ÚvodAktualityK cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance
Životní styl

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Poslechněte si audio verzi článku
Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.
Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších hospodářských odvětví světa. Zaměstnává každého desátého člověka na Zemi a poskytuje obživu dalším stovkám milionů lidí. Miliony dalších pak nadšeně cestují, hledají nejlepší zážitky a prozkoumávají světoznámé turistické destinace i neobjevené skvosty, ležící mimo vyšlapané cesty. Ačkoli naše cesty nemusí mít jasný směr, cíl je většinou stejný: v pořádku se vrátit domů. Aby se takové přání splnilo, je potřeba cestovat bezpečně a v míru. Také ten má svůj svátek: Mezinárodní den míru anebo také Světový den míru se slaví každý rok 21. září. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat pár zajímavostí, které jste možná o bezpečném a nebezpečném cestování dosud nevěděli.


 

K bezpečnému cestování patří mír, tolerance a laskavost

Při podpoře míru na celém světě hraje cestovní ruch významnou roli. Stává se ztělesněním dialogu mezi kulturami, umožňuje setkání s lidmi, kteří jsou „jiní“ a žijí jiným způsobem. K poznávání odlišných kultur patří naslouchání cizím jazykům, ochutnávání exotických chutí a sbližování s jinými lidskými bytostmi. Je to i jiný způsob, jak si rozšířit vzdělání, jak se učit toleranci, jak si rozšířit myšlenkové obzory a zbavit se předsudků.

Koho překvapí, že podle průzkumů Světové organizace cestovního ruchu OSN země s otevřenějším a udržitelnějším přístupem k cestovnímu ruchu bývají mírumilovnější a laskavější?
 

Nejbezpečnější a nejnebezpečnější místa na světě

Hned v úvodu vás ujistíme: Česko patří mezi nejbezpečnější země světa. Podle žebříčku, který od roku 2008 vydává Institut pro ekonomiku a mír (a zohledňuje Světový index míru, národní mírumilovnost, společenskou bezpečnost, domácí i mezinárodní konflikty i vojenské složky v dané zemi) se Česká republika pravidelně umisťuje na předních pozicích (nejhůře byla 17., nejlépe 5.).



Které země z toho vycházejí nejlépe a kde vám hrozí nejmenší riziko násilí, zdravotních problémů a diskriminace jakéhokoli druhu? V roce 2025 obsadil první místo nejbezpečnějších zemí světa Island,  který si pozici nejbezpečnější a nejmírumilovnější země drží už od roku 2008. Na druhém místě se umístilo Irsko a na třetím Nový Zéland.
 

Vila Tugendhat: památka chráněná podle Haagských úmluv

Máte svou oblíbenou destinaci kam každoročně jezdíte nebo raději objevujete každý rok něco nového? Obě kritéria splňuje vila TugendhatBrně. Funkcionalistická vila navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe byla v roce 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024, kdy UNESCO slavilo 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy, se Vila Tugendhat stala první památkou v České republice, chráněnou podle Haagských úmluv. Znak zvýšené ochrany této jedinečné památky byl ve vile odhalen na podzim 2024.



Aby byl památkám udělen status zvýšené ochrany, musí splnit tři podmínky:
  • Jedná se o kulturní dědictví nejvyššího významu pro lidstvo.
  • Kulturní statek je chráněn odpovídajícími vnitrostátními právními a administrativními opatřeními, která uznávají její výjimečnou kulturní a historickou hodnotu a zajišťují nejvyšší úroveň ochrany.
  • Památka není využívána pro vojenské účely nebo k zaštítění vojenských objektů a strana, která má tento kulturní statek pod kontrolou, učinila prohlášení, že takto využívána nebude.
 

Světový den cestovního ruchu

Jako podpora cestování a turistiky se od roku 1980 každoročně 27. září po celém světě slaví Světový den cestovního ruchu. Každý rok má jiné téma, v roce 2024 je to porozumění a mír. Cílem celosvětových oslav je zvýšit povědomí o významu cestovního ruchu pro ekonomiku a kulturu, a také zdůraznit jeho význam pro udržitelný rozvoj a pozitivní vliv cestování na společnost, zdraví, vzdělání a kulturní porozumění. Je to také příležitost pro cestovatele objevovat nové destinace a rozšiřovat své kulturní a geografické znalosti.

Neměli bychom zapomínat na to, že budoucnost cestovního ruchu je v rukou mladých lidí. Investicemi do mládeže, poskytováním vzdělání a možnostmi školení a podporou jejich aktivní účasti v odvětví cestovního ruchu mohou využít svůj potenciál, svěží pohled, kreativitu a energii k podpoře sociálních změn a prosazování míru.


 

Další svátky cestovního ruchu

21. února: Mezinárodní den průvodců v cestovním ruchu se po celém světě slaví tradičně 21. února už od roku 1990. Tehdy se oslav zúčastnilo 15 zemí, v dnešní době počet států, které nějakým způsobem připomínají práci průvodců, stále stoupá. Na Kudy z nudy každý rok najdete spousty akcí a komentovaných prohlídek, které svátek průvodců provázejí.

24. až 30. října: Také informační centra slaví svátek, a to v říjnu, kdy se koná Týden turistických informačních center České republiky. Informační centra, která se do oslav zapojí, obvykle své návštěvníky potěší drobným dárkem, pozvánkou na znalostní kvíz, kávu nebo čaj, anebo zajímavou prohlídku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Bezpečné Česko:  patříme mezi nejbezpečnější země na světě

Bezpečné Česko: patříme mezi nejbezpečnější země na světě

Česká republika patří k nejbezpečnějším turistickým destinacím na světě. Podle nejnovějších výsledků Globálního indexu míru 2025, který každoročně vypracovává australská organizace The Institute for Economics and Peace, je Česká republika jednou z nejbezpečnějších a nejmírumilovnějších zemí světa. Aktuálně je Česko těsně za první desítkou, náleží mu jedenácté místo v žebříčku, kam se posunulo o dvě místa výše oproti loňskému vyhodnocení.

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?

Neobjevené skvosty Česka

Neobjevené skvosty Česka

Vypravte se s Kudy z nudy na zajímavá a dosud méně známá místa!

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Cestování je skvělá zábava, která utužuje rodinné vztahy. Rodiny se mohou znovu spojit, povídat si o krajině, vzpomínat, hrát slovní hry a užívat si společně strávený čas. A třeba také oslavit 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.

Odpovědné a udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2025

Odpovědné a udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2025

Ekologie, udržitelnost a odpovědnost ke společnosti: to jsou témata, která hýbou společností i světem. Platí pro každodenní život i pro volný čas, a tedy i pro cestování. Podívejte se s Kudy z nudy, jaké jsou nejnovější trendy pro krátké výlety, prodloužené víkendy i delší dovolenou. Po čem tedy toužíme v roce 2025?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

Kultura a umění nám umožňují prozkoumat různé perspektivy a otevírají dveře k novým kulturním zážitkům. Inspirujte se a prozkoumejte kam se vypravit na rozmanité výlety. Víte, že 21. květen vyhlásila Organizace spojených národů jako Světový den kulturní rozmanitosti? Jedná se o mezinárodní svátek vyhlášený v roce 2001 na podporu porozumění a uvědomění o kulturní rozmanitosti. Jeho cílem je ukázat, že kulturní rozmanitost představuje bohatství pro lidstvo, zvýraznit hodnoty tolerance a přijetí rozdílů, a tím posilovat sociální soudržnost ve stále globalizovanějším světě.

Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu

Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu

Mezinárodní den průvodců připadá na 21. února. V tento den v roce 1985 vznikla Světová federace turistických průvodců (WFTGA). Do oslav se každý rok zapojují další a další města, informační centra a kvalifikovaní průvodci, kteří pro zájemce připravují návštěvy památek a zajímavé prohlídky – a to často zdarma!

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

Nicholas Winton – zachránce 669 dětí z předválečného Československa

S Prahou a Českou republikou je spojený jeden z nejdojemnějších příběhů o záchraně židovských dětí za druhé světové války. Mladý Angličan Nicholas Winton (19. května 1909, Hampstead, Londýn – 1. července 2015, Slough, Spojené království Velké Británie a Irska) v roce 1939 z okupovaného Československa zachránil 669 dětí. Dodnes se mluví o Wintonových vlacích a Wintonových dětech.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe (27. března 1886, Aachen, Německo – 17. srpna 1969, Chicago, USA) byl jedním ze zakladatelů moderní architektury a poslední ředitel Bauhausu. Jeho nejznámější evropskou stavbou je brněnská vila Tugendhat, v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Světový den cestovního ruchu 2024 je věnován oslavě turistiky a porozumění

Světový den cestovního ruchu 2024 je věnován oslavě turistiky a porozumění

Víte, že Světový den cestovního ruchu, který slavíme 27. září, byl vyhlášen už roku 1979 a první oslavy toho dne proběhly v roce 1980? Mezinárodní den vznikl jako připomínka k přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). Tento den připomíná nejen cestování jako takové, ale hlavně cestování bezpečné a férové. Světový den cestovního ruchu 2024 klade důraz především na schopnost turismu vytvářet porozumění mezi lidmi, letošním tématem je Cestovní ruch a mír. Snaha o mír je neustálým úsilím a pokrok v cestovním ruchu je důležitější než kdy jindy. Cestovní ruch může hrát zásadní roli jako katalyzátor pro podporu míru a porozumění mezi národy a kulturami a při podpoře procesů usmíření.

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024 slaví mezinárodní organizace UNESCO 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy. Haagská úmluva má za cíl ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu a při příležitosti těchto dvou významných výročí bude 9. září 2024 ve vile Tugendhat slavnostně odhalen znak zvýšené ochrany této jedinečné brněnské památky. Slavnostní akt bude spojen s odbornou konferencí, jejímž cílem bude si připomenout existenci a význam této úmluvy a zároveň se zamyslet nad jejím budoucím směřováním tváří v tvář současným celosvětovým výzvám.

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha von Suttnerová – první žena, která získala Nobelovu cenu za mír

Bertha Sophia Felicita von Suttnerová, rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova (9. června 1843, Praha – 21. června 1914, Vídeň), byla radikální pacifistka, publicistka a spisovatelka. V dnešním jazyce by se dala označit za aktivistku: razila odvážný názor, že mír je lepší než válka, a veškeré úsilí věnovala do boje za porozumění mezi národy. V roce 1905 se stala první ženou, jíž byla udělena Nobelova cena za mír.

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Více než osmdesát zemí, přes dvacet knih, sto padesát krátkých a čtyři celovečerní filmy, a k tomu nespočet rozhlasových reportáží: to všechno má na kontě slavná cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli prvními lidmi na světě, kdo projeli automobilem napříč Afrikou. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim bylo zakázáno cestovat i publikovat. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Stačí otevřít nabídku Česká nej na hlavní stránce portálu Kudy z nudy, a vybrat si ze seznamu originálních českých vynálezů, unikátů a rekordů. Vychutnejte si některé z těch malých a přitom velkých věcí, které se postarají o báječné chvíle s přáteli a rodinou, o zábavu, dobrodružství i skvěle strávený volný čas. Které to jsou?

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Jedna ze symbolických sedmiček spojuje sedm hlavních ctností. Jejich výčet najdeme v básni Psychomachia římského básníka, právníka a politika Aurelia Prudentia Clementa (348 – okolo 410). Od 6. století a časů papeže Řehoře I. Velikého ale ctnosti také jako protiklad provázejí smrtelné hříchy.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

CNN objevuje Česko: desítky krásných míst zvou k bližšímu seznámení

Americká zpravodajská stanice CNN má ráda žebříčky: například před dvěma lety zařadila vánoční trhy v Praze mezi deset nejatraktivnějších na celém světě. Kromě toho sestavuje například mozaiku nejkrásnějších zimních středisek Alp, nejhezčích hradních hotelů anebo nejkrásnějších vodopádů. Novinkou je jedenáct kouzelných míst Česka, která by prý měl navštívit každý řádný cestovatel.

Jak covid změnil cestování?

Jak covid změnil cestování?

Češi objevili Česko: to je hlavní dobrá zpráva posledních dvou let. Stejně jako lidé v jiných zemích i my v době pocovidové vybíráme pro výlety a dovolenou mnohem častěji místa u nás doma. Hledáme neobjevená místa, rarity a kuriozity, a vracíme se i tam, kde to máme rádi. Cestovatelský sentiment? Možná. Hlavně ale při tom všem doufáme, že bude líp.

Další aktuality

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
27. červen 2025 17:00
Životní styl

Seznamte se: 29. června má svátek Pavel

I když Pavly v aktuálním žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené chlapečky nenajdeme, rozhodně na tom nejsou špatně. Mužů a chlapců s tímto křestním jménem totiž v Česku žije přibližně 200 tisíc! Všem Pavlům, Pavlíčkům, Pavlíkům, Pavkům a Pájům přejeme k jejich svátku vše nejlepší!
27. červen 2025 9:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
26. červen 2025 21:11
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
26. červen 2025 21:06
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
26. červen 2025 20:43
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.
24. červen 2025 3:45
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
23. červen 2025 9:00
Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.
20. červen 2025 6:00
Životní styl