Výstavy Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů
Národní muzeum připravuje na rok 2025
dvě velké výstavy světového významu. Od
11. března 2025 bude pro veřejnost otevřena výstava
Čingischán, kterou v září vystřídá výstava
100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. V
Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví. Návštěvníci muzea se mohou těšit na
jedinečný soubor předmětů ze sbírek čínských císařů, které jsou v zahraničí vystavovány jen zcela výjimečně, a výstavu, která prostřednictvím světově významných exponátů představí
Čingischána – proslulého panovníka a dobyvatele.
Zapůjčeny budou velice vzácné exponáty s vysokou symbolickou hodnotou. Jedním z mimořádných exponátů výstavy
100 předmětů, 100 příběhů bude hlávka zelí řezaná z nefritu, patřící k nejvýznamnějším kulturním památkám Taiwanu.
Expozice Lidé, cenné paleoantropologické zápůjčky Lucy a Selam
V srpnu 2025 bude v
historické budově Národního muzea otevřena
nová stálá expozice Lidé. Při příležitosti otevření budou v úvodním sále
Člověk a jeho předchůdci představeny veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě. Národnímu muzeu bude
od 25. srpna 2025 na 60 dní zapůjčena z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě
3,2 milionu let stará fosilie druhu Australopithecus afarensis známá pod jménem Lucy! Originální kosterní pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka budou v Evropě vystaveny vůbec poprvé.
Unikátní archeologický nález učinili v etiopském Afarském trojúhelníku před 50 lety paleoantropolog Donald Johanson z Clevelandského přírodovědného muzea a jeho student Tom Gray a okamžitě vyvolal senzaci. Dodnes se jedná o jednoho z nejstarších zástupců homininů, který mohl být přímým předkem rodu Homo. S Lucy zavítá do Prahy i
Selam, fosilie malého dítěte identického druhu jako Lucy, avšak zhruba o 100 tisíc let starší, která byla nalezena ve stejné lokalitě o 25 let později.
Oba exponáty jsou nejcennějšími předměty národního kulturního dědictví Etiopie a jejich zápůjčka se koná na základě dohody obou zemí za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva cestovního ruchu Etiopie.
Nová expozice Lidé s ucelenou prezentací poznatků z antropologie, prehistorie i hmotné kultury, bude jednou z nejvýznamnějších expozic věnovaných člověku na světě. Součástí budou vizuálně atraktivní hyperrealistické modely včetně modelu Lucy, který pro Národní muzeum vytvořila Francouzská sochařka Élisabeth Daynès.
Momentálně můžete v
Národním muzeu navštívit například výstavy
Czech Press Photo 2024 do 23. dubna 2025,
Tajemná Núbie do 30. června 2025 nebo
Olympijské příběhy do 31. srpna 2025. V Náprstkově muzeu je až do 31. prosince 2025 k vidění výstava
Vietnam blízký a vzdálený.
V roce 2025 budou v Národním muzeu k vidění výstavy Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů, které představí významné exponáty ze zahraniční spolupráce s muzei v Mongolsku a na Taiwanu.
Výstava Čingischán bude pro veřejnost otevřena od 11. března 2025 a představí exponáty spojené s proslulým panovníkem a dobyvatelem Čingischánem.
Na výstavě 100 předmětů, 100 příběhů bude mezi jinými vzácnými exponáty k vidění hlávka zelí řezaná z nefritu, což je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek Taiwanu.
Od 25. srpna 2025 návštěvníci v rámci expozice Lidé uvidí cenné paleoantropologické exponáty, včetně fosilie Australopithecus afarensis známé pod jménem Lucy, která bude v Evropě vystavena vůbec poprvé.
Fosilie Lucy je 3,2 milionu let starý objekt druhu Australopithecus afarensis, který je považován za jednoho z nejstarších známých předků rodu Homo. Je to jeden z nejcennějších objektů paleoantropologie.
K aktuálně probíhajícím výstavám patří Czech Press Photo 2024, Tajemná Núbie a Olympijské příběhy, a v Náprstkově muzeu je výstava Vietnam blízký a vzdálený.
Návštěvníci mohou během výstavy Čingischán prozkoumat jedinečné objekty, které představují život a dobývací počiny Čingischána, jednoho z nejslavnějších historických vůdců a dobyvatelů.
Výstava 100 předmětů, 100 příběhů je výjimečná svou prezentací vzácných předmětů z osobních sbírek čínských císařů, které jsou vystavovány velmi zřídka a mají vysokou historickou a kulturní hodnotu.
Model Lucy pro expozici Lidé vytvořila francouzská sochařka Élisabeth Daynès.
Historická budova Národního muzea v Praze je prohlášena za národní kulturní památku už od roku 1962 a je neoddělitelně spjatá s českými dějinami, což symbolizuje důležitost Národního muzea jako instituce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.