ÚvodAktualityMaiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci
Památky

Maiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci

  • 1. července 2015
Maiselova synagoga v Praze, jedna z dominant někdejšího pražského Židovského Města, je od 1. července 2015 po více než roce opět otevřena veřejnosti. Židovské muzeum v Praze, do jehož prohlídkového okruhu synagoga patří, zde v minulých měsících provedlo záchranné stavební a restaurátorské práce a připravilo novou stálou expozici pro své početné návštěvníky.
Maiselova synagoga patří k jednomu ze šesti objektů v majetku Židovské obce v Praze, které jsou součástí prohlídkového okruhu někdejšího pražského Židovského Města a jsou spravovány Židovským muzeem v Praze.

Její příběh se začal psát na sklonku 16. století, kdy úspěšný podnikatel a mecenáš Mordechaj Maisel zakoupil pozemek na jižním okraji židovského ghetta a od císaře Rudolfa II. získal zvláštní privilegium ke stavbě synagogy. Synagoga byla vystavěna v letech 1590-1592 v renesančním stylu a zasvěcena taktéž roku 1592. Na dalších sto let se pak stala největší a nejvýstavnější stavbou Židovského Města, velkolepým domem modlitby a náboženským a společenským centrem života obce.

Nová expozice ŽIDÉ V ČESKÝCH ZEMÍCH, 10. – 18. STOLETÍ staví obsahově na expozici předchozí, tematicky obdobné. Zároveň však zapracovává nejnovější výsledky bádání a činí téma přitažlivějším novým uspořádáním, výběrem exponátů, a především zařazením audiovizuálních a interaktivních prvků. Za povšimnutí stojí obzvláště několikaminutový průlet pražským Židovským Městem v jeho předasanační podobě podle Langweilova modelu Prahy. Tato projekce, vzniklá na základě spolupráce mezi ŽMP, Muzeem hlavního města Prahy a ČVUT, je prezentována na velké obrazovce v hlavní lodi synagogy. Další dotykové obrazovky v expozici s bohatým obrazovým materiálem umožní návštěvníkovi vyhledávat v databázích významných židovských obcí českých zemí či významných židovských osobností.

Dále si návštěvník bude moci „prolistovat“ vybrané cenné hebrejské rukopisy a tisky, historické plány židovských sídlišť, detailně prohlédnout slavnostní židovský průvod z 24. dubna 1741 u příležitosti narození Josefa II. a zaujme jej jistě také atraktivní projekce fotografií starých českých a moravských synagog.

Expozice se snaží přehlednou, srozumitelnou a poutavou formou zprostředkovat představu o vnitřním životě židovských obcí v českých zemích i o jejich mnohostranném vztahu s okolní společností. Je rozdělena do osmi tematických celků, rozmístěných po obvodu synagogy, jež bude návštěvník procházet po směru toku hebrejského písma zprava doleva. Úvodním tématem při vstupu pod galerií je Židovské osídlení v českých zemích. Následují témata Postavení Židů ve středověké a raně novověké společnosti, Židovská obec a Tradiční židovská vzdělanost, umístěná v jižní boční lodi. Centrální prostor synagogy kolem svatostánku je věnován renesančnímu „zlatému věku“ pražských Židů, přičemž zvláštní pozornost patří mecenáši a staviteli synagogy Mordechaji Maiselovi a legendě o Golemovi. Návštěvník dále vstoupí do severní boční lodi, zasvěcené židovským způsobům obživy a společenskému životu a dále ponurému tématu diskriminace Židů, protižidovských výtržností a duchovního útlaku.

Expozici zakončuje krátký Epilog v západní části prostoru pod galerií, jenž na příkladu židovského osvícenství a sílících kontaktů mezi židy a křesťany v osvícenské Praze předznamenává proměnu života českých Židů od konce 18. století.
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském Památky

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno Památky

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Španělská synagoga Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Další aktuality

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
30. červen 2025 12:00
Příroda, Praha