Zámku Vizovice se tak po mnohaletém pátrání a snažení vrátila vzácná díla, která od příští sezóny budou opět instalována na svá původní místa v rámci prohlídkového okruhu A.
A návštěvníky zámku čeká milé překvapení. V rámci vánoční výstavy si mohou od soboty 19. prosince 2015 prohlédnout v předpremiéře obraz-portrét "Muž v kožešinové čepici" (66x52 cm), který se po pětadvaceti letech vrací na své původní místo. V době krádeže bylo autorství obrazu připisováno Janu Kupeckému, ale možným autorem je Jacob Van Schuppen, Kupeckého současník, který není tolik známý, pracoval převážně v Rakousku a byl členem královské rakouské akademie.
Autorství druhého menšího obrazu "Dva hoši nahlížející přes zábradlí" (21x26cm) je v historických soupisech připisováno malíři jménem "Sereta" (dle signace na obrazu), ale malíř takového jména neexistuje. Autorem může být Karel Škréta (Screta), ale nic není potvrzeno, autorství tohoto díla zůstává zatím neobjasněno.
Vánoční výstavy na zámku ve Vizovicích
Vánoce po našem (14. – 31.12. 2015)
Výstava probíhá ve výstavních prostorách zámku (za pokladnou). K vidění jsou originální ručně vyráběné ozdoby na vánoční stromek a taky návrhy na vánoční papír. Více než dvě desítky ozdobených vánočních stromků jistě navodí tu pravou sváteční atmosféru. V premiéře uvidíte vyřezávaný 3,5 m velký betlém vizovického řezbáře Luboše Jaronka – betlém je modelem vizovického náměstí.
Betlémy v zámecké kapli (23. –27.12. 2015)
Už po dvacáté zveme všechny k vánočnímu zastavení v nedávno obnovené zámecké kapli Panny Marie Matky dobré rady. Působivý interiér kaple opět ozdobí vyřezávaný polychromovaný betlém z 19. století, dar rodiny Karla Jančíka z Vizovic. Každoročně tomuto krásnému a umělecky velmi cennému souboru figur, pocházejícímu pravděpodobně z fary v Kokorách, vybíráme zajímavou společnost v podobě dalšího betléma či betlémů, a tak tentokrát můžete v prostorách kaple obdivovat kovaný betléma z dílny uměleckého kováře Václava Kitzbergra, který je zapůjčen vizovickému zámku vůbec poprvé.
Z historie zámku Vizovice
Architektonicky čistou zámeckou budovu nechal v polovině 18. století vystavět Heřman Hanibal z Blümegenu. Bohatě zařízené interiéry ve stylu baroko, rokoko, empír a biedermeier jsou vybaveny sbírkami porcelánu, orientálních předmětů i množstvím předmětů denní potřeby. Nejcennější sbírkou je ovšem rozsáhlá kolekce obrazů z 16. – 19. století se vzácným souborem děl nizozemského malířství a pracemi významných českých autorů. Působivý a autenticky dochovaný interiér zámecké kaple je dílem mistra moravského sochařství Ondřeje Schweigla, jehož sochy zdobí i celoročně přístupnou zámeckou zahradu.