ÚvodAktualityMuzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady
Valašské muzeum v přírodě
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

  • 29. listopadu 2023
Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12. 2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.

Hanácké Vánoce na gruntu

skanzensobotu 2.12. zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. Příchozí zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14:00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá koledy, provede vás adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky.


Vánoce na Veselém Kopci a na Betlémě

skanzenSvátečně vyzdobené roubenky přiblíží atmosféru příprav i oslavy Štědrého večera v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století také v Muzeu v přírodě Vysočina. V sobotu 2. 12. zahájí v areálu na Veselém Kopci oblíbenou výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s bohatým doprovodným programem. Všichni, kteří sem v období od 2. do 10.12. zamíří, se seznámí s tím, jak vypadala oslava Štědrého večera v minulosti, kdy se jeho součástí stal i ozdobený stromeček nebo co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Kromě toho se mohou děti zapojit do připravené vánoční hry a přemýšlet o tom, jaký dárek donést Ježíškovi. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkouší si úlohu darovníků. O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 3.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 10. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky.

skanzen veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina zve i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 13.12. do 7.1.2024 připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční. Svátečně vyzdobené roubenky vpamátkové rezervaci vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. Uvidíte zde například, jak vypadalo draní peří, na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč. Vystaveny budou i lidové betlémy, mezi nimi mechanický betlém Rudolfa Frinty. Velmi zajímavý je také pašijový betlém či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. Po celou dobu budete mít možnost nakoupit si různé tradiční vánoční dárky.
 

Vánoce v Zubrnicích a Rožnově

Mikulášský podvečerVe dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 9. a v neděli 10. prosince jste srdečně zváni do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si připomenete adventní a vánoční zvyky českého obyvatelství i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a kdo vstoupí, určitě se nechá inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíkypolazyvrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestří prohlídku úkoly na vánoční stezce.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na úterý 5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14.00 hodin. Následovat pak v dalších dnech bude Vánoční jarmark (9. až 10. 12. 2023), Živý betlém (16. a 17. 12.) a 26.12. pak Štěpánská koleda.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

1. 12.6. 1.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Vánoce na Veselém Kopci

30. 11.8. 12.
Vánoce na Veselém Kopci

Obyčeje a činnosti spojené s adventním časem a Štědrým večerem. Ukázky pečiva, dárků, ozdob a zvykoslovných předmětů. Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 2. prosince a potrvá do neděle 10. prosince.

Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

29. 11.
Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

Tradiční zimní jarmark, který se uskuteční v areálu památkové rezervace Betlém a před Orlovnou v Hlinsku.

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

22. 12.
Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

7. 12.
Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Skanzen Strážnice – Radujme se, veselme se ...

30. 11.1. 12.
Skanzen Strážnice – Radujme se, veselme se ...

Od adventu do svátku Tří králů. Představení obvyklých prací, zvyků, příprava tradičních jídel a stolování na jihomoravské vesnici v minulém století.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

21. 12.22. 12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Víkend před Štědrým dnem se můžete podívat na živý betlém v Dřevěném městečku.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

14. 12.15. 12.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince 2024.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5. 12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou. Volný vstup pro děti do 15 let.

Vánoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

14. 12.15. 12.
Vánoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století.

Další aktuality

Mrakodrapy a obří stavby České republiky: žebříček nejvyšších budov

Na nejkrásnější a nejvyšší mrakodrapy se Češi jezdí dívat do světa. Kdysi to ale neplatilo a mrakodrapům se dařilo i u nás. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejvyšší budovy v České republice a zjistit, kde by měly vyrůst další obří stavby.
13. říjen 2024 9:24
Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
12. říjen 2024 6:00
Památky

Připomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem

V roce 2024 uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. Celá řada muzeí a dalších institucí připravuje zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Tábora, Českých Budějovic nebo Prahy.
11. říjen 2024 20:01
Památky

10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní

Hradní a zámecké, mostecké, vyhlídkové, vodárenské, kostelní, radniční, prašné, šikmé anebo jen tak pro ozdobu: takové jsou věže a věžičky, zdobící různé kouty naší země. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejvěžovatější ze všech věží. Zadání bylo jednoduché: co se vám vybaví před očima, když se řekne věž a věžička?
11. říjen 2024 18:09
Památky

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

Průmyslové dědictví se postupně stává nejen předmětem zájmu odborníků, ale i oblíbeným cílem turistů. Na území České republiky najdete spoustu technických zajímavostí a památek. Historicky zajímavé a cenné technické památky a interaktivní programy se zaměřením na techniku nabízí i portál Kudy z nudy. Vydejte se poznat technické skvosty České republiky, mezi nimi například ruční papírnu ve Velkých Losinách, větrný mlýn Ruprechtov, hamr Dobřív, důl Ševčiny, elektrárnu Hučák, řetězový most Stádlec a další.
11. říjen 2024 17:57
Památky

50 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
11. říjen 2024 11:00
Památky

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Redakce Kudy z nudy pro vás vybrala desítky hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.
10. říjen 2024 16:30
Památky

Industriální architektura s geniem loci: místa, kde to žije

Máte rádi industriální architekturu? My na Kudy z nudy rozhodně ano a víme, že i staletá špína, prach a rez mohou být krásné. Ukážeme vám vysoké pece a staré tovární haly, sklárny, strojírny, mlýny a další technické památky, které našly nové využití a mění se v muzea, galerie a kulturní centra.
10. říjen 2024 12:17
Památky