Naučná stezka Řemeslo na řece vás seznámí s historií mlýnů a hamrů v okolí Kaplice, její trasa vede z Kaplice podél Malše kolem zříceniny hradu Louzek k Rychnovu nad Malší. Na návrší jihovýchodně od Rychnova objevíte poutní místo Svatý Kámen, bývalý klášter s obnoveným poutním kostelem Panny Marie Sněžné. Kousek od Kaplice také objevíte rozvaliny hradů Sokolčí a Pořešín.
Výchozím bodem mlynářské stezky je parkoviště v městském parku v Kaplici, cílovým pak na české straně Cetviny a v Rakousku Freistadt nebo Pregarten. Česká část je dlouhá 24 km a je na ní umístěno 6 zastavení s informačními panely. Rakouská část je ještě delší, měří 70 km. V terénu je stezka vyznačena u nás obvyklým dopravním značením doplněným cedulkami s logem stezky, mlýnským kolem. Ty pak najdete i v rakouské části.
Na české straně nás stezka postupně vede okolo zaniklého Blábolilova mlýna v Kaplici k Velíškovu mlýnu, dále k Rychnovu nad Malší, kolem poutního místa U Svatého Kamene, zříceniny tvrze Tichá, a konečně k mlýnům a hamrům v Cetvinách. Rakouská část stezky vede od hraničního přechodu Cetviny/Hammern okolo udržovaných zřícenin starých mlýnů a hamrů v údolí říčky Feldaist směrem na jih až k Freistadtu a dále Pregartenu.
První dochované písemné zmínky o existenci vodních děl na Malši pocházejí z 18. století. Ještě ve 30. letech 20. století pracovalo na Malši mezi zaniklou obcí Cetviny a bývalým Pořešínem 13 mlýnů, 5 hamrů a 1 továrna na nitě s vlastní vodní elektrárnou. Po 2. světové válce začala řemesla na Malši upadat a poslední mlýn ukončil svůj provoz v roce 1952. Většina děl násilně zanikla při budování „železné opony“ v 50. letech 20. století. Některé zachované náhony a jezy jsou nyní využívány pro pohon malých vodních elektráren.