ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách
Příroda

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!
Společně s polským národním parkem tvoří Krkonošský národní park největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Včetně ochranného pásma se rozkládá na 55 tisících hektarů na území někdejších okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.
 

1. Krkonošský národní park slaví narozeniny v květnu

Náš nejstarší národní park slaví narozeniny pravidelně v květnu, ale jedinečnost Krkonoš byla samozřejmě známá dlouho před jeho vyhlášením. Vůbec první krkonošskou přírodní rezervaci založil už v roce 1904 v Labském dole hrabě Jan Nepomuk Harrach. V místech, kde je nyní nejpřísněji chráněná příroda, vzniklo už v polovině 20. století osm státních přírodních rezervací.

V roce 2023 si v Krkonoších připomínají jak výročí vzniku národního parku, k němuž došlo 17. května 1963, tak 120 let od vydání výnosu c. a k. místodržitelství v Praze o ochraně krkonošské květeny, nebo 50 let od zřízení státní přírodní rezervace Na Rýchorách.
 

2. Krajina, jakou najdete za polárním kruhem

Kouzlo přírody nejvyšších českých hor spočívá v tom, že se podobá krajině za polárním kruhem. Tím nejcennějším, s čím, se v Krkonoších můžete setkat, je severská tundra. Proto se jim často říká ostrov Arktidy uprostřed Evropy: tak drsné klima, jako mají Krkonoše, nenajdete nikde jinde mezi Alpami a Skandinávií. Dodejme, že tundry je přibližně 40 kilometrů čtverečních, jde tedy skutečně o ostrůvek – ovšem ostrůvek velmi vzácný, protože severskou tundru se stopami zalednění, subarktická rašeliniště a horské květnaté louky široko daleko nenajdete.
 

3. Nové návštěvnické centrum a stezka ve Vrchlabí

Jednou z hlavních událostí roku 2023 je otevření nového Návštěvnického centra KRNAP v areálu bývalého augustiniánského kláštera ve Vrchlabí. Nová expozice bude mapovat příběh Krkonoš, jejich jedinečnou přírodu a proměny dané soužitím s lidmi.

Novinkou, která se otevřela na jaře 2023, je Stezka vody v městském parku; pro místní i výletníky ji vybudoval Okrašlovací spolek ve Vrchlabí spolu s Regionálním turistickým informačním centrem Krkonoše. Najdete tu dvě jezírka s čolky z nedaleké domácí tůně (jak se jim tu bude líbit se teprve uvidí), studánku Patronka anebo tůně pro vážky a srnky. Jestli potřebujete poradit, stavte se v Informačním centru pro leták s mapou trasy. Projít se můžete i po naučné stezce Vrchlabím – dozvíte se třeba, že roku 1967 se kulturní dům Střelnice proslavil natáčením filmu Hoří má panenko režiséra Miloše Formana.
 

4. Do Krkonoš na kole

Rádi byste si užili Krkonoše na kole, ale bojíte se, že je to moc do kopce anebo že se skoro nikam nemůže? Není to pravda. Jen na území národního parku je vyznačeno 460 kilometrů cyklotras. Kopcům se sice v horách nevyhnete, ale můžete využít Krkonošské cyklobusy. Jezdí od konce května do začátku října, a vyvezou vás na hřebeny, ať už chcete začít výlet na Benecku, Mísečkách nebo Horní Malé Úpě. A pokud to vážně máte rádi jen z kopce dolů, na webu krkonose.eu najdete tipy na nejkrásnější dlouhé sjezdy. Kromě toho si můžete stáhnout novou brožuru pro cyklisty Krkonoše na kole. Obsahuje 16 výletů různé náročnosti, popsaných a zanesených v mapách.
 

5. Krkonoše pro fandy moderní architektury aneb lávky a útulny

I Krkonoše se mění: k příkladům moderní architektury patří třeba Krtek, Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí. Své příznivce si jistě najde i Skála, nový vstup do vrchlabského Muzea Krkonoš. K novinkám posledních let patří i lávky a nouzové útulny, které pro Krkonošský národní park vymysleli, navrhli a vytvořili studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT v Praze. Útulny dokonce zabodovaly v regionální soutěži Krkonošská cena za architekturu.

Úspěšný projekt pokračuje: šest studentských týmů pracuje na nových lávkách přes krkonošské horské potoky a strouhy tam, kde dřevěné konstrukce starých lávek dosluhují. Chystá se například lávka Hranolky přes Pudlavu na modré turistické trase vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu, Nelávka přes Friesovu strouhu, lávka Kokrháč anebo lávka Klínovvka přes koryto Klínového potoka. Dvě „v“ v jejím názvu nejsou chyba, ale vtipný odkaz na hlavní nosný prvek lávky, Vierendeelův nosník.
 

6. Do Krkonoš s dětmi

Vybrali jste si Krkonoše jako místo pro výlet, dovolenou nebo prodloužený víkend s dětmi? Skvělá volba! Společným rodinným putováním vás provede Krakonoš, třeba v malovaném průvodci. Nabízí 40 míst a jeden prémiový zážitek, navíc do brožurky můžete sbírat razítka a za ně získáte od Krakonoše zajímavé odměny. Hlavní hra se sice hraje od května do října, ale razítka můžete klidně sbírat i několik sezon po sobě.

A která místa jsou součástí razítkovací hry? Třeba Stezka korunami stromů v Janských Lázních, bobová dráha ve Špindlerově Mlýně, Aquacentrum ve Vrchlabí, Herní krajina Pecka, Pohádková stezka v Malé Úpě, vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži v Rokytnici nad Jizerou, dílna na výrobu vánočních perličkových ozdob Rautis v Poniklé, Meďánkovo hřiště na Medvědíně anebo areál U Čápapenzionem a restaurací v Příchovicích. Rozhledna Maják s muzeem Járy Cimrmana či Lesopark s pohádkovými postavami, jaké svět neviděl a kuličkodráhou zabaví děti na hodně dlouho – a to je přece to, oč tu běží!
 

7. Neobjevené Krkonoše

S přibližně 12 miliony návštěvníků ročně je Krkonošský národní park třetí nebo čtvrté nejnavštěvovanější velkoplošné chráněné území na světě. Patříte k těm, kteří se vydávají k pramenům Labe, na Sněžku a další tradiční turistická lákadla, a pak si stěžují na všudypřítomné zástupy výletníků? Zkuste se na Krkonoše podívat jinak a pátrat po atraktivních místech jinde než v notoricky známých destinacích. Objevovat zajímavé církevní a technické památky, vydat se na putování po Krkonošské pivní stezce, navštívit farmy a ochutnat místní originální krkonošské produkty, například pumprnikl nebo Krkonošské sirupy. Zkrátka možností, jak si užít Krkonoše, je bezpočet.
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku Kultura

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Správa KRNAP v novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku vytvořila expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Pančavský vodopád v Krkonoších Příroda

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš Příroda

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Černohorské rašeliniště v Krkonoších Příroda

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Historické domky ve Vrchlabí Památky

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.

Genofondová zahrada Správy Krkonošského národního parku Zážitky

Genofondová zahrada Správy Krkonošského národního parku

Genofondová zahrada Správy KRNAP prošla celkovou rekonstrukcí a stala se přidruženým členem Unie botanických zahrad.

Bystřická kaple – symbol přátelských vztahů mezi bývalými a dnešními obyvateli Krkonoš Památky

Bystřická kaple – symbol přátelských vztahů mezi bývalými a dnešními obyvateli Krkonoš

Bystřická kaple u Mladých Buků v údolí Zlatého potoka léta chátrala. Správa Krkonošského národního parku ji v roce 2015 zrekonstruovala a nově vysvěcenou otevřela pro veřejnost.

Krkonošská Cesta řemeslných tradic Letní sporty

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.

Desatero rad, jak se chovat v národním parku

Desatero rad, jak se chovat v národním parku

Národní parky bývají častým cílem mnoha výletníků, a i když většina z nich má pravidla pro ohleduplný pohyb v přírodě v krvi, najde se řada svátečních návštěvníků, kterým se pár dobře míněných tipů může hodit. A možná zde i znalí turisté najdou pár zajímavých upozornění, co se v národním parku smí, a co ne. Víte například, jak se označuje hranice klidového území nebo které řeky lze v národních parcích splouvat? To a mnohem víc vám prozradí Kudy z nudy.

Krkonošský národní park letos oslaví šedesátku!

Krkonošský národní park letos oslaví šedesátku!

V letošním roce si Krkonošský národní park (KRNAP) připomíná již 60. výročí svého založení. Oslavy tohoto významného jubilea budou probíhat po celý rok. Mimo již zmíněné výročí si v Krkonoších připomenou také například 120 let od vydání výnosu c. a k. místodržitelství v Praze o ochraně krkonošské květeny, nebo 50 let od zřízení Státní přírodní rezervace Na Rýchorách.

Cesta Terex – lyžařská i cyklotrasa v Harrachově Zimní sporty

Cesta Terex – lyžařská i cyklotrasa v Harrachově

V okolí Harrachova se nachází 12 km dlouhá trasa v létě využívaná cyklisty a v zimě běžkaři. Známá je jako Janouškova cesta, Cesta přes tři kopce anebo Terex. Poslední název připomíná dozer (traktor s pohyblivou radlicí), který byl při stavbě cesty použit a osvědčil se.

V Krkonoších vás povedou nové Muttichovy němé značky

V Krkonoších vás povedou nové Muttichovy němé značky

U příležitosti loňského 100. výročí zrození krkonošských němých značek vyrobila Správa KRNAP přes zimu značky nové. Sedm desítek „Muttichovek“ (podle příjmení jejich tvůrce – Kamila Vladislava Mutticha) v bude během června rozmístěno v terénu, aby doplnily a zahustily současnou síť těchto nezaměnitelných červených symbolů navádějící turisty do bezpečí horských bud, osad či obcí a měst. Němé značky jsou krkonošským unikátem, nikde jinde v Evropě se v této době nic podobného nepoužívá.

Vrchlabí

Vrchlabí

Město Vrchlabí ležící 450 m n.m. bývá nazývané bránou Krkonoš. Malebné horské město v údolí horního toku Labe se stalo přirozeným centrem střední části našich nejvyšších hor. Vzhledem ke své poloze i k mnoha pozoruhodným památkám, je Vrchlabí celoročně vyhledávaným centrem turistů, toužících po relaxačně-aktivní dovolené.

Kam na výlet na nejkrásnější místa Krkonošského národního parku?

Kam na výlet na nejkrásnější místa Krkonošského národního parku?

Krkonošský národní park je krásný v každé roční době. Když není dostatek sněhu na běžky, lze jeho krásu poznat pěšky nebo na sněžnicích. Objevte nejkrásnější mísat KRNAPu, ostrova tundry uprostřed Evropy! Území se stalo národním parkem v roce 1963 a ochraňuje karové oblasti, vzniklé působením ledovců a svahy hor s horskými lesy a loukami, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Žijí zde nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímaví zástupci zvířecí říše. Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších, včetně naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m).

Farmářské stezky v Krkonoších Příroda

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí Zážitky

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Další aktuality

Jičín se opět stal městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých proníhá od 11. do 15. září v Jičíně! Podtitul 33. ročníku zní Věda děda Vševěda. Během festivalu Jičín – město pohádky se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
12. září 2024 11:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech budou oslavou sklizně a zemědělství – pro rok 2024 zrušeno

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní jubikejní 20. ročník se koná v pátek 13. a v sobotu 14. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, výstava drobných i velkých hospodářských zvířat, tradiční řemesla, dožínkové tržiště a farmářské stánky, slaměné hřiště, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
12. září 2024 8:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Kuks bude v sobotu patřít vínu

Druhý víkend v září vždy patří slavnostem vína a burčáku v romantickém prostředí Hospitalu Kuks. Nejinak tomu bude i letos – na Kuks se v sobotu 14. září 2024 sjede několik desítek vinařů nejen z vinařské oblasti Čechy, Morava, ale i ze zahraniční provenience, aby představili návštěvníkům své nejlepší produkty, které nabízejí. A pro milovníky vína máme ještě jednu dobrou zprávu: letos opět poteče víno po zámeckém schodišti!
9. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Orlickými horami provází děti princezna Kačenka

Pokud na výlet do Orlických hor vyrážíte se svými dětmi, pak je můžete zabavit a potěšit pohádkovým putování po horách. Putování po Kačenčině pohádkové říši je hra, kterou každoročně pořádají horské obce sdružené v "pohádkové říši" Orlických hor. Navíc v Deštném v Orlických horách vznikla pro děti speciální pohádková stezka, na které zažijí spolu s Kačenkou všelijaká dobrodružství. Stezka je každoročně v provozu od 1. května do 31. října.
8. září 2024 0:04
Zážitky, Královéhradecký kraj

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
5. září 2024 13:15
Zážitky, Královéhradecký kraj

V České Skalici se chystají Jiřinkové slavnosti

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2024. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.
3. září 2024 14:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.
2. září 2024 7:09
Zážitky, Královéhradecký kraj

Nevíte, kam na výlet an Hradecku? Vyzkoušejte Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou

Užijte si skvělý den s dětmi při návštěvě zábavního parku, který nabízí atrakce pro malé i velké! Fajnpark nedaleko Chlumce nad Cidlinou láká na trampolíny, zvířátka, dinosaury nebo třeba autodráhu s Ufo Cars. Otevřeno je tu od dubna do konce října.
31. srpen 2024 10:00
Zážitky, Královéhradecký kraj