ÚvodAktualityBezpečné Česko: patříme mezi nejbezpečnější země na světě
Životní styl

Bezpečné Česko: patříme mezi nejbezpečnější země na světě

Česká republika patří k nejbezpečnějším turistickým destinacím na světě. Podle nejnovějších výsledků Globálního indexu míru 2025, který každoročně vypracovává australská organizace The Institute for Economics and Peace, je Česká republika jednou z nejbezpečnějších a nejmírumilovnějších zemí světa. Aktuálně je Česko těsně za první desítkou, náleží mu jedenácté místo v žebříčku, kam se posunulo o dvě místa výše oproti loňskému vyhodnocení.
vyškovSvětový index míru – Globální index míru (GPI z anglického Global Peace Index), je metrika, která se snažní srovnat národní mírumilovnost u jednotlivých států světa.

Celkově se skládá z 23 indikátorů ve 3 oblastech. Každý indikátor má různou váhu a následně se všechny slévají do jednoho celkového skóre. Do statistiky bezpečnosti se promítá například kriminalita – počet násilných trestných činů přepočítaných na statisíce obyvatel. Čím je toto skóre nižší, tím je země mírumilovnější. Žebříček se sestavuje od roku 2008 a vydává ho organizace Institute for Economics and Peace.

Česká republika v letošním indexu skončila na jedenáctém místě z celkem 163 hodnocených nezávislých států. První příčku si jako obvykle odnáší Island Podle výzkumu je aktuálně 59 aktivních konfliktů na národní úrovni, jde o nejvyšší počet od konce druhé světové války. Aktuálně jsou v první desítce bezpečných destinací: Island, Dánsko, Irsko, Nový Zéland, Rakousko, Singapur, Portugalsko, Slovinsko, Japonsko a Švýcarsko. Česko se umístilo v roce 2025 na 11. místě.

Na Kudy z nudy nás ale zajímalo, která místa ČR jsou nejbezpečnější v rámci republiky. Na pomoc jsme si vzali index kriminality, který uvádí počet trestných činů na 10 tisíc obyvatel v jednotlivých okresech. Mezi klidná a bezpečná města patří například: Vyškov, Žďár nad Sázavou, Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Blansko, Chrudim, Hodonín, Třebíč a Uherské Hradiště. Naopak nejméně bezpečno je v Praze, která je na posledním místě indexu a následují další velká města: Ostrava, Brno – mesto, Plzeň – město a Liberec.

Statistické přehledy kriminality na mapě ČR
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.

Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Plasy

Plasy

Historie města v údolí řeky Střely na severním Plzeňsku byla po staletí svázána s cisterciáckým klášterem – a právě ten nesmí uniknout vaší pozornosti. Díky unikátnímu systému odvodňovacích štol si při prohlídce rozsáhlého barokního areálu přijdou na své i milovníci technických památek.

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou

Barokní zámek rodiny Kolowratů s obrazárnou, renesanční zvonice se zvonem Kryštofem, na náměstí bývalá radnice a v ní muzeum hraček, několik kostelů a kaplí a také památník spisovatele Karla Poláčka a pomník hrdinů knížky Bylo nás pět – to všechno nabízí město na řece Kněžné v podhůří Orlických hor.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Ačkoli Žďár nad Sázavou má historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.

Hodonín

Hodonín

Hodonín je jedním z center Slovácka, oblasti proslavené folklorem, lidovými řemesly a živými tradicemi. Město, ležící v rovinách u řeky Moravy, je rodištěm T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí.

Chrudim

Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Blansko

Blansko

V Blansku, které je díky pozoruhodnému okolí s řadou přístupných jeskyní považováno za vstupní bránu do Moravského krasu, si přijdou na své ti, kdo mají rádi industriální architekturu a technické památky. Milou kuriozitou je dřevěný kostelík, který se do Blanska přestěhoval z Podkarpatské Rusi.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město na řece Moravě je srdcem Slovácka, regionu proslulého svébytným folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Projděte se historickým centrem i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice!

Vyškov

Vyškov

Vyškov není jen město s historickým centrem, zámkem, muzeem a renesanční radnicí s věží, ale také město s aquaparkem, zoologickou zahradou a atraktivním DinoParkem. Můžete se také projít kolem zbytků hradeb, zajít si na hvězdárnu a v areálu letiště si prohlédnout Muzeum letecké a pozemní techniky.

Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí

Město v podhůří Orlických hor na soutoku Tiché Orlice a Třebovky má pěkné historické centrum s téměř pravidelným čtvercovým náměstím, které lemují barokní domy s podloubími. Za vidění stojí také renesanční bratrský sbor, barokní radnice s nárožní věží a městské muzeum v secesní Hernychově vile.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy. Objevte s námi nejlepší tipy na výlety v regionu a poznávejte nová místa!
6. červenec 2025 10:27
Příroda, Jihomoravský kraj

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

Od 10. do 13. července 2025 se v unikátním historickém jádru města – židovské čtvrti a jejím blízkém okolí koná festival Boskovice 2025. Právě místo konání a jeho otevřenost má zásadní podíl na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít. Letošní již 33. ročník festivalu přiláká do jihomoravského města Boskovice s jedinečným geniem loci umělce nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Festival s nezaměnitelnou atmosférou už více než tři desetiletí neodmyslitelně patří k létu a začátku prázdnin.
5. červenec 2025 21:52
Kultura, Jihomoravský kraj

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj