Tradiční akce Radnice dokořán nabídne v neděli 15. a 22. září 2024 zájemcům netradiční prohlídky na Staroměstské radnici. Pro zájemce budou připravené dvě netradiční prohlídky nejstaršími prostorami radnice, letos budou mít zájemci příležitost prozkoumat běžně nepřístupný reprezentační vstup do pražské kanalizace a o týden později i do románské podzemí. Bude to nahlédnutí do časů, kdy ulice Starého Města pražského byly až o 8 metrů níže než dnes. Program pořádá Prague City Tourism ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 1 a Pražskými vodovody a kanalizacemi.
Za osobnostmi Staroměstské radnice a Cizinecký vstup do kanalizace
V neděli 15. září se můžete těšit na hranou prohlídku s programem pro děti, ale i dospělé. Legendárního mistra Hanuše zná téměř každý, se Staroměstskou radnicí se však pojí celá řada dalších známých i méně známých osobností. Na společném putování reprezentačními sály potkáte právě tyto osobnosti, které vám představí svůj životní příběh. Zábavné vyprávění, spousta zajímavostí i hudební vystoupení, to vše bude obsahem speciální tematické prohlídky k výročí založení Staroměstské radnice. Prohlídky začínají v 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00 a 15:30 hodin před velkými vraty nalevo od orloje. Vstupenky stojí 100 Kč přes e-shop Prague City Tourism.
V ten stejný den se koná také Den otevřených dveří Cizineckého vstupu. Ptáte se, kam tento vstup vede? Pražský orloj není jedinou technickou památkou, která se ve Staroměstské radnici ukrývá. Další klenot se nachází pod jejím povrchem – v hloubce 9 metrů pod úrovní budovy se nalézá někdejší reprezentační vstup do pražské kanalizace. Historická komora, kde se stékají tři městské stoky, je významnou památkou z počátku 20. století. Byla určena především ke vstupu zahraničních delegací, které zde mohly obdivovat architekturu i technické řešení stokového systému, se kterým byla Praha ve své době na světové špičce. Komora, nazývaná Cizinecký vstup, se u příležitostí výročí založení Staroměstské radnice na den otevře nejširší veřejnosti. Začátek prohlídek je v 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00 a 16:30, sraz bude přede dveřmi napravo od orloje. Vstupenky jsou zdarma k dostání na stránkách PVK (Pražské vodovody a kanalizace).
Staroměstská radnice známá i neznámá
Kdo nestihne předchozí termín prohlídek, může přijít ještě v neděli 22. září, kdy se budou konat speciální komentované prohlídky celého areálu Staroměstské radnice včetně míst, která jsou běžně nepřístupná. Zavítáte do reprezentačních sálů radnice a jejího podzemí, užijete si nevšední výhledy z různých částí budovy, navštívíte vyhořelé torzo východního křídla radnice a zcela výjimečně si prohlédnete i svatební prostory. Na prohlídkové trase historickými interiéry potkáte známé osobnosti ze společenského života i ze zákulisí radnice, stanete se svědky netradičního svatebního obřadu, ponoříte se do tajů pražského orloje a dozvíte se informace, které na běžné prohlídce návštěvník neuslyší. Komentovaná prohlídka bude završena zábavným kvízem – jeho nejúspěšnější řešitelé se na závěr akce podívají i do samotného stroje orloje, který je jinak veřejnosti zcela nepřístupný! Začátky prohlídek jsou v 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin, místem setkání se stanou velká vrata nalevo od orloje. Vstupenky stojí 100 Kč, pořídíte je na e-shopu Prague City Tourism.
Historické prostory radnice a starobylé podzemí
Historie Staroměstské radnice se začala psát roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil Starému Městu pražskému privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se stal gotický dům bohatého kupce Wolflina z Kamene, k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž. Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Samostatnou pozornost si zaslouží sály ve 2. patře, tzv. Jiříkova a Brožíkova síň. K vidění je také pražský orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Přístupný k pozorování přes prosklené dveře je pouze prostor apoštolů, stroj orloje ale ne.
Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze. Úroveň románského a gotického města byla o několik metrů níže, než je dnes a stejně tak i jeho podzemí. Samotné Staré Město se dříve nacházelo o 2 až 8 metrů pod úrovní dnešních ulic. Tehdejší terén byl však často zaplavován Vltavou a musel být proto uměle zvyšován. Během 13. století se tak z původních přízemí románských domů staly prostory podzemní, které začaly být užívány jako sklepy. Na území Starého Města pražského je dnes známo asi 70 domů, které byly postaveny pod současnou úrovní ulic.
Architektonicky nejstarší část Staroměstské radnice tvoří dvoudílný románský sál z 12. století. Jeho zdivo již prošlo několikrát opravami, zcela původní je pouze stěna tvořená pravidelným kvádříkovým zdivem. Její součástí je i románské okénko, které bylo z bezpečnostních důvodů malé a umístěno vysoko nad zemí. Díky jeho trychtýřovitému tvaru do místnosti pronikalo více světla zvenčí. Sál sloužil svému majiteli jako sklad zboží nebo dílna, obýváno bylo tehdy pouze první patro původního domu. Prohlídkový okruh vede několika různými domy, o čemž svědčí nestejná úroveň terénu. Jedna malá místnost v podzemí dokonce původně bývala středověkou uličkou mezi dvěma domy. Při navyšování terénu nebyla zasypána, nýbrž zaklenuta, a gotický dům byl postaven nad ní. Je dlážděna oblázky z okolí řeky.