Prvním hříbětem, které letos spatřilo světlo světa v Kladrubech nad Labem je hřebeček. Je jím starokladrubský hřebeček Generalissimus Sandera VI – 9, který tak obohatí bílé stádo národního hřebčína. Matkou je desetiletá klisna 388 Sandera, hříbě je jejím třetím potomkem a zároveň jejím prvním hřebečkem. Generalissimus Sandera VI – 9 je již devátým hříbětem plemenného hřebce Generalissimus Roncha VI, který reprezentuje Národní hřebčín Kladruby nad Labem v soutěžích spřežení.
Ač se jedná o starokladrubského bělouše, hřebeček se stejně jako jiná hříbata starokladrubského plemene narodil s tmavou srstí. Bílým klisnám starokladrubského koně se rodí černá nebo tmavě hnědá hříbata a postupem let tzv. vybělují, jedná se o postupnou ztrátu pigmentu v srsti. Teď ho čeká půl roku s matkou, poté bude spolu se svými vrstevníky tři roky žít na hříbárně v nedalekých Selmicích na dvoře Františkov. Celkem se v letošním roce v Národním hřebčíně narodí kolem devadesáti hříbat starokladrubských koní.
V hřebčíně v Kladrubech nad Labem očekávají narození dalších čtyřiceti pěti starokladrubských koní, podobný počet hříbat se narodí také v hřebčíně Slatiňany, kde se chovají vraníci starokladrubského koně. V národním hřebčíně Kladruby nad Labem se chovají pouze bělouši českého plemene starokladrubských koní, vraníci stejného plemene se chovají v hřebčíně ve Slatiňanech. Starokladrubští koně, chovaní na světě nepřetržitě více než 400 let, jsou jedním z nejstarších plemen koní na světě. Vzácní koně z českého chovu slouží mimo jiné u švédského a dánského královského dvora.