ÚvodAktualityMeteorické roje a Merkur přecházející přes Slunce: přijďte se na ně podívat do hvězdáren
Zážitky

Meteorické roje a Merkur přecházející přes Slunce: přijďte se na ně podívat do hvězdáren

  • 9. listopadu 2019
Hledáte zábavný program na stále kratší dny a delší noci? Vydejte se pozorovat meteorické roje Leonidy a Geminidy. A nezapomeňte ani na další nebeské divadlo, přechod Merkuru před Sluncem v pondělí 11. listopadu. Jde o poměrně vzácný jev, a tak řada našich hvězdáren a planetárií chystá speciální pozorování.
Nejmenší planeta sluneční soustavy si s lidmi ráda hraje na schovávanou: ze Země totiž bývá Merkur vidět jen krátce před východem nebo po západu Slunce. V pondělí 11. listopadu se ale stane hrdinou zajímavého astronomického úkazu, k němuž dochází přibližně třináctkrát za století: Země, Merkur a Slunce se seřadí do jedné přímky, takže planetu uvidíte přímo před oslnivým slunečním kotoučem. Malá kruhová tmavá skvrnka začne svou cestu napříč slunečním diskem ve 13.35 u levého okraje Slunce, bohužel pozorování skončí západem Slunce přibližně ve čtvrt na pět. V té době bude Merkur viditelný nedaleko středu Slunce.
 

Kam za Merkurem?

Takové pozorování samozřejmě má svá pravidla. Budete potřebovat alespoň malý dalekohled, protože pouhým okem byste Merkur viděli – anebo spíš neviděli – podobně jako korunovou minci ze vzdálenosti 420 metrů. Brýle na pozorování Slunce rozhodně stačit nebudou, ale bez dalekohledu se speciálním slunečním filtrem riskujete vážné poškození zraku. Pokud nemáte vlastní přístroj uzpůsobený na pozorování Slunce, vydejte se do některé z hvězdáren.

Přechod Merkuru přes Slunce můžete pozorovat například z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, z Hvězdárny a planetária v Brně, z Hvězdárny a planetária v Uherském Brodě, z hvězdáren Přerově a ve Zlíně, hvězdárny Žebrák, z hvězdárny v Karlových Varech nebo z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí, v Praze pak ze Štefánikovy hvězdárny a z Ďáblické hvězdárny; pro ty, kteří si chtějí užít mimořádnou nebeskou událost, bude na všech místech otevřeno od 13 hodin. Na pozorování se můžete vypravit také na Hvězdárnu v Rokycanech, v Plzni se pozorování uskuteční na vyhlídce Švábiny v městské části Doubravka. Otevřená pro všechny zájemce bude i hvězdárna na Písečném vrchu v Teplicích a hvězdárna na Hněvíně v Mostě.

Na Štefánikově hvězdárně bude navíc připravena mimořádná výstava, jež doplní pozorování přechodu planety Merkur přímo v hlavní kopuli, nachystaná je i varianta pro špatné počasí: komentované sledování online přenosů ze světových observatoří.
 

Speciální pozorování v Ondřejově, Liberci a Jihlavě

Přechod Merkuru před Sluncem můžete pozorovat i z observatoře v Ondřejově. Protože Slunce se v té době bude blížit k západnímu obzoru, bude se i měnit pozorovací stanoviště, takže se s ondřejovskou hvězdárnou seznámíte skutečně důkladně: z historické Západní kopule se přesunete k dalekohledům Slunečního oddělení a nakonec k přenosným dalekohledům na Radarové louce, kde uvidíte Slunce až do západu. Akce proběhne pouze za jasného počasí.

Dalším pozorovacím místem bude liberecká iQlandia, kde pozorování na terase doplní speciální program v planetáriu a projekce úkazu z internetových kamer. V Jihlavě proběhne pozorování na vyhlídkové terase historické věže Brány Matky Boží.

Mrzí vás, že neuvidíte celý průběh nebeského představení? Pak se buď musíte vydat za Atlantský oceán, zejména do států Jižní Ameriky, anebo si počkat na další přechod Merkuru viditelný z našeho území. Dojde k němu až 13. listopadu 2032, a to už se nad Českem odehraje od začátku až do konce.
 

Když se rojí meteority

Letošní rok je mimořádně bohatý na meteorické roje, a tak po letních Perseidách a říjnových Orionidách, proud meteoroidů z Halleyovy komety, přichází čas Leonid a Geminid.

Leonidy neboli částice prachu za kometou Tempel-Tuttle bývají na obloze vidět každý rok v polovině listopadu a vrcholí v noci ze 17. na 18. listopadu. Mateřská kometa se ke Slunci vrací přibližně každých 33 let a poslední období, kdy byly vidět stovky až tisíce meteorů za hodinu, nastalo koncem tisíciletí, další návrat se očekává v roce 2031. Leonidy jsou nyní sice v „klidovém režimu“, přesto v druhé půli noci bude možné zahlédnout pár jasných záblesků.

Prosincové noci prozáří Geminidy, meteorický roj poprvé zaznamenaný v roce 1862. Vidět je můžete poblíž dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux. Ty na prosincové obloze vycházejí už za večerního soumraku a během noci vystoupí vysoko nad jižní obzor. Geminidy jsou na rozdíl od Leonid pomalé, poměrně jasné a nejvíce jich spatříte mezi půlnocí a třetí hodinou ranní.
 

Víte, že?

Donedávna bezejmenná ulička v centru Brna od lékárny na Pekařské směrem k parku Studánka má konečně jméno. Ulička Kurta Gödela připomíná významného rodáka, světoznámého matematika a logika; letos v létě ji slavnostně pokřtila Hvězdárna a planetárium Brno.
 
 
Hvězdárna Uherský Brod Zážitky

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Hvězdárna ve Ždánicích Zážitky

Hvězdárna ve Ždánicích

Hvězdárna ve Ždánicích byla zbudována v polovině šedesátých let 20. století. V minulosti vyvíjela bohatou astronomickou a kulturní činnost.

Digitální planetárium v Hradci Králové Zážitky

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Během otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Hvězdárna Turnov Zážitky

Hvězdárna Turnov

V jižní části města Turnov se nachází hvězdárna, která zde byla otevřena 2. května 1974.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Hvězdárna a planetárium dr. Zdeňka Kvíze v Třebíči Zážitky

Hvězdárna a planetárium dr. Zdeňka Kvíze v Třebíči

Vypravte se pozorovat hvězdnou oblohu na hvězdárnu v Třebíči. Do vesmíru nahlédnete také v planetáriu, které nasimuluje hvězdnou oblohu v jakémkoli ročním období. Pro veřejnost je hvězdárna s planetáriem otevřena vždy v pátek a sobotu.

Hvězdárna Rokycany Zážitky

Hvězdárna Rokycany

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Na hvězdárně je k dispozici různá astronomická technika, od přenosných, malých dalekohledů až po velký dalekohled v kopuli s průměrem hlavního zrcadla 508 mm.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech Zážitky

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech nabízí každovečerní pozorování jasné oblohy, astronomické programy i zajímavé přednášky.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Smrtholka, Brnox a Lucie Faulerová

„Píšu, protože musím, nikdy tomu nebylo jinak,“ říká česká spisovatelka Lucie Faulerová (* 19. května 1989 Pardubice). Úspěch sklidila už její prvotina Lapači prachu z roku 2017, která si vysloužila nominaci jak na Cenu Jiřího Ortena, tak na Magnesii Literu. Možná znáte i její další knížky Brnox a román Smrtholka, za který autorka získala Cenu Evropské unie za literaturu. Seznamte se s Lucií Faulerovou a jejími knížkami na Kudy z nudy.
9. duben 2025 8:59
Kultura, Jihomoravský kraj

Poznejte naše akvadukty: Vodní mosty, které přežily věky

Když se řekne akvadukt, většina lidí si představí monumentální římské stavby klenoucí se nad údolími. Jenže tyhle technické skvosty nejsou jen památky z dávných dob. V Česku byste sice hledali antické oblouky marně, přesto se tu najde pěkná sbírka akvaduktů – od historických přes průmyslové až po moderní inženýrské kousky, které dodnes slouží svému účelu. Pátrejte po nich s Kudy z nudy!
6. duben 2025 10:27
Památky, Jihomoravský kraj

Zámecký park v Lednici nabízí letecké ukázky dravých ptáků

Již přes dvacet let probíhají ukázky dravců v lednickém parku. Park je největší a nejkrásnější místo k předvádění letu dravců v Evropě a snad i ve světě. Od dubna do října můžete během komentovaných představení vidět 40 druhů dravců v počtu asi 100 exemplářů! Vše je doprovázeno poutavým výkladem pro děti a dospělé.
5. duben 2025 1:16
Příroda, Jihomoravský kraj

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj