Plzně jarní atmosféru na velikonočních trzích na náměstí Republiky. V Plzni je toho mnohem více, kde můžete přičichnout k Velikonocím. Podívejte se s portálem s Kudy z nudy, co je pro vás přichystáno v městě piva.
8. duben 2025 10:27
Kultura, Plzeňský kraj

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
6. duben 2025 2:23
Památky, Plzeňský kraj

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj