ÚvodAktualityNa jižní Moravě vznikly první české poutnické budky
Letní sporty

Na jižní Moravě vznikly první české poutnické budky

  • 23. března 2021
Poutní turismus zaznamenal za posledních dvacet let celosvětový zájem mezi veřejností. Statisíce poutníků každoročně směřují do španělského Santiaga di Compostela, zájem je také o pouť do Říma či Jeruzaléma. Na jižní Moravě proto v loňském roce vznikly poutnické budky (tzv. pilgrim pointy), které těmto lidem cestu zpříjemní.
Poutnická budkaPáteřní Svatojakubská poutní trasa prochází jižní Moravou od severu k jihu, proto se Centrála cestovního ruchu jižní Morava rozhodla připravit českou novinku. Je jí poutnická budka tzv. pilgrim point, která je od loňského léta umístěna v každé moravské obci, kterou poutníci cestou do Santiaga di Compostela prochází.

Pilgrim point symbolizuje speciální poutnické zastavení. Je jím dřevěná budka s vygravírovanou mušlí hřebenatkou, která je symbolem Svatojakubské poutě. Budka je vybavena důležitými věcmi pro všechny poutníky – každá obsahuje razítko, které si mohou turisté i poutníci otisknout do svých poutních pasů, mechanický sčítač, brožuru s mapami a popisem jednotlivých obcí a také poutnickou knížku, do které mohou poutníci zaznamenat svůj vzkaz.

Poutnická budkaNavrhovatel a řešitel projektu, poutník Roman Klecker se nechal inspirovat podobnými poutnickými budkami, které viděl při putování Rakouskem, Španělskem či Japonskem. Mechanický sčítač navíc poskytne hrubý odhad, kolik lidí se na poutní trase pohybuje. Jelikož aktuální situace nepřeje dalekému cestování do zahraničí, mohou lidé využít jednotlivé moravské trasy Svatojakubské poutě, které najdou na webu jakubskacesta.cz. Zde jsou také umístěny fotky a další informace o poutnických budkách.


Pilgrimpointy jsou po dohodě s obcemi a farnostmi instalovány na těchto místech:

kostel KřtinyBílovice nad Svitavou – u kaple svatého Jana Nepomuckého
Křtiny – u parkoviště u náměstí vedle kostela
Rudice – u kaple sv. Barbory
Jedovnice – u kostela sv. Petra a Pavla
Vilémovice – u kaple sv. Petra z Alkantary
Propast Macocha – horní můstek
Sloup – před kostelem P. Marie Bolestné
Žďárná – u kostela sv. Bartoloměje
Suchý – přístřešek u rybníčku
Rajhrad – nádvoří kláštera
Holasice – u kaple sv. Václava
Vojkovice – u kostela sv. Vavřince
Židlochovice – infotabule u autobusového nádraží
poutnická budkaNosislav – u lisu u opevněného kostela sv. Jakuba
Velké Němčice – u vinného lisu na návsi
Uherčice – u obecního úřadu naproti kostelu
Popice – u křižovatky ulic hlavní a Nádražní (červená KČT)
Strachotín – u kostela sv. Oldřicha a Metoděje
Dolní Věstonice – u hřbitovní brány
Klentnice – u fotbalového hřiště pod Sirotčím hrádkem
MikulovSvatý kopeček
Brnokostel sv. Jakuba (ul. Rašínova)

Svatojakubská pouť je cesta k ostatkům svatého Jakuba, které byly dle různých legend pohřbeny na pustém místě – dnešním Santiagu. Místo bylo na několik let ztraceno, až do doby, kdy na ně ukázaly jasně zářící hvězdy. Odtud pak název Santiago de Compostela, který znamená „svatý Jakub v hvězdném poli“. Svatojakubská poutní trasa měří na jihu Moravy (od Suchého na Blanensku po Mikulov na Břeclavsku) asi 115 kilometrů!
Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí Památky

Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí

Významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Jde o největší Santiniho stavbu na půdorysu řeckého kříže. Areál je mistrně zasazen do krajiny. Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů Příroda

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Svatojakubská stezka – trasa na jižní Moravě Příroda

Svatojakubská stezka – trasa na jižní Moravě

První značená Svatojakubská cesta na Moravě je trasa Brno – Mikulov s návazností na rakouskou Svatojakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Hlavním výchozím bodem Svatojakubské cesty je v Brně kostel sv. Jakuba, který je centrem Svatojakubských cest na jižní Moravě.

Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Kostel sv. Jakuba v Brně Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Klášter v Rajhradě u Brna Kultura

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě Památky

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Barokní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě, který je významným poutním místem oblasti Moravského krasu, patří k významným architektonickým památkám oblasti. Stavěn byl v letech 1751 – 1754 boskovickým stavitelem Vavřincem Mertou podle projektu italského architekta M. A. Canevalle.

Kostel sv. Oldřicha a Metoděje ve Strachotíně Památky

Kostel sv. Oldřicha a Metoděje ve Strachotíně

V jádru gotický kostel ze 13. století s pozdějšími úpravami. Patří k nejstarším gotickým kostelům v okrese Břeclav. Byl podstatně upravován v letech 1575 a 1872, kdy dostal nynější podobu.

Další aktuality

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
28. březen 2025 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Tradiční jarní zaplavování lužních lesů na Soutoku v Jihomoravském kraji mezi Lednicí a Břeclaví začalo 28. března 2025. Lesníci postupně zvedají stavítka a nechají rozlít vodu ze Staré Dyje do porostů. Po 22. dubnu se zase vše vrátí do normálu. Oblast tak postupně zalije voda z nádrže Nové Mlýny, která poteče průtokem 80 metrů krychlových za sekundu. Na záměrném povodňování se dohodli lesníci z Lesů ČR s vodohospodáři z Povodí Moravy. Doplní tak vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.
28. březen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj