ÚvodAktualityNa Mělnicko se vracejí bobři, vlci a další vzácná zvířata
Příroda

Na Mělnicko se vracejí bobři, vlci a další vzácná zvířata

  • 13. ledna 2017
Spatřit se zatím nenechal, ale je jasné že se na soutoku Labe a Vltavy usadil – čerstvé bobří ohryzy vrb a topolů s patrnými otisky řezáků lze nalézt v současnosti například v břehových porostech u Vltavy nedaleko Vrbna. V posledních třiceti letech se na Mělnicko vrací i další chráněné druhy – například krkavec velký, orel mořský a v lesích na Kokořínsku se po více než dvou stech letech opět usadili vlci.
KrkavecV posledních třiceti letech se do přírody na Mělnicku vrací chráněné druhy živočichů, které byly v minulých stoletích vyhubeny. Týká se to nejen bobrů, ale i například krkavce velkého, který na Mělnicku zahnízdil poprvé po více jak stoleté pauze v roce 1986 a dnes již patří mezi běžné ptačí druhy. Stejně tak dnes již není vzácností pozorovat v okolí soutoku Labe s Vltavou majestátného orla mořského.
 
Na území Česka byl poslední bobr evropský uloven v 18. století, teď se k nám však vrací. Stálá populace bobrů se vyskytuje nejblíže na Labi v okolí Roudnice nad Labem, Křenku a před nedávnem se bobři objevili po 185 letech i na Vltavě v Praze, kam se rozšířili z povodí Berounky. Nejnovější stopy po sobě zanechali u Mělníka. Zde jsou pobytové stopy bobrů zaznamenávány dosud nepravidelně, přesto lze předpokládat, že se bobři na soutoku Labe s Vltavou v dohledné době usadí nastálo. Bobři byli loveni pro hustou kožešinu a výměšky kožních žláz u kořene ocasu (tzv. bobrovina – castoreum) používané v lékařství a voňavkářství, ale i pro chutné maso, které se dříve řadilo k masu rybímu a bylo ho tedy možno jíst i v době půstu. V současné době je dle naší legislativy zvláště chráněným druhem.
 

Intimní život největšího evropského hlodavce

BobrBobr je významný krajinný architekt a inženýr, který dokáže modifikovat charakter vodního toku, měnit výšku vodní hladiny i spodní vody. Buduje si bobři hráze a hrady z větví, díky čemuž vznikají nová jezírka, mokřady a zaplavené bobří louky. Nové prostředí pak osídlují ohrožené druhy rostlin, obojživelníků a ptáků. Bobr je největší evropský hlodavec, může vážit až 35 kg. Šupinatý ocas, který mu slouží jako veslo a kormidlo při plavání, využívá také k vydávání varovných signálů – hlasitým úderem o hladinu varuje členy rodiny před nebezpečím. Živí se výlučně rostlinnou potravou – travou, větvemi, listy i kůrou, nepohrdne však ani řepou nebo kukuřicí. Preferuje mladé vrby a topoly, ale dokáže pokácet i urostlé stromy s průměrem kmene až 70 cm. Pod vodou bobr vydrží na jedno nadechnutí až 15 minut.

Bobři mající trvalého partnera, což je u našich savců poměrně neobvyklé. Rodinná kolonie je tvořena rodičovským párem a různě starými mláďaty. Bobři se rozmnožují jednou ročně, samici se po přibližně tři a půl měsíční březosti rodí nejčastěji 3–5 mláďat. Novorození bobříci mají srst, vidí a brzy se naučí plavat. Mláďata s rodiči zůstávají zhruba do tří let, pak kolonii opouštějí a hledají si vlastní teritorium. Bobři jsou relativně dlouhověcí, v přírodě se dožívají průměrně 10-12 let, nejstarší známý bobr v přírodě dosáhl stáří 20 let a v zajetí se dožil dokonce 50 let.
 

Vlci nejen na Kokořínsku

VlciV lesích na severu CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se po více než 200 letech usadila natrvalo vlčí smečka. Ještě roku 2015 ji tvořilo sedm zvířat, loni v létě se ale rodina rozrostla minimálně o čtyři nová vlčata. Je pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat již smečku opustila a hledá si nové teritorium. V kraji pod hradem Kokořínem mají vlci dostatek kořisti, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty.

Kromě Kokořínska byli vlci spatřeni také pod Bezdězem, několik jedinců žije v Krkonoších, kde byli spatřeni u Erlebachovy boudy; v Beskydech žijí tři vlci a jedna smečka se natrvalo usadila na Broumovsku, kde minulé léto přivedla na svět minimálně dvě mláďata. Fotopast natočila úsměvné video, na kterém je vidět, jak si vlčata hrají s nalezenou botou.
Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku Letní sporty

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je proslulá romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary.

Další aktuality

Zámek Dobříš zve na kouzelné večerní prohlídky

Zámek Dobříš zve všechny milovníky romantiky, historie a letních podvečerů na jedinečné večerní komentované prohlídky Francouzským parkem a zámeckou Oranžérií, které probíhají ve vybraných dnech druhé poloviny letních prázdnin. Prohlídky jsou ideálním programem pro páry, rodiny i všechny, kdo hledají netradiční letní zážitek kousek za Prahou.
22. červenec 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Na tajemném hradě Houska proběhne opět akce Bohnice na Housce

Letní výlet? Co takhle 27. a 28. července 2025 víkend Bohnice na Housce? Po celý víkend si budete moci vyzkoušet rozličná řemesla využívaná při pracovní rehabilitaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice a zakoupit předměty, které vznikly v terapeutických dílnách a na odděleních.
22. červenec 2025 10:00
Životní styl, Středočeský kraj

Léto mezi labyrinty zámku Loučeň bude bosé

Odložte v labyrintáriu zámku Loučeň své kecky, žabky, sandály, botky či boty a s nimi i stud. Zámek Loučeň vás zve na další ročník oslavy Mezinárodního dne turistiky naboso, který se bude konat v sobotu 26. července 2025.
21. červenec 2025 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kam vzít děti na výlet na Berounsku?

Chystáte se s dětmi na výlet nedaleko Prahy, ale ještě přesně nevíte, kam s nimi vyrazit? Vyzkoušejte osvědčené tipy na Berounsku, v divukrásném kraji, kterému dají romantický nádech jarní vodopády, odlesky letního slunce na hladině Berounky, podzimní pestrobarevné listy zdejších stromů anebo bíle pocukrovaná pole. Pozveme vás na nejzajímavější cíle v této turistické oblasti i méně známá turistická místa. Tak tedy, hurá na výlet!
20. červenec 2025 8:22
Zážitky, Středočeský kraj

Divocí koně, zubři a pratuři: kde uvidíte tato vzácná zvířata?

Skvělé využití bývalých vojenských prostor a jejich revitalizace pomocí přírodních sil se daří na mnoha místech České republiky díky divokým koním, zubrům a praturům, kteří spásáním agresivních druhů trav pomáhají růstu vzácných rostlin a navrací přírodu opět do rovnováhy. Nejznámější rezervací těchto zvířat jsou středočeské Milovice, ale po republice jich najdete ještě mnoho – například Na Šlovickém vrchu, v Podyjí nebo u Hradce Králové.
19. červenec 2025 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Mníšek pod Brdy zve o víkendu na tradiční Skaleckou pouť

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se chystá další ročník oblíbené Skalecké pouti, která se koná od pátku 18. do neděle 20. července 2025. Hlavní program, který propojí duchovní rozměr s bohatým kulturním a zábavným programem pro všechny generace, proběhne v sobotu 19. července.
18. červenec 2025 14:00
Památky, Středočeský kraj

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na výlet či vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.
16. červenec 2025 6:53
Příroda, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2025 16:00
Zážitky, Středočeský kraj