ÚvodAktualityMilovníci šumavské divočiny mohou letos opět vyrazit do rašelinišť nebo do pralesa
Zážitky

Milovníci šumavské divočiny mohou letos opět vyrazit do rašelinišť nebo do pralesa

  • 3. června 2017
Projekt „Průvodci divočinou" letos probíhá již desátou sezonu! V letošním roce si můžete rezervovat místo na jedné či více z celkem 123 připravených výprav za poznáním divoké přírody Národního parku Šumava. Výlety začínají od 8. června výpravou do kaňonu Křemelné a poslední proběhne 26. října a shodou okolností i ta zájemce zavede do kaňonu Křemelné s východiskem v Srní. Všichni Průvodci divočinou jsou místní lidé vyškoleni jako „Průvodci krajinou a přírodou Šumavy", kteří absolvovali kurz pořádaný Správou NP a CHKO Šumava ve spolupráci s Akademií věd v Českých Budějovicích.

ŠumavaNové, i ty již vyzkoušené atraktivní trasy, čekají letos na všechny milovníky šumavské divočiny. Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava pro letošek nabízí více než 100 vycházek, což znamená, že do terénu letos vyrazí až 1 200 vážných zájemců o šumavskou divočinu. Při výpravách do šumavské divočiny zavítáte již na tradiční místa – do původních horských pralesů na Trojmezné a na Smrčině nebo si prohlédnete úchvatný kaňon řeky Křemelné. Můžete projít také člověkem opuštěný Vltavský luh a navštívit domov tetřeva na Modravských pláních. Krásný výlet si užijete k divokému toku řeky Blanice, kam se vychází od Křišťanova nebo do Královského hvozdu trasou Zadní Chalupy. Vybrat si můžete i výlet na Jasánky a do dalších opuštěných oblastí na pravém břehu Lipna. Opravdový prales zažijí ti, kteří vyrazí na Boubín, nově návštěvníky lákají i Kvildské pláně.

A právě v letošním roce se podařilo rozšířit  nabídku o trasu po Kvildských Pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se budete moci vydat podél "travnaté Vltavy", jinak známé jako řeka Řasnice.

NP ŠumavaDo nejvzácnějších území Národního parku Šumava může na výjimku vstoupit jen omezený počet osob. Ochranné předpisy povolují nahlédnout do domova vzácných živočichů a rostlin jen malým skupinám, nejvýše jednou za dva týdny a ve vymezeném období roku, tj. nejčastěji od poloviny července do konce října. Do výprav za přírodou je nutné se registrovat na webových stránkách parku Šumava. Turisty při výpravách provádí celkem 14 odborně vyškolených, zkušených místních průvodců. Pro ně je průvodcování turistů celoživotním povoláním a dokáží všem turistům velmi poutavě vysvětlit, proč si je šumavská divočina zcela podmanila.
 

Divočina dokáže překvapit

RysPrůvodci divočinou nabízejí výpravy za poznáním nejrozsáhlejších přírodních oblastí Národního parku Šumava, kde nepřetržitě mají od nepaměti svůj domov také velká zvířata, která jinak z volné přírody vymizela. Vývoj přírody podle jejích vlastních zákonů a pravidel a její zapomenutá divoká tvář dokáže překvapit nejednoho návštěvníka.

Největším zážitkem bývá setkání s divokými živočichy, ať již jde o tetřeva, rysa nebo "pouhého" jelena. I pouhé mihnutí se naší největší středoevropské kočky – rysa ostrovida – přes cestu zanechá v lidech hluboký zážitek i hlavní téma dalších hovorů.
 

Pořádná porce divoké přírody – dvoudenní výprava

Šumavské pláněPoprvé se výpravy za šumavskou divočinou konaly v srpnu 2008 a směřovaly například do Vltavského luhu, na Modravské pláně anebo již i tehdy do kaňonu řeky Křemelné. Oblíbené jsou i výpravy do jinak nepřístupných přírodních rezervací v CHKO Šumava - novou cestou se vydají účastníci výletu na impozantní vrchol Ostrý na západě Šumavy.

Pořádnou porci "divočiny" si pak nadělí účastníci dvoudenních výprav, kterých letos Správa CHKO nabízí už celkem 8 a to s přespáním v horských chatách na bavorské straně. Doposud bylo možno s Průvodci divočinou nocovat na vrcholech hor Luzný, Falkenstein a od loňska na Ostrém, letos nově v horské chatě Chamerhütte na Malém Javoru.
 

Jak si cestu zarezervovat

ŠumavaVýpravy s průvodci divočinou si můžete rezervovat na internetových stránkách Správy Národního parku Šumava – nabídka je pro celkem více než tisíc účastníků. Po předběžné rezervaci je nutno uhradit poplatek za průvodce - celodenní výprava stojí od 290 do 490 Kč.

Z důvodu zajištění obsazenosti všech termínů je možné zrušení rezervace bez většího storno poplatku pouze pět týdnů před samotnou akcí a výpravy se konají s alespoň 4 nebo 5 přihlášenými (celkový počet je u vybraných tras maximálně 11 osob). Důležité je upozornit, že Průvodci divočinou vyráží na výpravu za každého počasí a účastníci jdou na vlastní nebezpečí.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava Příroda

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava Zážitky

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě Příroda

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy Příroda

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Luzenské údolí na Šumavě Příroda

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky Příroda

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Další aktuality

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj