ÚvodAktualityNa kterých hradech a zámcích bude otevřeno i na Štědrý den?
Památky

Na kterých hradech a zámcích bude otevřeno i na Štědrý den?

  • 18. prosince 2024
Vánoční prohlídky hradů a zámků mají neopakovatelnou atmosféru, zvlášť tam, kde je otevřeno i na Štědrý den. Takových míst není mnoho: zajedete se podívat do Českého Krumlova k medvědům, na zámek Loučeň, hrad Loket anebo do kláštera Kladruby?

Štědrodenní dopoledne s medvědy

Opravdu výjimečný Štědrý den zažijete v Českém Krumlově, kam se na Štědrý den každoročně sjíždí spousty diváků na Medvědí Vánoce. Medvědům můžete přivézt jedlé dárky – třeba bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med – a položit je pod nazdobený stromeček v zámeckém příkopu. Štědrý den je totiž jediný den, kdy je medvědí výběh přístupný pro návštěvníky, po zbytek roku patří jen medvědům. Tradiční setkání všech přátel medvědů z hradního příkopu se společným zpíváním koled začíná v 10 hodin na druhém hradním nádvoří.

medvědí vánoceVedle Medvědích Vánoc si nenechte ujít ani procházku romantickými uličkami Českého Krumlova, které v období adventu víc než kdy jindy připomínají pohádkové kulisy, a to včetně staročeských vánočních trhů s punčem a svařeným vínem. Pokud do Krumlova přijedete až po hlavních vánočních svátcích, užijete si program, který bude pokračovat až do Tří králů – na Silvestra 31.12. se o silvestrovskou oslavu postará DJ Martin Procházka. A na Tři krále 6. 1. projde městem průvod Tříkrálové sbírky a bude se také konat tradiční sfouknutí vánočního stromu na náměstí Svornosti.
 

Rozdávání Betlémského světla

světloNezapomeňte se zastavit pro betlémské světlo v Kutné Hoře. V pondělí 23. prosince od 15 hodin si ho můžete vyzvednout na Palackého náměstí. Můžete se těšit na zpěv, koledy, skautskou atmosféru a předvánoční pohodu. Vlastní svíčky a lucerny vítány, případně budou připraveny i volně k rozebrání na místě. Tradice předání plamínku světla z Betléma, dovezeného českými skauty letos z Vídně, proběhne za účasti hořovických skautů v pondělí 23. prosince odpoledne na nádvoří Starého zámku v Hořovicích. Zájemci mohou využít také možnost prohlídky vánoční retro výstavy v Muzeu Hořovicka. Na Štědrý den 24. prosince od 13:00 do 15:00 hodin si pro Betlémské světlo můžete přijít také do klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech. Ať už si vyberete kterékoliv místo, s sebou si vezměte lucernu nebo sklenici se svíčkou!
 

Zámek Loučeň a příběh vánočního stromečku

příběh vánočního stromečkuZámek Loučeň zůstává pro zájemce otevřený i na Štědrý den a zve všechny zájemce na prohlídku s názvem Příběh vánočního stromečku. Výstava vyladěná do posledního detailu již tradičně nabízí více než dvacítku stromečků, každý se svým unikátním příběhem. Letos je výstava zaměřena na to, jak se vánoční svátky slaví v zahraničí. Během prohlídky zámku navštívíte všechny kontinenty a poznáte, jak slaví Vánoce naši blízcí sousedé i lidé v exotických krajinách. Od první adventní soboty lze na nádvoří zámku obdivovat také největší adventní věnec v Česku a každý den v 17:00 nezapomenutelnou světelně-hudební show.
 

Hrad Loket a nejkrásnější pohádky

hrad loketBrány doširoka otevřené má i na Štědrý den hrad Loket. Sem můžete přijít během dne od 10:00 do 14:00 hodin. Prohlédnete si nejen hradní zákoutí, včetně populární šatlavy, ale také výstavu Krušnohorské Vánoce a Nejkrásnější pohádky na hradě Loket. Jak název výstavy vypovídá, zaměřuje se na historii vánočních tradic a s nimi spjatých lidových řemesel v Krušnohoří. Výstava představí nově zrestaurované předměty lidového mobiliáře, které jsou instalovány jako lidová světnice v době vánoční. Jelikož k Vánocům neodmyslitelně patří pohádky, bude představena také výstava Nejkrásnějších pohádek, která představí postavy z pohádek jako Budulínek nebo Popelka. Výstava bude k vidění na hradě v rámci klasického vstupného až do 31. 1. 2025.
 

Půlnoční mše na Bečově

I letos bude možné přijít na "půlnoční" do zámecké kaple svatého Petra v Bečově nad Teplou. Ve spolupráci s římskokatolickou farností Bečov nad Teplou se uskuteční v zámecké kapli svatého Petra. Vstup bude možný od 23:45 do obsazení kapacity kaple. Počítejte ale s tím, že kaple má omezenou kapacitu a přijďte raději dřív. Mše potrvá do 0:30 hodin. Kdo by štědrovečerní obřad nestihl, může přijít druhý den, na Boží hod vánoční 25. prosince od 9:00 do kostela sv. Jiří v Bečově, kde se odehraje Slavnost narození Páně. Pravidelné bohoslužby v Bečově nad Teplou v kostele svatého Jiří se konají každý čtvrtek.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hrad Cimburk u Koryčan Památky

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchranné práce, další v roce 1940.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Slezskoostravský hrad v Ostravě Památky

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích Kultura

Muzeum Hořovicka ve Starém zámku v Hořovicích

Muzeum Hořovicka na Starém zámku je pobočkou Muzea Českého krasu. Expozice představuje historii i řemesla zdejšího regionu, tradiční výrobu cvočků i harmonik. Nechybí ani herní prvky pro dětské návštěvníky. Lze si jako suvenýr zakoupit brožurku TRIPPER s úkoly a vyrazit sami na prohlídku města.

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Adventní věnec na zámku Loučeň – největší adventní věnec v Čechách

Od roku 2011 je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách. Vždy v období adventu zdobí kašnu na nádvoří. Obří věnec měří v průměru 15,67 metrů.

Další aktuality

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky