Datum začátku akce: 11.6.2024.

Doba trvání akce: "11. červen 2024 – 31. prosinec 2024".

Přijďte si do Historické budovy Národního muzea prohlédnout unikátní zachráněné předměty z historického území Núbie.

Výstava Tajemná Núbie v Historické budově Národního muzea připomíná mezinárodní akci na záchranu ohrožených památek na historickém území Núbie, kterou před 65 lety vyhlásilo UNESCO. Díky československým expedicím a podílu na nálezech tehdejšího Československého egyptologického ústavu Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy se tak ve sbírkách Národního muzea podařilo uchovat výjimečné kulturní dědictví oblasti Dolní Núbie.

V roce 1959 rozhodla egyptská vláda o vybudování Vysoké přehrady u Asuánu, která měla zajistit rozvoj průmyslu a zemědělství v zemi. V důsledku výstavby přehrady však mělo dojít k zaplavení celého, přibližně 500 km dlouhého úseku Nilu, představujícího historické území Dolní Núbie, a k ohrožení jejího výjimečného kulturního dědictví. UNESCO proto vyhlásilo mezinárodní akci na záchranu ohrožených památek, do které se zapojilo také Československo prostřednictvím nedlouho předtím založeného Československého egyptologického ústavu, který do oblasti Dolní Núbie (dnešního Egypta) v letech 1961–1965 vyslal celkem pět expedic.

První a druhá expedice (1961–1962) byly věnovány lokalizaci tzv. Jižního chrámu v Táfě a dokumentaci tzv. římské pevnosti v nedalekém Kertási. Práce v následujících dvou letech (1963–1964) se soustředily na dvě oblasti označené jako severní a jižní československá koncese. V rámci epigrafického průzkumu obou koncesí bylo nalezeno 243 skalních nápisů a na pět tisíc skalních kreseb a maleb. Ruku v ruce s epigrafickým průzkumem byl prováděn průzkum archeologický. Bylo objeveno celkem pět pohřebišť, sedm skalních hrobek, řada strážních věží sloužících k ochraně jižní hranice Římské říše, která regionem procházela, a jeden kamenolom. Poslední expedice v roce 1965 cílila na archeologický výzkum dvou mohylových pohřebišť nacházejících se v lokalitách Wádí Kitna a Jižní Kalábša.

Výstava představující československé aktivity v rámci akce UNESCO zasazuje do širšího dějinného kontextu zájem obyvatel českých zemí o starověké dějiny Núbie. Již v roce 1827 se do Dolní Núbie vypravil rakouský voják a diplomat s českými kořeny Anton Prokesch von Osten, který vyhotovil velmi přesnou mapu celé oblasti. S jeho zápisky a poznatky z cest se budete moci blíže seznámit ve výstavě, stejně jako s dopisy, deníky a v pozdějších dobách také fotografiemi dalších českých cestovatelů. Vedle expedice Československého egyptologického ústavu se na mezinárodní akci v Núbií pod záštitou UNESCO podílel také vůbec nejvýznamnější český egyptologJaroslav Černý, jenž po roce 1948 působil v britském exilu.

Předměty, které Československo získalo jako podíl na nálezech z akce UNESCO, jsou dnes uloženy v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V rámci výstavy Tajemná Núbie si budete moci prohlédnout unikátní soubor skalních nápisů, které popisují brutální postupy egyptských vojsk na počátku 12. dynastie (20. století př. n. l.) proti místnímu núbijskému obyvatelstvu, dále fragmenty rakví, které byly v druhé polovině 2. tisíciletí př. n. l. použity k pohřbu místních elit nebo nádherně zdobenou produkci núbijských hrnčířů. Součástí výstavy jsou také sbírkové předměty zapůjčené ze státního zámku Kynžvart a státního hradu Buchlova. Z Kynžvartu byla zapůjčena kompletní pohřební výbava staroegyptského nositele pečeti Kenamona z vrcholné 18. dynastie (15. století př. n. l.), včetně dvou luků, které byly ve starověku symbolem Núbie, tj. Země luku. Kenamon byl pohřben v černé rakvi, bohatě zdobené zlatem z núbijských dolů, jejíž kopie bude v rámci výstavy také k vidění.

Muzeum od sklepa po půdu

Nová výstava nabízí pohled do života Národního muzea jakožto instituce, historického objektu, místa pro uchování předmětů nevyčíslitelné hodnoty i prostoru spjatého s množstvím zajímavých osobností a návštěvníka doslova provede historickou budovou od sklepa po půdu.
Praha 1, Praha

Dny evropského dědictví 2024

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 7. do 15. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.
Praha 1, Praha

Nabucco – Státní opera

Verdiho operní hit Nabucco se vrací v nové inscenaci do Státní opery.
Praha 1, Praha

Coppélia

Okouzlující rodinný balet pro diváky všech generací. Ve Státní opeře v Praze, v podání Baletu Národního divadla, je od 16. května 2024 inscenován v choreografické verzi Ronalda Hynda, která byla poprvé uvedena v roce 1985 v London Festival Ballet.
Praha 1, Praha

Coppélia

Okouzlující rodinný balet pro diváky všech generací. Ve Státní opeře v Praze, v podání Baletu Národního divadla, je od 16. května 2024 inscenován v choreografické verzi Ronalda Hynda, která byla poprvé uvedena v roce 1985 v London Festival Ballet.
Praha 1, Praha

Nabucco – Státní opera

Verdiho operní hit Nabucco se vrací v nové inscenaci do Státní opery.
Praha 1, Praha

Coppélia

Okouzlující rodinný balet pro diváky všech generací. Ve Státní opeře v Praze, v podání Baletu Národního divadla, je od 16. května 2024 inscenován v choreografické verzi Ronalda Hynda, která byla poprvé uvedena v roce 1985 v London Festival Ballet.
Praha 1, Praha

Gaetano Donizetti – Nápoj lásky

Komedie Nápoj lásky o zázračném elixíru, který vůbec zázračný není, a přesto splní svůj úkol, baví diváky na celém světě už víc než 190 let.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.
Praha 1, Praha

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.
Praha 1, Praha

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.
Praha 1, Praha

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.
Praha 1, Praha

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.
Praha 1, Praha

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2018 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
Praha, Praha

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha 1, Praha

Hapimag Praha

Hapimag Resort Prague poskytuje ubytování v centru metropole, přímo na Václavském náměstí. Disponuje 48 kompletně vybavenými apartmány a barem.
Praha 1, Praha

Popeyes fast-food

Americký fast-food řetězec Popeyes otevřel v Čechách svou první pobočku a to na Václavském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Kavárna Oliver’s Coffee Cup na Václavském náměstí

Útulná kavárna na Václavském náměstí, kde se můžete v klidu zastavit na šálek výběrové kávy. Nachází se v prvním patře Domu módy. Prosvětlený a pohodlný podnik s pěkným výhledem použijte jako základnu pro naplánování procházky v centru nebo si tu alespoň na chvíli odpočiňte.
Praha 1, Praha

Skyfall Apartment Hotel v Praze

Užijte si luxusní ubytování přímo v centrum Prahy. Skyfall Apartment Hotel je ideláním místem k poznávání krás hlavního města.
Praha 1, Praha

Restaurace Výtopna na Václavském náměstí v Praze

Restaurace Výtopna je konečnou stanicí nejen pro všechny železniční nadšence, ale také pro milovníky dobrého jídla. Tento gastronomický unikát dokáže proměnit i obyčejné posezení u piva na netradiční zážitek.
Praha 1, Praha

Francouzská restaurace Bílá kráva na Vinohradech

V Bílé krávě se přenesete do přátelské atmosféry francouzského venkova, přestože sídlí na pražských Vinohradech. To, co vám zde chtějí zprostředkovat nejvíc, je radost a potěšení, kterou Francouzi pociťují z dobrého jídla.
Praha 2, Praha

Alibi bar v centru Prahy

Bar v centru Prahy je dnes jedním z nejvyhledávanějších míst nočního života, kde se snoubí opravdová kvalita koktejlů s výbornou atmosférou sklepních prostor a hudebním repertoárem rezidentních DJ's.
Praha 1, Praha