Od 1. dubna 2011 připravilo Město Žirovnice – odbor kultury pro návštěvníky
Zámku Žirovnice novou expozici nábytkových interiérů 19. století s názvem
Květiny na šlechtickém sídle. Kurátorkou změny expozice byla Ing. Lucie Bláhová z Národního památkového ústavu v Telči, která svým odborným dozorem, znalostmi a specializací pomohla vytvořit novou expozici 8 místností žirovnického zámku. Snažili jsme se propojit středověkou část trasy –
Expozici nástěnných gotických fresek z 15. století s interiéry do jednoho smysluplného celku.
Vzhledem k existenci ojedinělé Zelené světnice, která je datována rokem 1494, vymalované nástěnnými gotickými freskami v podobě nádherných akantových ornamentů a současně díky půvabům zdejší přírody a tradiční žirovnické výstavě Zahrada Vysočiny, bylo zvoleno propojující téma pro celkový koncept – květina. Cílem nové expozice je upozornit návštěvníky žirovnického zámku na použití květinových a rostlinných motivů v jednotlivých typech obytných místností, jako odraz květiny a rostliny v každodenním životě šlechtického sídla, a to zejména v období 19. století.
Expozice knoflíkářství (perleti), která byla součástí zámecké prohlídky je momentálně uložena v zámeckém depozitáři a během letních a podzimních měsíců bude postupně instalována v Zámeckém pivovaru, který se svou expozicí veřejnosti představí od 1. října 2011. Do zámeckého pivovaru se přestěhuje i Expozice historických šicích strojů pana Jiřího Vetýšky a ukázka pivovarnictví.
V zámeckém areálu nesmíme opomenout i Zámecký špýchar – Expozici venkovských tradic a řemesel, ve kterém si prohlédnete stroje a nástroje používané v zemědělství a ukázky života lidí na venkově během čtyř ročních období – jaro, léto, podzim, zima v podobě krásného, rozměrného, keramického betléma, který je prací dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci.
Žirovnický hrad založili páni z Hradce už kolem poloviny 13. století. Majitelé se střídali, koncem 17. století vlastnili zámek i celé panství Šternberkové, kteří ho roku 1910 prodali městu. Požár v roce 1964 zachvátil téměř celý zámek, rekonstrukce trvala 20 let. V gotické části barokně upraveného zámku se dochovaly pozdně gotické fresky, představující vrchol české nástěnné malby konce 15. století. Je to unikátní a svým rozsahem největší fresková výzdoba v Čechách.
Veřejnost si může opravený objekt prohlédnout o Velikonoční neděli, nové expozice by měly být přístupné od října.