ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Krušných hor, do Krupky, Dubí a na Cínovec
Kudy z nudy, výlet do Krušných hor, do Krupky, Dubí  a na Cínovec
Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Krušných hor, do Krupky, Dubí a na Cínovec

Poslechněte si audio verzi článku
Máte rádi Krušné hory? Vydejte se s portálem Kudy z nudy do okolí Cínovce a Krupky. Ukážeme vám staré důlní štoly, zajímavé hornické památky i místa, kde zabavíte děti, kde si skvěle zalyžujete anebo zajezdíte na kole. Samozřejmě vás čeká i výlet za hranice po stopách horníků a památek UNESCO, a to do německého Altenbergu a dolu Zinnwald.
Málokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Krušné hory. Své si tu užijí pěší turisté, cyklisté i lyžaři, fandové hornických a technických památek i rodiny s dětmi. Jsou ale také pořádně dlouhé, hlavní hřeben měří přes 130 kilometrů. Protože nabízejí opravdu nepřebernou mozaiku lákavých a často neobjevených míst, je dobré výlet dobře naplánovat. S Kudy z nudy a seriálem Na skok přes hranice tentokrát zamíříme do nejsevernějšího a současně nejvýchodnějšího cípu Krušných hor, do Krupky, do Dubí a na Cínovec.
 

1. Krupka a hornická krajina UNESCO

Stejně jako řady dalších míst v Krušných horách i Krupku založili horníci. Krupské těžební revíry jsou dokonce považované za nejstarší naleziště cínu ve střední Evropě, cín se zde těžil dlouhých 800 let. Krušnohorské štoly, sejpy, propadliny, pinky, haldy a zbytky důlních děl včetně labyrintů důlních chodeb jsou od roku 2019 zapsané jako hornická kulturní krajina Krušnohoří na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Součástí Hornické krajiny Krupka je také městská památková zóna a Husitská ulice, kde je každý den otevřené Infocentrum Hornické krajiny Krupka. To je zároveň výchozím bodem naučné stezky Po stopách horníků.
 

2. Prohlídková štola Starý Martin

Většina starých štol se skrývá pod povrchem země a už nikdy se do nich nikdo nepodívá, Krupka ovšem nabízí výjimečný zážitek. V historicky nejvýznamnějším krupském těžebním revíru Steinknochen, který zasahoval až na Komáří hůrku, můžete navštívit prohlídkovou štolu Starý Martin. Sleduje žílu Lukáš, nejdelší cínovou žílu ve střední Evropě, ale současně funguje jako celoročně otevřené muzeum hornictví se stálou expozicí historické i současné důlní techniky, sbírkou minerálů, důlních kahanů, dýchacích přístrojů a pracovních nástrojů. Venku jsou vystavené různé důlní dopravní prostředky a důlní vozíky.
 

3. Lanovka na Komáří vížku

K výletům do Krupky patří jízda lanovkou z Krupky na Komáří vížku. Je výjimečná v několika směrech. První návrhy na její výstavbu pocházejí už z první poloviny 19. století, ale nakonec se rozjela až v roce 1952. S délkou 2 348 metrů jde o nejdelší jednoúsekovou osobní lanovku ve střední Evropě. Dolní stanice leží necelý kilometr od centra Krupky a cestou vzhůru na Komáří hůrku si užijete nevšední výhled na centrální městkou část Bohosudov s bazilikou Panny Marie Sedmibolestné i na blízké město Teplice. Jako na dlani spatříte České středohoří, za jasného počasí a dobré viditelnosti bývají vidět vrcholky Krkonoš. Lanovka na Komáří vížku je od roku 2013 chráněna jako kulturní památka České republiky.
 

4. Komáří vížka bez komárů a s kaplí sv. Wolfganga

Jedním směrem za hodinu dokáže lanovka přepravit 226 cestujících. Kolik z nich se bojí, že je nahoře na Komáří hůrce čekají mračna komárů sice netušíme, zato ale na Kudy z nudy víme, že s obtížným hmyzem nemá původní název kopce Mückberg (německy komár = die Mücke) nic společného, znamená pouze „vrtošivá“ nebo „strašidelná hora“. Kromě propadlin a dalších stop po dobývání cínu a mědi nahoře najdete horský hotel s restaurací a také místo, které vás pohladí po duši. Pod vrcholkem Komáří hůrky stojí malebná kaplička zasvěcená sv. Wolfgangovi, patronovi horníků, pastýřů, dřevorubců, sochařů, tesařů a všech neprávem vězněných. Kaple s horským hřbitovem je místem, které vás pohladí po duši. Na chvíli se tu zastavte a pokochejte se výhledem do kraje.
 

5. Do Krušných hor s kolem nebo na běžkách

Pod Komáří hůrkou začíná jedna z nejoblíbenějších běžkařských a cyklistických tras v Krušných horách. Vede téměř souběžně s krušnohorskou magistrálou, je nenáročná s minimálním převýšením, a navíc vás na řadě míst čekají nádherné výhledy nejenom na Krušné hory, ale i na České středohoří, Lužické a Jizerské hory. Výlet může začít u rozcestí Komáří vížka – parkoviště. Cestou se zastavte na Sedmihůrské vyhlídce, z rozcestí Pod Loupežníkem můžete odbočit ke zřícenině hrádku Loupežný, a na konci vás pak čeká horské městečko Cínovec.
 

6. Na Cínovec s Eliškou Junkovou

Na vrcholky Krušných hor a na Cínovec se samozřejmě dá dojet autem, a to po silnici z Dubí. Jednou z posledních dochovaných památek, které dodnes pamatují staré horské hornické městečko, je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dnes tu najdete hlavně hotely a penziony, pár typických domů se zděným přízemím z 19. století a také několik pamětních kamenů a pomníčků. Objevíte tak například informace o první zmínce o obci roku 1378, místo, kde se nacházela 318 metrů hluboká hlavní těžební jáma dolu Cínovec, anebo pomník automobilové závodnice Elišky Junkové. V roce 1926 se legenda automobilového závodního sportu zúčastnila závodu do vrchu z Dubí na Cínovec a tento závod vyhrála.
 

7. Bouřňák, Mikulov a technické památky

Nepřehlédnutelnou dominantou východní české části Krušných hor je 869 metrů vysoký vrchol Bouřňák. Na jeho svazích je lyžařské středisko s několika sjezdovkami, vede tudy krušnohorská magistrála, na vrcholu pak stojí horský hotel. Za pozornost stojí i Mikulov, obec v úzkém horském údolí pod Bouřňákem, kde můžete navštívit další hornické památky: štolu Liebefrauen čili štolu Milá paní a štolu Lehnschafter. Fanoušky železničních zajímavostí pak určitě přiláká horská železniceMostu na Moldavu.
 

8. Porcelán z Dubí a kostel z Benátek

Jednou z bran do Krušných hor je město Dubí. Možná znáte příběh o vzniku tradičního porcelánu s cibulovým vzorem. Podrobněji se s ním seznámíte v Domě porcelánu s modrou krví, kde kromě muzea porcelánu najdete i Městské informační centrum. Prohlídku expozice věnované historii výroby porcelánu v oblasti pod Krušnými horami můžete spojit s návštěvou kostela Neposkvrněného početí Panny Marie, stavby z bílého a červeného mramoru, inspirované benátským kostelem Santa Maria dell Orto.
 

9. Krušnohoří pro rodiny s dětmi

Hledáte nejzajímavější místa a tipy pro rodiny s dětmi v Krušných horách? V Krupce se vydejte na prohlídku štoly Starý Martin anebo do Hasičského muzea. Navštívit můžete i sklepení bývalé tvrze Šejnov, kde probíhají nejrůznější akce. Pokud rádi prozkoumáváte zříceniny a kuriozity, neměly by vaší pozornosti uniknout zřícenina hradu Kyšperk, hrad Krupka anebo majestátní ruina kostela sv. Prokopa. Stojí u silnice z Krupky do Teplic a jde o nejstarší hornický kostel ve východním Krušnohoří. V písemných pramenech je poprvé zmiňován v roce 1331, v roce 1939 ho zničil požár.
 

10. Po Krušných horách za horníky

O naučné stezce Po stopách horníků jsme se už zmínili; její délku si můžete přizpůsobit podle vlastních sil a času, a bez obav se na ni můžete vypravit i s dětmi. Mnohem delší je okružní trasa, kterou v mapách najdete pod názvem Příhraniční hornická naučná stezka. Měří asi 35 kilometrů a seznámí vás s hornickou historií v okolí Krupky, Cínovce a Altenbergu.
 

Na skok přes hranice: Altenberg, Lauenstein a Zinnwald

  • Značnou část hornické naučné stezky můžete projet na kole a seznámit se se spoustou míst u našich německých sousedů. Hranice stezka překračuje pod Komáří hůrkou a na německé straně prochází obcemi Fürstenau, Geising, Altenberg a Zinnwald / Cínovec, kde opět přechází státní hranici zpět do Čech. Podobně jako Krupka jsou i hornická krajina Altenberg-Zinnwald a bývalé správní sídlo Lauenstein součástí hornické kulturní krajiny Krušnohoří, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.
  • V Altenbergu se projedete na letní bobové dráze a prohlédnete si hornické muzeum, ujít si nenechte ani báječné koupání ve Vodním světě Rehabilitační kliniky Raupennest.
  • Na zámku Lauenstein je Muzeum východních Krušných hor, v přírodním Zooparku Wildpark Ostrezgebirge můžete obdivovat krásná zvířata.
  • V podzemí dolu Zinnwald poznáte hornickou historii Krušných hor zblízka a na vlastní kůži. Štolami projdete až k unikátní podzemní německo-české hranici. Trasa je dlouhá asi 2,5 km a prohlídka s průvodcem trvá zhruba 1,5 hodiny.
  • Daleké výhledy nabízí rozhledna Knoblauchkuppe anebo vrch Kahleberg. Ten stojí za vidění v každém ročním období, na vrcholek vede řada přístupových cest a dostanete se sem pěšky, na kole i v zimě na běžkách.
Pamětní cedule Járy Cimrmana v Krupce Zážitky

Pamětní cedule Járy Cimrmana v Krupce

Naproti bývalému pivovaru odhalili roku 2023 místní cimrmanologové desku, která upozorňuje na další vynález našeho velikána, který právě zde přišel na myšlenku nového způsobu zrání piva v tzv. Sedáckém sudu.

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách Příroda

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách

Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Krušnohorská magistrála Zimní sporty

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Výlet za horníky do Krásna

Výlet za horníky do Krásna

V 16. století se v okolí města Krásno nacházela největší naleziště cínu v Evropě. Koncem 20. století vyjel ze zdejších dolů poslední vůz cínové rudy a více než tisíciletá tradice dolování se definitivně uzavřela. Netrvalo však dlouho a v opuštěných dolech horníky vystřídali zvědaví turisté.

Krušnohorskou krajinou na kole: Rašeliniště a vrchoviště v okolí Přebuzi

Krušnohorskou krajinou na kole: Rašeliniště a vrchoviště v okolí Přebuzi

Drsnou krásu Krušný hor vytváří rašeliniště, mokřady a vřesoviště na severní hranici Karlovarského kraje se Saskem. Právě tudy povede náš výlet, který vás pozve k Malému i Velkému Jeřábímu jezeru, Rolavská vrchoviště, Přebuzské vřesoviště anebo k Rudenskému lučnímu prameništi.

Montanregion Krušné hory na kole: Cestou necestou do Jáchymova, na Klínovec a Boží Dar

Montanregion Krušné hory na kole: Cestou necestou do Jáchymova, na Klínovec a Boží Dar

Náročný výlet pro všechny, kteří rádi objevují krásnou horskou krajinu Krušnohoří, která byla pro svou jedinečnost roku 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO jako Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge. Na trase dlouhé 41 km poznáte několik hornických památek, světoznámé lázně Jáchymov, nejvyšší horu české strany hor Klínovec i nejvýše položené město ve střední Evropě – Boží Dar.

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

O severozápadních Čechách se kdysi mluvilo jako o měsíční krajině, v poslední době se ale mění v působivou a krásnou jezerní oblast. Vodních ploch je tu nepočítaně, k největším patří ty, které postupně vznikají na místech bývalých povrchových dolů. V létě nabízejí skvělé koupání, rozhodně se vyplatí také přibalit kola: nenáročně cyklistické výlety kolem jezer a nově vznikající krajinou v okolí jsou ideální třeba pro rodiny s dětmi.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci Památky

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy Příroda

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa Letní sporty

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Řeka Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec Zimní sporty

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Rudenská luční prameniště Příroda

Rudenská luční prameniště

Předmětem ochrany rozlehlé přírodní památky jsou mechová slatiniště, přechodová rašeliniště, vlhké acidofilní luční biotopy a na ně navazující ochranářsky významné druhy vstavač nachový, prstnatec májový či prha arnika.

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách Příroda

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Komáří hůrka je nejvyšším bodem Nakléřovské vrchoviny. Kromě horní stanice lanové dráhy a Horského hotelu Komáří vížka se zde nachází mnoho pozůstatků dobývání cínu – je zde jáma Ditrich, býv. Důl Glatz, Velká pinka a nedaleko se nachází kaple sv. Wolfganga.

Železniční muzeum Dubí Kultura

Železniční muzeum Dubí

V památkové chráněné budově vzniká postupně malé železniční muzeum. Prozatím je v rámci muzea přístupná dopravní kancelář a kancelář přednosty. V budoucnu zde bude expozice osobní a zavazadlové pokladny a čekárna, která by měla sloužit svému původnímu účelu.

Naučná stezka Po stopách horníků Příroda

Naučná stezka Po stopách horníků

Naučná stezka vás provede po hlavních krupských těžebních revírech v lesním terénu nad Krupkou. Projít si můžete dva okruhy – kratší v délce 4,5 km vhodný pro rodiny s dětmi nebo delší okruh v délce 10 km. Výchozím bodem je nové informační centrum v Husitské ulici.

Naučná stezka Rašeliniště U jezera Příroda

Naučná stezka Rašeliniště U jezera

Vydejte se na stezku do nitra Krušnohorských rašelinišť, která začala vznikat před 15 tisíci lety v době ledové. Rašeliniště v Krušných horách jsou jednou z nejpostiženějších lokalit na našem území.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků Příroda

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu Příroda

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu

Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.

Horské městečko Cínovec v Krušných horách Příroda

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Národní přírodní rezervace Velký močál v Krušných horách Příroda

Národní přírodní rezervace Velký močál v Krušných horách

Národní přírodní rezervace Velký močál je chráněna státem již od roku 1969. Je součástí rozsáhlého Rolavského vrchoviště severovýchodně od obce Přebuz. Rozkládá se na ploše více než 50 ha v nadmořské výšce 910 – 930 m n. m.

Lesopark Pernink v Karlovarském kraji Příroda

Lesopark Pernink v Karlovarském kraji

V obci Pernink v Karlovarském kraji najdete obnovený lesopark, významnou přírodní památku, která v daném místě vznikla v období mezi světovými válkami. Díky nově vybudované naučné stezce s informačními panely je vhodnou vycházkovou trasou nejen pro místní občany, ale i pro příchozí turisty.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice Letní sporty

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město Příroda

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Lyžařské středisko Telnice Zimní sporty

Lyžařské středisko Telnice

Oblíbeným rekreačním místem obyvatel Ústí nad Labem je asi 20 km vzdálené středisko Zadní Telnice. Čeká na vás 6 lyžařských vleků, lanovka o celkové kapacitě 3 500 osob za hodinu a 5 060 metrů sjezdových tratí.

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku Památky

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku

Krupka je městem cínu, který se v tamních dolech po dlouhá léta těžil. Prohlídková štola Starý Martin je jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru.

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

Spisovatel Zdeněk Šmíd (1937–2011) je autorem řady populárních knížek, část své tvorby věnoval také kraji, kde se narodil a působil jako učitel a profesor na základních a středních školách. Do Krušných hor umístil svůj nejdiskutovanější román nazvaný Cejch, v němž se jako jeden z prvních českých autorů pustil do tématu soužití Čechů a Němců v západním pohraničí. Kde přesně se odehrává?

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic Letní sporty

Jezero Barbora v Oldřichově u Teplic

Nejrozsáhlejší vodní plochou v okolí Teplic je vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu.

Skalky skřítků u Karlových Varů Příroda

Skalky skřítků u Karlových Varů

Tato velmi vzácná geologická lokalita, dnes chráněný přírodní výtvor, se nachází zhruba 3 km jihozápadně od obce Kyselka u Karlových Varů. Ve vrcholové stěně kóty Schwedelberg najdete zhruba šedesát válcovitých dutin o průměru od několika centimetrů po 1,5 metru. Hloubka otvorů činí až 5 metrů.

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem Příroda

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov Památky

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov

V Ostrově se nachází Národní kulturní památka poněkud jiného formátu. Je to Věž smrti v areálu bývalé Škodovky, věžovitá stavba určena k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů, která se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Za hornickou historií a rekreací do obce Hora Svatého Šebestiána v Krušných horách Památky

Za hornickou historií a rekreací do obce Hora Svatého Šebestiána v Krušných horách

Hora Svatého Šebestiána je obcí s bohatou a pohnutou historií. Leží severozápadně od Chomutova a rozkládá se v horské oblasti Krušných hor nedaleko státní hranice s Německem. V současnosti je i přes své drsné klimatické poměry vyhledávaným rekreačním střediskem.

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí Kultura

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, turistické informační centrum či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu Zážitky

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.

Lovecký zámeček Dvojhradí ve Mstišově Památky

Lovecký zámeček Dvojhradí ve Mstišově

Zámeček ve Mstišově na Teplicku sloužil jako restaurace, až do osudného požáru v září roku 2018. Od roku 2020 – 2022 probíhala rekonstrukce. Nyní již opět slouží turistům a výletníkům.

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu Památky

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně jsou krajem kraj kolonád, termálních pramenů, lázeňských pavilonů a promenádních cest se spoustou vyhlídek a odpočinkových altánů, ale také pozoruhodné přírody plné skal a vyhaslých sopek. Jen kousek od noblesních promenád Františkových Lázní se například projdete českým Islandem aneb národní přírodní rezervací Soos.

Výlet z Horní Blatné k Vlčím jamám a Blatenskému příkopu

Výlet z Horní Blatné k Vlčím jamám a Blatenskému příkopu

Rozhledna, hornické muzeum s modely středověkých důlních strojů, pár neobvyklých technických památek a také romantická propast a hluboká strž, kde s trochou štěstí můžete i v létě objevit sníh a led – to je pouhý výběr z řady zajímavostí, které můžete obdivovat v Horní Blatné a jejím okolí.

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny Příroda

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny

Fojtovická pláň je rozlehlá náhorní planina s horskými a rašelinnými loukami, charakteristickou flórou a faunou. Její nadmořská výška se pohybuje mezi 700 až 800 m. n. m.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky Památky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

Kalvárie s křížovou cestou v Krupce Památky

Kalvárie s křížovou cestou v Krupce

Kalvárie v Krupce se nachází na skalním ostrohu severně od náměstí v centru. Poutníci sem z baziliky Panny Marie Sedmibolestné putují již po celá staletí, v současné době jde o oblíbené zákoutí a cíl procházek místních obyvatel.

Hornická stezka Krupka Příroda

Hornická stezka Krupka

Příhraniční hornická naučná stezka v Krupce je věnována historii rudného hornictví a osídlování Krušných hor. Vede z Husitské ulice před Muzeum Krupka do Fojtovic, měří 35,5 km a obsahuje 24 informačních tabulí.

Kaple sv. Wolfganga u Komáří vížky Památky

Kaple sv. Wolfganga u Komáří vížky

Malebná zdaleka viditelná kaplička se nachází při silnici na Komáří vížku. Prostory barokní kaple sv. Wolfganga, patrona horníků, se využívají k výstavám, menším církevním slavnostem a ke společným setkáním obyvatel z obou stran hranice.

Zřícenina hradu Kyšperk u Krupky Památky

Zřícenina hradu Kyšperk u Krupky

Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Kyšperka naleznete nedaleko města Krupky. Dochovalo se zde několik místností, hradby a část velké věže. Hrad je skvělé romantické místo pro přespání pod širákem.

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor Letní sporty

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.

Krušnohorská železnice Most – Moldava Zážitky

Krušnohorská železnice Most – Moldava

Železniční trať, po které se můžete dostat do lyžařské oblasti Krušných hor, je kulturní památkou ČR. Trať vede zajímavým terénem, překonává několik hlubokých údolí po pěkných mostech a vede i dvěma tunely. V některých místech u trati lze koupit turistickou známku č. 815 „Krušnohorská železnice“.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách Památky

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace Příroda

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace

Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s typickou flórou a faunou. V oblasti jsou místa s řadou jezírek s charakteristickou krajinou, porosty borovice bažinné nebo podmáčené a rašelinné horské smrčiny.

Další aktuality

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město v srdci Českého středohoří. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a jejich okolí, která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná je tady: užijte si tradiční vrcholnou akci královského města

Velkolepé oslavy chmelu a piva slibuje další ročník Dočesné v Žatci. Právě díky kvalitnímu žateckému chmelu je české pivo tak výjimečné! Ochutnávat se bude pivo od téměř padesátky pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele, se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program ve dnech 6. až 7. září 2024.
3. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Ústecko si připomene 211. výročí bitvy u Chlumce

Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 211. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 7. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 4. do pátku 6. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní, vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo a jízdu s koňmi.
2. září 2024 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

České středohoří je zvláštní krajina kopců a vrcholů o rozloze 1063 km². Svůj dramatický vzhled získalo v průběhu třetihorní vulkanické činnosti a následným zvětráváním a erozí během četných změn klimatu ve čtvrtohorách. Dnes jsou sluncem vyhřáté stráně kopců sopečného původu domovem mnoha vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin, které se v okolní zemědělské krajině již nenachází. Specifické přírodní podmínky jsou také důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Žije zde několik desítek druhů, které se počítají mezi kriticky nebo silně ohrožené živočichy. A kde poznat přírodní krásy z první ruky či na jakou horu v Českém středohoří vyšplhat? To vám poradí Kudy z nudy ve svých dnešních tipech.
30. srpen 2024 14:00
Příroda, Ústecký kraj

Zoo Děčín se rozloučí s prázdninami oslavou 75. narozenin a medvědím rekordem

Jak se stylově rozloučit s prázdninami? Přeci v Zoo Děčín! V sobotu 31. srpna 2024 oslaví děčínská zoo 75. narozeniny a zároveň se pokusí o vytvoření nového českého rekordu, který bude spočívat v tom, aby se v zoo sešlo co nejvíce lidí v tričku s medvědem. Dospělý v tričku s medvědem zaplatí vstupné 75 Kč, děti, studenti a senioři pak za pouhou padesátikorunu. Tak už máte své tričko?
29. srpen 2024 14:55
Příroda, Ústecký kraj

Rozhledna na Děčínském Sněžníku slaví 160 let!

Letos je tomu 160 let, kdy jedna z nejstarších a nejkrásnějších českých rozhleden byla poprvé zpřístupněna veřejnosti. Stalo se tak v roce 1864. Třicet metrů vysoku kamennou věž nechal na nejvyšší stolové hoře Labských pískovců vybudovat majitel panství hrabě František Antonín Thun. Jako součást trigonometrického systému sloužila hlavně pro potřeby zeměměřičů, ale už od samého počátku umožňovala i výletníkům daleké výhledy do oblasti Českosaského Švýcarska, Českého středohoří a Krušných hor.
28. srpen 2024 6:00
Příroda, Ústecký kraj