ÚvodAktualityNení Šternberk jako Šternberk, přesvědčují kastelánky obou hradů
Památky

Není Šternberk jako Šternberk, přesvědčují kastelánky obou hradů

  • 21. dubna 2015
Obcí se stejným názvem jsou po republice stovky, ale dva hrady se stejným jménem, které by měly jednoho zakladatele, a tedy i společnou nejstarší historii, u nás najdete pouze ve Šternberku a v Českém Šternberku. Přestože jsou od sebe vzdáleny 250 km, najde se nemálo návštěvníků, kteří si tyto památky pletou. Správy obou hradů se proto rozhodly začít novou sezonu společně a připomenout svým návštěvníkům, že není Šternberk jako Český Šternberk.
moravský ŠternberkNemine snad jediný den, aby nemusely kastelánky hradů Český Šternberk a Šternberk přesvědčovat turisty, že akce, na kterou přijeli, se koná na tom "druhém Šternberku". Mnozí jsou velice překvapeni, protože netuší, že Šternberky jsou dva. Moravané většinou znají hrad u Olomouce, Češi zase ten v Posázaví. Počátek tohoto zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku. Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí "Stern" hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a "Berg" horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek "Český".

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto "příbuzenství" mezi našimi památkami unikátní.

ŠternberkKastelánky chtějí návštěvníky i celou veřejnost naučit, že Šternberky jsou opravdu dva, mají bohatou historii, i dnes mají zájemcům o památky mnoho co nabídnout, ale nalézají se ve dvou od sebe vzdálených regionech. Proto se obě památky rozhodlypro užší spolupráci a zvou turisty, aby v letošní sezoně navštívili oba hrady. Pro ty, kteří letos navštíví jak Šternberk, tak Český Šternberk a své vstupenky odevzdají na jedné z památek, či do konce roku 2015 zašlou na adresu jednoho z hradů, budou moci soutěžit o zajímavé ceny. Jako další bonus získají návštěvníci hradu Šternberk, kteří se na pokladně prokážou letošní vstupenkou z Českého Šternberka, slevu na vstupném – 30 Kč na Malý a 40 Kč na Velký okruh. Naopak návštěvníci, kteří nejprve zavítají na Šternberk a uschovají si vstupenku, mohou na hradě Český Šternberk zdarma zhlédnout sezonní výstavu Turistických známek.
Hrad Český Šternberk Památky

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Další aktuality

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Mezi nejoblíbenější patří Znojemské podzemí s labyrintem chodeb,Vodojemy Žlutý kopec a Labyrint pod Zelným trhem v Brně s historickými sklepeními nebo Jihlavské podzemí s propojenými sklepy. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Nezapomeňte si vzít s sebou pohodlnou obuv a oblečení. Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
6. červenec 2025 6:44
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
5. červenec 2025 12:00
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
5. červenec 2025 10:46
Památky

Kam na výlet na nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.
5. červenec 2025 9:56
Památky

Super letní výlety a historické akce:: přehled zřícenin, kde to skutečně žije!

Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.
5. červenec 2025 8:42
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
4. červenec 2025 18:31
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
4. červenec 2025 17:58
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
4. červenec 2025 7:50
Památky