ÚvodAktualityNa Mělnicko se vracejí bobři, vlci a další vzácná zvířata
Příroda

Na Mělnicko se vracejí bobři, vlci a další vzácná zvířata

  • 13. ledna 2017
Spatřit se zatím nenechal, ale je jasné že se na soutoku Labe a Vltavy usadil – čerstvé bobří ohryzy vrb a topolů s patrnými otisky řezáků lze nalézt v současnosti například v břehových porostech u Vltavy nedaleko Vrbna. V posledních třiceti letech se na Mělnicko vrací i další chráněné druhy – například krkavec velký, orel mořský a v lesích na Kokořínsku se po více než dvou stech letech opět usadili vlci.
KrkavecV posledních třiceti letech se do přírody na Mělnicku vrací chráněné druhy živočichů, které byly v minulých stoletích vyhubeny. Týká se to nejen bobrů, ale i například krkavce velkého, který na Mělnicku zahnízdil poprvé po více jak stoleté pauze v roce 1986 a dnes již patří mezi běžné ptačí druhy. Stejně tak dnes již není vzácností pozorovat v okolí soutoku Labe s Vltavou majestátného orla mořského.
 
Na území Česka byl poslední bobr evropský uloven v 18. století, teď se k nám však vrací. Stálá populace bobrů se vyskytuje nejblíže na Labi v okolí Roudnice nad Labem, Křenku a před nedávnem se bobři objevili po 185 letech i na Vltavě v Praze, kam se rozšířili z povodí Berounky. Nejnovější stopy po sobě zanechali u Mělníka. Zde jsou pobytové stopy bobrů zaznamenávány dosud nepravidelně, přesto lze předpokládat, že se bobři na soutoku Labe s Vltavou v dohledné době usadí nastálo. Bobři byli loveni pro hustou kožešinu a výměšky kožních žláz u kořene ocasu (tzv. bobrovina – castoreum) používané v lékařství a voňavkářství, ale i pro chutné maso, které se dříve řadilo k masu rybímu a bylo ho tedy možno jíst i v době půstu. V současné době je dle naší legislativy zvláště chráněným druhem.
 

Intimní život největšího evropského hlodavce

BobrBobr je významný krajinný architekt a inženýr, který dokáže modifikovat charakter vodního toku, měnit výšku vodní hladiny i spodní vody. Buduje si bobři hráze a hrady z větví, díky čemuž vznikají nová jezírka, mokřady a zaplavené bobří louky. Nové prostředí pak osídlují ohrožené druhy rostlin, obojživelníků a ptáků. Bobr je největší evropský hlodavec, může vážit až 35 kg. Šupinatý ocas, který mu slouží jako veslo a kormidlo při plavání, využívá také k vydávání varovných signálů – hlasitým úderem o hladinu varuje členy rodiny před nebezpečím. Živí se výlučně rostlinnou potravou – travou, větvemi, listy i kůrou, nepohrdne však ani řepou nebo kukuřicí. Preferuje mladé vrby a topoly, ale dokáže pokácet i urostlé stromy s průměrem kmene až 70 cm. Pod vodou bobr vydrží na jedno nadechnutí až 15 minut.

Bobři mající trvalého partnera, což je u našich savců poměrně neobvyklé. Rodinná kolonie je tvořena rodičovským párem a různě starými mláďaty. Bobři se rozmnožují jednou ročně, samici se po přibližně tři a půl měsíční březosti rodí nejčastěji 3–5 mláďat. Novorození bobříci mají srst, vidí a brzy se naučí plavat. Mláďata s rodiči zůstávají zhruba do tří let, pak kolonii opouštějí a hledají si vlastní teritorium. Bobři jsou relativně dlouhověcí, v přírodě se dožívají průměrně 10-12 let, nejstarší známý bobr v přírodě dosáhl stáří 20 let a v zajetí se dožil dokonce 50 let.
 

Vlci nejen na Kokořínsku

VlciV lesích na severu CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se po více než 200 letech usadila natrvalo vlčí smečka. Ještě roku 2015 ji tvořilo sedm zvířat, loni v létě se ale rodina rozrostla minimálně o čtyři nová vlčata. Je pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat již smečku opustila a hledá si nové teritorium. V kraji pod hradem Kokořínem mají vlci dostatek kořisti, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty.

Kromě Kokořínska byli vlci spatřeni také pod Bezdězem, několik jedinců žije v Krkonoších, kde byli spatřeni u Erlebachovy boudy; v Beskydech žijí tři vlci a jedna smečka se natrvalo usadila na Broumovsku, kde minulé léto přivedla na svět minimálně dvě mláďata. Fotopast natočila úsměvné video, na kterém je vidět, jak si vlčata hrají s nalezenou botou.
Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku Letní sporty

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je proslulá romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary.

Další aktuality

Hornické muzeum Příbram zve na Velikonoce v hornickém domku

Pletení pomlázek, zdobení kraslic, pečení jidášů, zdobení perníčků cukrovou polevou, drátování vajec nebo výrobu textilních a korálkových ozdob – to vše a mnoho dalšího představuje 12. až 13. a od 17. do 20. dubna 2025 Hornické muzeum Příbram prostřednictvím oblíbeného svátečního pořadu s názvem Velikonoce v hornickém domku. Otevřeno je tu vždy od 10 do 17 hodin.
10. duben 2025 12:00
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 12. dubna 2025 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou tři rozšířené prohlídky!
9. duben 2025 14:53
Památky, Středočeský kraj

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 11. do 13. dubna 2025 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už dvacáté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
8. duben 2025 14:00
Příroda, Středočeský kraj

Lesk slunné Itálie: Zámek Konopiště zve na večerní prohlídky

Dvakrát za měsíc, vždy ve středu se na zámku Konopiště koná večerní prohlídka věnovaná slavným italským rodům Este a Obizzi. Vzácné sbírky po těchto rodech přivezl na Konopiště arcivévoda František Ferdinand d'Este a vybavil jimi exteriéry i interiéry zámku. Vydejte se na působivou procházku staletími a osudy slavných osobností.
8. duben 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde právě začínají s velkou rekonstrukcí, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
7. duben 2025 14:00
Památky, Středočeský kraj

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!
6. duben 2025 12:27
Památky, Středočeský kraj

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
5. duben 2025 11:16
Příroda, Středočeský kraj

Víte, že jedinou středočeskou zoo najdete v Chlebech?

Zoologická zahrada v obci Chleby severovýchodně od Nymburka je jednou z nejmenších českých zoologických zahrad. Na rozdíl od svých obřích konkurentů získala popularitu především díky bezprostřednímu kontaktu návštěvníků se zvířaty. K vidění je více než stovka vzácných a ohrožených zvířat z celého světa i „obyčejná“ domácí zvířata, která můžete hladit, krmit nebo se s nimi vyfotografovat.
5. duben 2025 10:00
Příroda, Středočeský kraj