ÚvodAktualityMozart opět v Praze a sedm tipů na další koncerty klasiky i moderny
Zážitky

Mozart opět v Praze a sedm tipů na další koncerty klasiky i moderny

  • 15. dubna 2016
Život a dílo Wolfganga Amadea Mozarta i jeho dvě letošní výročí – 260 let od narození a 225 let od smrti – připomínají oslavy v rodném Salcburku, ve Vídni i v Praze. Mezi největší akce v Česku patří přehlídka I’Mozart, která se koná v týdnu od 17. do 24. dubna a zve vás na ni portál Kudy z nudy.

Do dubnových mozartovských oslav a přehlídky I’MozartPraze se zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartovská obec. Program nabídne muzikologickou konferenci s názvem Mozart a Praha, tři operní představení a několik koncertů v Rudolfinu.
 

Pražané a Stavovské divadlo

Festival samozřejmě zamíří i tam, kde Mozartova hudba slavila největší triumf a kde údajně z pódia zazněla hojně citovaná věta „…moji Pražané mi rozumějí…“ – do Stavovského divadla. V říjnu 1787 tu měla premiéru opera Don Giovanni, která je podobně jako Kouzelná flétna, Figarova svatba a Cosi fan tutte dodnes v divadelním repertoáru.

Mozartovu operu Don Giovanni předvede domácí soubor opery Národního divadla v Praze, další dvě představení budou patřit hostům. Operu Únos ze Serailu uvede renomovaný soubor mnichovského divadla Staatstheater am Gärtnerplatz v režii Stephanie Mohr, operu Cosi fan tutte v podání Národního divadla v Budapešti režíroval Jiří Menzel.

Sedm dalších koncertů

Mozartovská jarní přehlídka nabídne celkem sedm večerů plných nádherné hudby, dalších sedm koncertů jiných žánrů jsme pro vás vybrali z nabídky portálu Kudy z nudy.

V pondělí 18. dubna se v sále pražské Hybernie odehraje program Vandrovali hudci, společný koncert Jiřího Pavlici, Hradišťanu a Vlasty Redla s kapelou. V MeetFactory, neziskovém mezinárodním centru současného umění, se týž den koná společný koncert kapel Deaths, Mayen a Still Parade. O den později, v úterý 19. dubna, se můžete vydat na charitativní koncert předního rockového hudebníka Davida Kollera. Místem konání je Pražská křižovatka – kostel sv. Anny ve Zlaté ulici v Praze.
 

Klasika, folk a šansony

Láká vás klasika, folk, pop nebo šansony? Pak se v úterý 19. dubna vypravte do kulturního střediska U Korunypražském Radotíně na hudební večer s houslistou Jaroslavem Svěceným a sopranistkou Markétou Mátlovou, proložený vyprávěním historek z jejich životů. O den později, ve středu 20. dubna, se koná koncert skupiny Nezmaři, čtvrteční podvečer s datem 21. dubna pak bude patřit recitálu Jitky Zelenkové na nuselské radnici. Poslední akcí, kterou vám nabízíme, je večer šansonů Zlatky Bartoškové z nového CD Bílej Kavalír; začíná v pátek 22. dubna ve Free Masonic Club Pubu v Týnské ulici přesně ve 20 hodin.
Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha