ÚvodAktualityMasopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!
Kultura

Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu!

Masopust je tady a s ním i doba bujarého veselí, kdy se příliš nehledí na štíhlou linii. K tradičním dobrotám tohoto období patří koblihy, boží milosti a pochoutky ze zabijačky. Masopustem si lidé vynahrazovali čtyřicet dní trvající půst, který se dodržoval až do Velikonoc. O masopustním veselí se u nás sice dochovaly písemné zprávy již ze 13. století, ale samotná tradice pochází z antických dob, kdy se ve starém Řecku konaly oslavy boha Dionýsa, tzv. bakchanálie – příchod nového vegetačního roku. I staří Slované slavili konec zimy a dnešní rej masek i další masopustní zvyky tak mají svůj původ v předkřesťanských slovanských obřadech a oslavách.

Masopust aneb "masa popusť"

masopustMasopust v minulosti představoval čas hodování a veselí mezi dvěma různými postními dobami, kdy se lidé měli do sytosti najíst i napít, a byl proto spojený s různými tanečními zábavami, zabijačkami, oslavami, ale i svatbami. Pak totiž následoval čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, kdy se lidé zříkali jídla, ale i dalších věcí, které pro ně byly v životě zbytečné či postradatelné.

Lidé si někdy myslí, že v období masopustu se nemá jíst maso. Samo slovo "masopust" tomu nahrává. Avšak jeho význam je zcela opačný. Název totiž tvoří základy slov "masu popusť", tedy pořádně se najez masa.

masopustVětšina z nás se také zajímá o to, kdy masopust přichází. To však není až tak jednoduché. Jedná se o období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc.
 

Masopust a Velikonoce 2024

  • Tučný čtvrtek 8. února 2024
  • Masopustní neděle 11. února 2024
  • Masopustní úterý 12. března 2024
  • Popeleční středa 13. března 2024
  • první jarní úplněk 25. března 2024
  • Velký pátek 29. března 2024
  • Velikonoční neděle 31. března 2024
  • Velikonoční pondělí 1. dubna 2024


Tajemství masopustních masek

masopust vortováNejočekávanějším masopustním dnem bylo úterý, kdy „chodily maškary“, ty bývaly a dodnes jsou velmi rozmanité. Některé, zejména ty zvířecí, mají velmi dlouhou tradici a pocházejí z doby před rozšířením křesťanství. Masky zvířat se v Evropě užívaly po celý středověk, a to zejména v období zimního slunovratu a v průběhu zimních měsíců. Existuje několik druhů tradičních maškar, které se dodnes objevují pravidelně. Patří k nim například strakatý, žena, Žid, slaměný, ras, Turek, bába s nůší, medvěd nebo kobyla. Každá postava vyjadřuje určitý typ, a pro­to bylo někde zvykem je dělit na červené – pěkné a černé – škaredé. Pokud by vás masopustní masky zajímaly blíže, udělejte si výlet do některého z muzeí, které je vystavuje. Jedno z nich je v Hlinsku, v památkové rezervaci Betlém, druhé najdete v Milevsku a třetí v Zákupech.

Masopust Veselý KopecPrůvody maškar obvykle chodily od domu k domu, přičemž se zpívalo, tanco­valo a žertovalo na adresu jejich obyvatel. Někdy se žertování neomezilo jen na slovní zlomyslnosti, ale nezřídka došlo i na mazání sazemi a házení do sněhu. U každého stavení hudba zahrála dva až tři kousky. Maškary byly většinou odměňovány koblihami, vejci, uzeným masem, ale i obilím a penězi. Masopust byl zakončen tradičním lidovým obřadem "pochováním basy", které symbolizovalo na 40 dní konec tanečních a hudebních veselic.
 

Tradice zapsaná v UNESCO

Masopust kobylkyNa některých místech naší země jsou masopustní tradice tak prastaré a unikátní, že byly zapsány na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Jde především o masopustní Masopustní obchůzky na Hlinecku, které jsou stále živou součástí lidové kultury. Ve vesnicích Hamry, Studnice, Vortová a Hlinsko – Blatno si tento pradávný obyčej předávají místní obyvatelé z generace na generaci již od konce 19. století v téměř nezměněné podobě. Dodnes se zde například za masky převlékají pouze muži a masky si udržují podobu popsanou již před více než sto lety.

Vypravte se na Hlinecko v době konání tradičních masopustů – tradičně se konají ve skanzenu na Veselém Kopci a v obci Hamry, kde si maškary zadovádí 27. ledna, pozlobit domácí i přespolní si maškary troufnou v Jeníkově a okolí 3. února, Hlinsko ožije masopustem v neděli 4. února a ve Vortové a Studnicích zastihnete průvod strakatých, slaměných, Židů, rasů, Turků s medvědem i kobylkou 10. února 2024.
Masopust 2025: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody – tipy z celého Česka na masopustní období

Masopust 2025: ostatky, fašank, voračky a maspustní průvody – tipy z celého Česka na masopustní období

Kam vyrazit za masopustním veselím? Masopustní období začíná od svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Máme pro vás velký přehled masopustních tipů z celé České republiky na rok 2025! Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. K masopustu neodmyslitelně patří i zabijačky, soutěže o nejlepší masopustní masku, sousedské zábavy a samozřejmě průvody maškar. Máme pro vás tipy, kde poznat starobylé zvyky!

Masopust na Veselém Kopci 2025

8. 2.
Masopust na Veselém Kopci 2025

V sobotu 8. února se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci uskuteční první program roku 2025. Můžete zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Rozloučení s masopustem v Muzeu v přírodě Vysočina 2025

4. 3.
Rozloučení s masopustem v Muzeu v přírodě Vysočina 2025

Dopoledne s dětmi z hlineckých škol, které veselým průvodem projdou v maskách městem.

Masopustní průvod Vortová 2025

22. 2.
Masopustní průvod Vortová 2025

Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Zásluhu na tom má především poslední den masopustu, takzvané "vostatky", které jsou právě na Vysočině velmi svérázné. Začátek obchůzky v 8 hodin.

Staročeský masopust Hamry 2025

15. 2.
Staročeský masopust Hamry 2025

Prožijte na českém venkově tradiční masopustní veselí, chráněné značkou UNESCO! Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které se konají jednou v roce na závěr církevního období, kdy se odděluje čas zvaný masopůst.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka Kultura

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

Muzeum milevských maškar Kultura

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek Kultura

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek

Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Další aktuality

Chcete si užít pořádnou lyžovačku? Zamiřte do Horského resortu Buková Hora!

Buková Hora je moderní a stále se rozvíjející horský areál v krásném prostředí Orlických hor. Svými parametry dosahuje alpské úrovně. Horský resort Buková hora totiž spojuje 4 sjezdové trati, které vedou na Bukovou horu z tradičního střediska Čenkovice a z novějšího moderního areálu Červené Vody. Ten vám nabídne dvě nejdelší sjezdové tratě Orlických hor a nejmodernější čtyřsedačkovou lanovkou, která jako jedna z mála v České republice poskytuje komfort v podobě vyhřívaných sedaček. Sedačky jsou navíc kryté „bublinou“ chránící lyžaře a snowboardisty při méně příznivém počasí.
10. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Na Pardubicku uctí památku obětí z Ležáků, pardubického odboje a operace Silver A

Pod záštitou ministra kultury, hejtmana Pardubického kraje, památníku Lidice a Ležáky se ve čtvrtek 9. ledna 2025 koná 16. slavnostní setkání věnované výsadku Silver A, pardubickému odboji a tragédii v Ležákách prostřednictvím setkání pamětníků a jejich potomků. Setkání s názvem "Silver A v paměti tří generací“ se uskuteční na dvou místech. Ve 14:00 proběhne kladení květinových darů ve sklepních prostorách Larischovy vily a od 15:30 bude probíhat hlavní program v sále u restaurace Sezemický dům (Husova 790, 533 04 Sezemice).
6. leden 2025 10:00
Památky, Pardubický kraj

Betlém vánoční přiblíží lidové zvyky ještě do poloviny ledna

Soubor lidových staveb Vysočina je největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale shlédnout je můžete na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Vánoční výstava je v Hlinsku otevřena až do soboty 11. 1. 2025. Výstava je ve všech roubených objektech, uvidíte lidové betlémy i unikátní mechanický Frintův betlém.
1. leden 2025 12:00
Památky, Pardubický kraj

Silvestr v oblacích i noční sáňkování si užijete na Dolní Moravě

Víte že, každý podvečer si můžete užít na Dolní Moravě večerní bobovačku a sáňkovačku na osvíceném svahu? Čeká vás tu magicky osvětlená Stezka v oblacích s podmanivou hudbou a prodloužený provoz sedačkové lanovky Sněžník. K tomu večerní jízdy na Mamutí horské dráze a otevřená panoramatická restaurace Skalka s možností silvestrovského občerstvení a skleničky.
30. prosinec 2024 8:26
Zimní sporty, Pardubický kraj

Uložení ježibaby k zimnímu spánku plánují v Perníkové chaloupce

Nenechte si ujít veselé ukončení sezóny Muzea perníku. Otevřeno je do 31. 12. denně, a to mezi 11. a 15. hodinou, a až do konce roku jsou kromě standardní nabídky připraveny k ochutnání "Pečení holubi". Při poslední silvestrovské prohlídce uvidíte, jak Ježibaba vyleze na pec, nařídí si budík na první sobotu v březnu a ulehne k zimnímu spánku. Na prohlídku je nutné se předem přihlásit přes formulář na webu muzea.
29. prosinec 2024 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Zámek Slatiňany pořádá prohlídky i na konci roku

Zámek Slatiňany zůstává i koncem roku otevřený všem zájemcům od čtvrtka do soboty! Podlehnout kouzelné zimní atmosféře do zámeckých interiérů! Čekají vás přepychově zařízené a vánočně vyzdobené pokoje, ve kterých trávila před polovinou minulého století nejradostnější dny v roce knížecí rodina. Speciální prohlídky se konají 27. – 30. prosince 2024 a poté od 3. do 12. ledna 2025.
27. prosinec 2024 12:00
Památky, Pardubický kraj

K tradici Vánoc v Pardubicích patří Štědrovečerní procházka

Štědrovečerní procházka po nočním, slavnostně vyzdobeném městě, koledy, setkání s přáteli, hrneček svařáku či punče, to vše již neodmyslitelně patří k vánoční tradici řady pardubických rodin, k završení Štědrého dne. Letos se 24. 12. v Pardubicích uskuteční již po šestadvacáté. Zájemci mohou do nočních ulic vyrazit po 21. hodině.
19. prosinec 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

Zažijte Vánoce, konec roku a skvělé lyžování na Dolní Moravě

Zasněžené svahy, precizně připravené sjezdovky, vánoční atmosféra a bohatý program plný jedinečných zážitků – Dolní Morava je během svátků ideálním místem pro nezapomenutelnou zimní rodinnou dovolenou. Od dětských lyžařských závodů, přes večerní výšlapy na skialpech nebo sněžnicích až po magický Silvestr v oblacích, tady si každý přijde na své. A kromě toho si tu můžete užít poslední adrenalinovou jízdu roku na Mamutí horské dráze nebo si vychutnat skleničku bublinek v panoramatické restauraci Skalka.
18. prosinec 2024 13:16
Zimní sporty, Pardubický kraj