ÚvodAktualityNechte se zlákat na výlet do Nového Města nad Metují
Zážitky

Nechte se zlákat na výlet do Nového Města nad Metují

  • 3. června 2020
V Novém Městě nad Metují najdete jedno z nejkrásnějších renesančních náměstí, navíc dochované po všech čtyřech stranách. Socha Bedřicha Smetany připomíná jeho kořeny v rodině sládka a věž zámku zvaná Máselnice je zase vidět z daleka. Samotný zámek, patřící dnes rodu Bartoňů z Dobenína potěší milovníky díla architekta Dušana Jurkoviče. Právě jemu zadal rod Bartoňů prvorepublikovou úpravu interiérů. Za návštěvu určitě stojí i okolí Nového Města, zejména údolí řeky Metuje. Natáčel se tu mimo jiné film Pan Tau.
nové město nad metujíRenesanční zámekNovém Městě nad Metují je opět otevřen návštěvníkům už od 27. května 2020. Přijďte se podívat na vyhlášené interiéry ve stylu secese, kubismu a funkcionalismu či zahradu, na jejíchž úpravách se podílel architekt Dušan Jurkovič. V červnu je otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16 hodin (polední přestávka: 12 – 12:30 hodin). V červenci a srpnu bude otevřeno denně, až do 17:00 hodin. Vstupné na komentovanou prohlídku je za 140 Kč.

nové město nad metují zámekNa výběr je několik tras: Zámecké interiéry vás seznámí s historií zámku, jejich majitelů a interiéry záímeckých místností, jenž byly upraveny v letech 1909 – 1912 Dušanem Jurkovičem. Ten se snažil zachovat co nejvíce historických atributů a současně zde zakomponovat nové, moderní prvky a technické zařízení (např. ústřední topení, vodovod, elektřina a telefon). Byly zde také zřízeny koupelny a instalovány dva výtahy: nákladní a osobní.

zámecká kuchyněJestliže se chcete vydat po netradiční zámecké trase, můžeme doporučit okruh "Od půdy po sklep", na které objevíte technické zajímavosti půdy, historické kuchyně i zdejšího sklepení. Nahlédnete také do zámecké kaple. V krásné zámecké prvorepublikové kuchyni, ve které se připravovalo menu pro samotného prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, pak můžete přivonět k surovinám, z nichž se před 100 lety vařilo a vaří dodnes. Dozvědět se navíc můžete o receptech, které v této době „frčely“.


Kam se ještě podívat? Do věže Máselnice a krásné zámecké zahrady

věž máselniceJednou z dominant novoměstského historického centra je věž Máselnice. Její název je odvozen od odstupňovaného obrysu věže, který připomíná tzv. máselnici – stojatou nádobu na stloukání másla. Dnešní vzhled získala při renovaci zámku pro rodinu Bartoňů v letech 1909 – 1912 dle návrhu arch. Dušana Jurkoviče – tehdy byl zmodernizován ochoz – dřevěná konstrukce podepření střechy ochozu nahrazena železobetonovou a střecha ochozu posunuta výš. Věž jemožné navštívit za 40 Kč.

Nové Město nad MetujíBylo by škoda minout zámeckou zahradu! Horní část zahrady, v těsné blízkosti budovy zámku, byla rozčleněna terasami s květinovými záhony a dřevěnými plůtky. Původně obranný příkop navrhnul Jurkovič překlenout dřevěným mostem ve stylu lidové architektury Valašska. Spodní parter zahrad byl Jurkovičem upraven na okrasnou zahradu ve stylu francouzských zahrad – tedy se stříhanými živými ploty a přísnou osovou souměrností. Ve středu této části zahrady našla své místo kašna s chrličem vody. Setkáte se v ní také se soškami kamenných trpaslíků, které představují alegorii lidských charakterů a vlastností (sošky jsou umístěny také v prostoru před zámkem). Sošky pocházejí z 1. třetiny 18. století z dílny slavného barokního sochaře M. B. Brauna. Místem jejich původního určení byl areál barokního velmože, hraběte F. A. Šporka v Kuksu. Pro výzdobu a obohacení zámeckého areálu je vybral také architekt Jurkovič. 

trpaslíkSousedící části francouzské zahrady byly architektem určeny jako užitkové – ovocná a zeleninová. Mimo architektonických úprav zde Jurkovič navrhnul vytápěný skleník a vodní systém, napájený z řeky Metuje, určený k zavlažování, k zásobování kašny a jiných vodních prvků. Veškeré úpravy se uskutečnily v letech 1910 – 1911. Zahrada je tak poslední založenou formální zámeckou zahradou svého druhu na našem území do konce 20. století. Vstup do zahrady je zdarma.


Co se chystá v Nové Městě během léta 2020

nové město nad metujíZdá se, že léto v Novém Městě nad Metují bude pestré. Od června do 31. srpna budou v Galerii Pod Žebrovkou vystaveny papírové modely v rámci výstavy "Lepidlo-nůžky-papír". V neděli 21. června se chystá neobvyklá sportovní událost – šplh do výšky 14 m. Hlavní závod ve kterém závodníci zdolávají výšku lana 14 m bez pomoci nohou začíná v 14:00.

Od 10. do 12. července si na své přijdou milovníci kaktusů. V arkádách zámku se totiž bude konat oblíbená výstava kaktusů a sukulentů. Prohlídka Architektem s Jurkovičem mají letos dva termíny, a to 18. července a 8. srpna 2020. Přihlaste se proto včas, zájem o ně bývá vždy veliký. Pomyslnou třešničkou v letním programu bude 29. srpna Zámecká noc.
Ubytování na zámku v Novém Městě nad Metují Ubytování

Ubytování na zámku v Novém Městě nad Metují

Ve kterémkoli hotelu si můžete pronajmout pokoj nebo dva. V Novém Městě nad Metují však získáte klíče přímo od zámku. Staňte se tedy skutečnými zámeckými pány.

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují Gurmánská turistika

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují

Zámek v Novém Městě nad Metují poskytuje ubytovaným návštěvníkům jako doplňkovou službu Jurkovičův piknikový koš. Lze jej věnovat také jako dárek ve formě poukazu.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují Památky

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují s renesančními domy Památky

Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují s renesančními domy

Husovo náměstí se nachází ve středu města. Štítová průčelí s podloubím na náměstí byla napojena na pozdně gotická starší jádra navazující na zbytky opevnění. Nachází se zde také barokní mariánský sloup a historická studna.

Metuje – svižný průjezd Peklem Letní sporty

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Městské muzeum Nové Město nad Metují Kultura

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Pokud navštívíte překrásné Nové Město nad Metují, takzvanou bránu do Orlických hor, zavítejte také do městského muzea, kde na vás čeká například barokní lékárna nebo unikátní Měšťanský betlém.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky Příroda

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče Ubytování

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj