ÚvodAktualityNárodní galerie Praha otevírá novou sbírkovou expozici Staří mistři II ve Šternberském paláci
Kultura

Národní galerie Praha otevírá novou sbírkovou expozici Staří mistři II ve Šternberském paláci

  • 10. prosince 2020
Nová expozice Staří mistři II ve Šternberském paláci se milovníkům umění otevře v pátek 11. prosince 2020. Ukáže díla v souvislostech jejich vzniku a zároveň připomíná hlavní centra uměleckého dění v Evropě. Stálá výstava Staří mistři II ve Šternberském paláci navazuje na expozici Staří mistři v protějším Schwarzenberském paláci. Představí se v ní ojedinělá kolekce ikon a zcela výjimečná kolekce italské malby 14. a 15. století. Sbírka vás zavede do italské Sieny, Florencie, Benátek či Padovy. Nechybí ani umění Nizozemska, Německa a Rakouska 17. a 18. století.
Alessandro Allori NGPNová expozice Staří mistři II ve Šternberském paláci navazuje na historickou tradici prezentace mistrovských děl ve stejném objektu, v jakém sídlila v letech 1811–1871 Společnost vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně dnešní Národní galerie Praha. Sbírková prezentace ve Šternberském a stávající instalace ve Schwarzenberském paláci se vzájemně doplňují a umělecká díla představují v různých kontextech. Nová instalace ve Šternberském paláci ukazuje díla v souvislostech jejich vzniku a zároveň připomíná hlavní centra uměleckého dění v Evropě.

Staří mistři II prezentují zcela výjimečnou kolekci italské malby 14. a 15. století, včetně tzv. italských primitivů, díky nimž lze vysledovat uměleckou tvorbu v Sieně, Florencii, Benátkách či Padově. Na fond raného italského umění navazuje instalace renesančního a barokního malířství, mj. s tvorbou Alessandra Alloriho či Giandomenica Tiepola.
 

Nizozemské umění 15. – 18. století

Staří mistři IIZastoupeny jsou také mimořádné soubory nizozemského, vlámského a holandského malířství z období 15. až 18. století, přičemž hlavní pozornost se upírá na uměleckou produkci Antverp, Amsterodamu, Utrechtu a Leydenu. V těchto centrech působila celá řada vynikajících umělců, např. Peter Paul Rubens, Anthony van Dyck či Gerard ter Borch. Sbírku nizozemské malby doplňuje zcela nově získaná kolekce zapůjčená ze Zátkovy sbírky obsahující ikonické krajinomalby Cornelise Massyse či Jana Josefsz. van Goyen.

Jako unikátní dílo je představen oltář s Ukřižováním od Hanse Raphona, jediný v úplnosti zachovaný retábl s   Pašijemi Krista v tuzemských veřejných sbírkách.
 

Umělci střední Evropy a špetka Španělska a Francie 17. a 18. století

Staří Mistři IIUměleckou tvorbu střední Evropy reprezentuje soubor norimberského malířství a vybraná solitérní díla vytvořená na území (dnešního) Německa a Rakouska z období 17.⁠ – ⁠18. století. Zdejší umělci byli ovlivněni holandským a vlámským uměním, zejména 17. století, a na straně druhé italským, především benátským malířstvím 16. a 17. století (Georg Flegel, Paul Troger, Johann Carl Loth, Johann Michael Rottmayr).

staří mistři IIVýstavu doplňuje menší soubor francouzského a španělského umění 17. a 18. století, který však vyniká významem a kvalitou vystavených solitérních děl (Charles Mellin, Pierre Mignard, Bartolomé Esteban Murillo). Navíc je obohacen zápůjčkou obrazu Huberta Roberta z Národního památkového ústavu.

Expozice Staří mistři II bude přístupná denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné do Národní galerie stojí 220 Kč. Pro mladé milovníky umění do 26 let platí vstup zdarma, díky partnerství NG s Komerční bankou.
Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

Zahrada Šternberského paláce v Praze Příroda

Zahrada Šternberského paláce v Praze

Šternberský palác na Hradčanském náměstí ukrývá ve své blízkosti malou, ale o to zajímavější romantickou zahradu.

Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Další aktuality

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Mirai Summer Fest, Benešovské trhy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.
6. červenec 2025 8:52
Letní sporty, Praha

Zoo Praha se slevou: za odpolední vstup zaplatíte pouhou stovku

Chystáte se do Zoo Praha a rádi byste získali slevu na vstupném? Během letních prázdnin to nebude žádný problém – přijďte na návštěvu pražské zoologické zahrady po 17. hodině a budete mít vstupné jen za 100 Kč. Akce platí od 1. 7. do 31. 8. 2025. V areálu můžete zůstat až do 21:00 hodin.
6. červenec 2025 6:00
Příroda, Praha

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
5. červenec 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha