ÚvodAktualityNechejte se vtáhnout do předmajálesového dění
Kultura

Nechejte se vtáhnout do předmajálesového dění

  • 13. března 2019
S pozvolným a nesmělým ohlašováním jara se blíží již patnáctý ročník Studentského Majálesu. V sobotu 27. dubna ožije PVA Letňany open-air festivalem. Minulý ročník organizátory utvrdil v tom, že veřejnost má o Majáles veliký zájem, proto letos výrazně rozšířili kulturní dění, které hlavnímu programu předchází. Zajímavé přednášky, festivaly, talkshow a další akce nabízí kampus Hybernská.
StudentkyOd března až do majálesového prvního května se každý týden koná minimálně jedna kulturní akce. Předmajálesové dění se prostřednictvím kulturou naplněných večerů pokusí veřejnosti přiblížit filozofii majálesů a zároveň tak podpořit studenty v realizaci vlastních projektů. Součástí Předmajálesového dění budou koncerty, přednášky, promítání filmů, autorská čtení, výstavy a mnoho dalšího v kampusu Hybernská.

Ve čtvrtek 14. března budou mít zájemci jedinečnou možnost shlédnout poťouchle krutou kabaretní férii plnou pokleslého humoru a klepetnatců. Divadlo Dříve než vzápětí se odehraje od 19:30 hodin. O víkendu 16. a 17. března se bude slavit Den svatého Patrika, tradiční irský svátek. Oslavy budou probíhat po celé Praze. Hlavním dnem oslav v Kampusu bude neděl 17. března. Příchozí se v 16:00 naučí něco z mála keltských jazyků, od 17:00 se bude číst irská literatura a v 19:30 přijde na řadu koncert kapely Conamara Chaos.

Den PatrikaVe čtvrtek 21. března se v 18:00 hodin rozpoutá zajímavá debata s názvem Česko a svět studentským pohledem. Dům zahraniční spolupráce pořádá setkání, na kterém stipendisté a stipendistky z České republiky, Mongolska, Peru a Izraele promluví o svých dojmech ze studia v zahraničí. Za každou z vybraných zemí vystoupí dva stipendisté: zahraniční student/studentka studující momentálně v Česku a student/studentka z české VŠ, který/která danou zemi navštívil/a. Následovat bude Romistické utopie #57: Společenské předpoklady holokaustu Romů v Protektorátu Čechy a Morava.

Vynášení MoranyV neděli 24. března je od 14:00 do 21:00 na programu tradiční jarní "zábava", a to vynášení Morany. V 16 hodin vyrazí od Kampusu průvod, který za zpěvu, tance dospěje na Karlův most, kde bude kolem 17. hodiny spálena a utopena Morana. Akci zakončí v Domeček na Kampě – Salla Terrena, KC Kampa (18 – 21 h). Neúnavný hudební doprovod zajistí Schlauchband Jiřího Starého.
 
Ve středu 27. března si od 18:00 nenechte ujít přednášku Marie Schmolková, zapomenutá hrdinka, která zachránila tisíce lidí před holokaustem. Kdo má raději hudbu, může se od 20:00 těšit na Hybrid Session.
Kampus Hybernská Životní styl

Kampus Hybernská

Kampus Hybernská je komplex domů a dvůr v Hybernské ulici č. 4, kde se setkává kreativita, umění, inovace a akademický svět. Probíhají zde přednášky, performance, koncerty, výstavy, projekce, diskuze a další akce pro širokou veřejnost.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.
8. listopad 2024 9:19
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
7. listopad 2024 7:46
Zážitky, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
6. listopad 2024 14:58
Gurmánská turistika, Praha

Kam na skvělé štědrovečerní menu? Tipy na pražské restaurace, kde vás obslouží i na Štědrý den

Plánujete štědrovečerní hostinu prožít jinak než v kuchyni u stolu, jako vždycky? Anebo se vám prostě nechce vařit a raději si zajdete na klasické menu do příjemného prostředí, kde se o vás budou vzorně starat? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na báječné posezení v restauraci, kde vám nabídnou štědrovečerní menu, stačí si jen vybrat a zarezervovat si svůj stůl.
6. listopad 2024 14:53
Gurmánská turistika, Praha

Sedm důvodů, proč si letos užijete advent v Praze

Letošní Vánoce v Praze budou opět krásné, vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: vánoční trhy, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí. Všechno ostatní už přijde samo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, jak si užít předvánoční čas v Praze.
6. listopad 2024 12:20
Životní styl, Praha

Věda a historie není nuda: Eliška Krásnohorská, Svéhlavička a libreta oper Bedřicha Smetany

Elišku Krásnohorskou známe jako básnířku, spisovatelku a autorku libret k několika operám, například k Hubičce, Tajemství nebo Čertově stěně od Bedřicha Smetany. Dáma, která se zabývala ženským emancipačním hnutím a zasloužila se o vznik Minervy, prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě, se narodila 18. listopadu 1847.
6. listopad 2024 10:27
Kultura, Praha