ÚvodAktualityNa hřebenech Krkonoš slouží turistům útulny a nouzové přístřešky po celý rok
krkonošské útulny, kudy z nudy
Ubytování

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
Pozor, útulny nejsou určené k přespávání či plánovanému nocování. Nejsou vybaveny toaletou a nocování v nich ruší okolní přírodu, i když se turisté chovají ohleduplně. Jsou na horách proto, aby si znavený a promoklý turista měl kde převléci triko a sníst svačinu, chvíli si odpočinout a pak pokračovat v cestě. Po celých horách je dostatečně široká nabídka ubytování v horských boudách, hotelech a penzionech. 

Přístřešky najdete například na Ručičkách, nad Krakonošovou snídaní, na Janouškově cestě, na rozcestí U Čtyřech pánů, na Rovinkách, Svozu, Malé Martinovce, Krásné pláni, Klínovkách, Černém potoce, Rejdišti, V Končinách, na Cestníku, Václaváku, Černého hoře, Rohu hranic, u albeřického hraničního přechodu a pod Lesním hřebenem. 
 

Útulna Prisma od Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové 

Novinkou mezi krkonošskými útulnami je Prisma na Černé hoře, která vznikla jako studentský projekt Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. Její název i tvar jsou inspirovány přírodními motivy včelí plástve, již připomínají také atypická hliníková okna. Stavba má panelovou konstrukci, pokrytá je falcovanou krytinou. Její návrh a stavba trvaly středoškolákům 8 měsíců. Útulna stojí na 1. Krkonošské cyklistické naučné stezce. Dojet k ní tedy můžete i na kole. Dále můžete pokračovat na Lučiny a Tetřeví boudy, nebo sjet do Pece pod Sněžkou. 
 

Útulny od studentů architektury ČVUT

Šest krkonošských útulen vytvořili stanstudenti architektury z ČVUT – od nápadu přes průzkum terénu a samotnou realizaci. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout, nebo se schovat před nepříznivým počasím. Jediným omezením byla maximální velikost 16 metrů čtverečních zastavěné plochy. Výsledkem jsou zcela originálních staveb, která mají oproti běžným útulnám i dveře a výhledové okénko. 

Přístřešky jsou vyrobené s ohledem na drské klimatické podmínky i prostředí krkonošského parku, kam dobře zapadají. Inspirací byla studentům právě místa, na útulny stojí, výhledy na hřebeny nebo běžné turistické vybavení, jako je stan. Konstrukce fungují na principu stavebnice, aby mohly být v Krkonoších používány opakovaně. Studenti objekty nejenom navrhli, ale také sami vyrobili. Každá z útulen dokonce dostala své jméno.

útulnaNa Weberově cestě u Bílého Labe najdete Kømen. Nepravidelný, ale kompaktní tvar vyvolává pocit bezpečí, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Atüln na Klínové cestě vychází z tradiční formy přístřešku ve tvaru písmene A. Její dominantou je okno v čelní stěně, které nabízí jedinečný výhled. Vyvýšený vstup zase umožní přístup i v závějích sněhu. Útulna Jenga v Sedle pod Dvoračkami je navržena jako skládačka, snadno a sériově vyrobitelná. Rozměry boxů umožňují pohodlně sedět i ležet uvnitř.

útulna krkonošeNenápadným přístřeškem je Stan na Harrachově cestě u soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou v Mumlavském dole. Jednoduchý koncept s nepravidelným zkosením střechy dodává útulně osobitý ráz. Na rýchorské křižovatce s názvem Rýchorský kříž najdete Oko. Její přízemí se v létě otevírá a tím zvětšuje pobytovou plochu pro odpočinek. Na zimu se velké okenice uzavřou a útulna se stane útočištěm, ve kterém je možné v nouzi přenocovat. Z tmavé fasády vystupuje pouze jeden prvek – střešní okno z tvarovaného plexiskla. Útulna Silo na Slunečné stráni u Svobody nad Úpou je minimalistickou stavbou ve tvaru válce, které využívá staré ocelové silo. Turisté tu ocení hned dva průzory. Stavba vychází z myšlenky opětovného využití starých i přírodních hmot.
Nouzové útulny v Krkonoších Ubytování

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Víte, že na Hříběcí boudě v Krkonoších si v padesátých letech léčil bolavou duši král komiků Vlasta Burian? Anebo že na Martinově boudě prožila část dětství tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po starodávné Martinovce? Zkrátka krkonošské horské boudy neslouží jen jako útočiště pro unavené výletníky, ale mají i svá tajemství a příběhy, často staré několik set let. Pojďme si je připomenout, třeba vás zlákají k výletu!

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy jsou fenoménem českých hor. Chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a znaveným turistům, mají mnohdy dlouholetou tradici. Nejstarší boudy vznikly již při kolonizaci hor, některé objekty byly postaveny nově v souvislosti s rozvojem turistiky na začátku 20. století. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na perly českých hor.

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty

Představte si krkonošskou horskou boudu, kde otevřete masivní dřevěné dveře a vstoupíte společně s portálem Kudy z nudy ze sněhových závějí a fičícího větru do útulného světa. V krbu praská oheň a na stole už na vás čeká horký grog. I v Krkonoších se ale staré dřevěné boudy mění: některé navždy zmizely, jiné se modernizují a dokonce se staví nové.

Další aktuality

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Jak poznat Liberec za jeden den

Možná nejhezčí radnice všech našich měst, hora Ještěd s ikonickým vysílačem a spousty dalších zajímavých míst: to ji Liberec, metropole českého severu. Zastavte se tu cestou do hor, třeba na jediný den anebo jen na pár hodin. S Kudy z nudy se podíváme na místa, která byste měli vidět, pokud opravdu chcete poznat Liberec.
21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Národní přírodní rezervace Peklo na Českolipsku v Libereckém kraji je sice vyhlášená jako jarní výskytiště hojně zde kvetoucích bledulí, avšak procházka po stezce údolím Robečského potoka je krásná i teď na podzim. Kromě krásných přírodních zákoutí nabízí i pohled na malebnou lidovou architekturu, průchod skalní chodbou anebo reliéfy vytesané do skal. Krásně je tu v každé roční době!
19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj