ÚvodAktualityMilovníci šumavské divočiny mohou letos opět vyrazit do rašelinišť nebo do pralesa
Zážitky

Milovníci šumavské divočiny mohou letos opět vyrazit do rašelinišť nebo do pralesa

  • 3. června 2017
Projekt „Průvodci divočinou" letos probíhá již desátou sezonu! V letošním roce si můžete rezervovat místo na jedné či více z celkem 123 připravených výprav za poznáním divoké přírody Národního parku Šumava. Výlety začínají od 8. června výpravou do kaňonu Křemelné a poslední proběhne 26. října a shodou okolností i ta zájemce zavede do kaňonu Křemelné s východiskem v Srní. Všichni Průvodci divočinou jsou místní lidé vyškoleni jako „Průvodci krajinou a přírodou Šumavy", kteří absolvovali kurz pořádaný Správou NP a CHKO Šumava ve spolupráci s Akademií věd v Českých Budějovicích.

ŠumavaNové, i ty již vyzkoušené atraktivní trasy, čekají letos na všechny milovníky šumavské divočiny. Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava pro letošek nabízí více než 100 vycházek, což znamená, že do terénu letos vyrazí až 1 200 vážných zájemců o šumavskou divočinu. Při výpravách do šumavské divočiny zavítáte již na tradiční místa – do původních horských pralesů na Trojmezné a na Smrčině nebo si prohlédnete úchvatný kaňon řeky Křemelné. Můžete projít také člověkem opuštěný Vltavský luh a navštívit domov tetřeva na Modravských pláních. Krásný výlet si užijete k divokému toku řeky Blanice, kam se vychází od Křišťanova nebo do Královského hvozdu trasou Zadní Chalupy. Vybrat si můžete i výlet na Jasánky a do dalších opuštěných oblastí na pravém břehu Lipna. Opravdový prales zažijí ti, kteří vyrazí na Boubín, nově návštěvníky lákají i Kvildské pláně.

A právě v letošním roce se podařilo rozšířit  nabídku o trasu po Kvildských Pláních startující z Horské Kvildy. Za poznáním nivních společenstev se budete moci vydat podél "travnaté Vltavy", jinak známé jako řeka Řasnice.

NP ŠumavaDo nejvzácnějších území Národního parku Šumava může na výjimku vstoupit jen omezený počet osob. Ochranné předpisy povolují nahlédnout do domova vzácných živočichů a rostlin jen malým skupinám, nejvýše jednou za dva týdny a ve vymezeném období roku, tj. nejčastěji od poloviny července do konce října. Do výprav za přírodou je nutné se registrovat na webových stránkách parku Šumava. Turisty při výpravách provádí celkem 14 odborně vyškolených, zkušených místních průvodců. Pro ně je průvodcování turistů celoživotním povoláním a dokáží všem turistům velmi poutavě vysvětlit, proč si je šumavská divočina zcela podmanila.
 

Divočina dokáže překvapit

RysPrůvodci divočinou nabízejí výpravy za poznáním nejrozsáhlejších přírodních oblastí Národního parku Šumava, kde nepřetržitě mají od nepaměti svůj domov také velká zvířata, která jinak z volné přírody vymizela. Vývoj přírody podle jejích vlastních zákonů a pravidel a její zapomenutá divoká tvář dokáže překvapit nejednoho návštěvníka.

Největším zážitkem bývá setkání s divokými živočichy, ať již jde o tetřeva, rysa nebo "pouhého" jelena. I pouhé mihnutí se naší největší středoevropské kočky – rysa ostrovida – přes cestu zanechá v lidech hluboký zážitek i hlavní téma dalších hovorů.
 

Pořádná porce divoké přírody – dvoudenní výprava

Šumavské pláněPoprvé se výpravy za šumavskou divočinou konaly v srpnu 2008 a směřovaly například do Vltavského luhu, na Modravské pláně anebo již i tehdy do kaňonu řeky Křemelné. Oblíbené jsou i výpravy do jinak nepřístupných přírodních rezervací v CHKO Šumava - novou cestou se vydají účastníci výletu na impozantní vrchol Ostrý na západě Šumavy.

Pořádnou porci "divočiny" si pak nadělí účastníci dvoudenních výprav, kterých letos Správa CHKO nabízí už celkem 8 a to s přespáním v horských chatách na bavorské straně. Doposud bylo možno s Průvodci divočinou nocovat na vrcholech hor Luzný, Falkenstein a od loňska na Ostrém, letos nově v horské chatě Chamerhütte na Malém Javoru.
 

Jak si cestu zarezervovat

ŠumavaVýpravy s průvodci divočinou si můžete rezervovat na internetových stránkách Správy Národního parku Šumava – nabídka je pro celkem více než tisíc účastníků. Po předběžné rezervaci je nutno uhradit poplatek za průvodce - celodenní výprava stojí od 290 do 490 Kč.

Z důvodu zajištění obsazenosti všech termínů je možné zrušení rezervace bez většího storno poplatku pouze pět týdnů před samotnou akcí a výpravy se konají s alespoň 4 nebo 5 přihlášenými (celkový počet je u vybraných tras maximálně 11 osob). Důležité je upozornit, že Průvodci divočinou vyráží na výpravu za každého počasí a účastníci jdou na vlastní nebezpečí.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava Příroda

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava Zážitky

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě Příroda

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy Příroda

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Luzenské údolí na Šumavě Příroda

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky Příroda

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Další aktuality

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si podzim nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek! To bude možné pouhé čtyři dny, od čtvrtka 19. do neděle 22. září 2024, vždy od 17.00 a 18.15 hodin. Speciální sedmdesátiminutové prohlídky Plzeňského historického podzemí zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby.
13. září 2024 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Sportovní areál Špičák na Šumavě hostí finálový závod Monzas Enduro

I přes nepříznivé počasí se na Šumavě pojede závěrečný závod série Monzas Enduro 2024. Po předchozích pěti závodech vyrazí jezdci na finálovou jízdu v sobotu 14. září 2024 na šumavském Špičáku. Program Monzas Enduro Race Špičák začal už ve čtvrtek 12. září dobrovolnými tréninky, které pokračují i v pátek. Páteční podvečer oživí od 17:30 hodin Airbag Jam – skoky na kole do nafukovacího doskočiště. Jde již o druhý ročník a zúčastnit se jej mohou jak účastníci endura, tak kdokoli další. Poslední letošní závod Monzas Enduro 2024 odstartuje ve Ski&Bike Špičák v sobotu, a to u věže rozhodčích v 8:30 hodin.
13. září 2024 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů Slunce ve skle se přehoupl již do 17. ročníku! Od čtvrtka 12. 9. do soboty 14. 9. 2024 se můžete těšit na 54 minipivovarů a bohatý program. Ochutnáte vzorky od různých výrobců z Česka i zahraničí na jednom místě se vám nikde jinde jen tak nepoštěstí. Oproti předchozím ročníkům je však kapacita návštěvníků omezena.
12. září 2024 22:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
12. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne nejzajímavější představení z Evropy i z domova

Přes čtyřicet představení divadelních souborů z Francie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky nabídne 32. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který proběhne od 11. do 19. září v Plzni. Letošní ročník festivalu přinese velmi silný zahraniční program – v západočeské metropoli se představí přední divadelní scény z celé Evropy. Vedle slavného francouzského souboru Comédie-Française to budou německá Volksbühne, polská divadla z Krakova a Kielců, Örkény Színház z Budapešti a pravidelný host festivalu – Slovenské národní divadlo.
11. září 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj

Na výlet do nejmenšího českého města musíte na Plzeňsko

Tušíte, které z českých měst je vůbec nejmenší? Rabštejn nad Střelou se může pochlubit titulem nejmenšího města nejen v České republice, ale rovnou v celé Evropě. Městečko se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.
8. září 2024 9:35
Památky, Plzeňský kraj

Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z různých koutů světa

Málokterý letní festival má v České republice tak pestrou nabídku umělců jako plzeňský Pilsen Busking Fest. Již po jedenácté se tak v termínu od 5. do 8. 9. 2024 sjedou do Plzně z celého světa muzikanti, kapely, cirkusáci, komedianti, akrobati, tanečníci, malíři, sochaři a další zástupci různorodých uměleckých profesí. Kromě buskerů z Čech, Moravy a Slezska se návštěvníci můžou těšit na skutečně kosmopolitní mix zástupců z Nového Zélandu, Mexika, Holandska, Austrálie, Španělska, Argentiny, Velké Británie, Německa, Brazílie a USA.
2. září 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Objevte v Plzni víc než hlavní turistická místa

Pokud se během dovolené či víkendového výletování zastavíte v Plzni, určitě neuděláte chybu, pokud navštívíte ikonický pivovar a oblíbenou zoologickou zahradu, projdete si historické centrum, zchladíte se v chodbách středověkého podzemí nebo vystoupáte na nejvyšší kostelní věž v Česku s výhledem na Šumavu i Alpy. Tím ale možnosti zážitků zdaleka nekončí. Co dalšího v Plzni podniknout?
1. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj