Jeden z úseků nově naplánované trasy Hřebenovky vede od nádraží Jedlová přes hrad Tolštejn, Jedlovou a Jiřetín pod Jedlovou až do Krásné Lípy. Její vznik se letos pojí s významným jubileem. Nová trasa navazuje na tzv. Modrou Hřebenovku, která spatřila světlo světa 13. dubna 1902. Letos si tedy připomínáme 120. výročí původní Hřebenovky.
Hřebenovka nadchne malebnými výhledy i místními specialitami
Neděle 3. dubna bude patřit pěti vybraným zastávkám na úseku nové Hřebenovky. Letošní turistickou sezónu tak v Českém Švýcarsku zahájí v 9.00 hodin prohlídkou zrekonstruovaného nádraží Jedlová a legendární nádražní restaurace uprostřed lesů na hranici Lužických hor a Českého Švýcarska. Putování pokračuje na Tolštejn, kde si milovníci historie prohlédnou zříceninu hradu s dechberoucími vyhlídkami – a fajnšmekři pro změnu pochutnají na likérech z proslulé Galli Distillery.
Přednášky o historii ozvláštní prohlídka běžně nepřístupných míst
Na Křížové hoře je zhruba od 11.30 hodin připraveno povídání o historii obce, trase Hřebenovky a dalších krásách tohoto regionu. Zastávka v Jiřetíně pod Jedlovou odhalí veřejnosti nepřístupné prostory fary a kostel Nejsvětější Trojice. Návštěvníky tu přivátá také místní Galerie V podstávce, která upoutá jak architektonickým stylem v duchu lužických podstávkových domů, tak stálou expozicí fotoaparátů.
Program vyvrcholí jazzovým koncertem v Krásné Lípě
Po celý den bude možné navštívit rovněž Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě, kde proběhne slavnostní křest publikace Zážitky v Českém Švýcarsku 2022–2023 a přednáška o dějinách Hřebenovky. Na samý závěr, od 18.00 hodin, je tu přichystán jazzový koncert Tonyho Ackermana a Zdeňka Jahody.
Akci pořádá obecně prospěšná společnost České Švýcarsko ve spolupráci s Ústeckým krajem a DMO Lužické a Žitavské hory. Prozkoumat celou trasou Hřebenovky – od nádraží Jedlová do Krásné Lípy – je možné pouze pěšky. Pro zájemce ze vzdálenějšího okolí zůstává otevřené parkoviště v Jiřetíně pod Jedlovou.