ÚvodAktualityNová Alej svobody v Příbrami připomene křivdy uranových dolů a spojí tři Vojny
Památky

Nová Alej svobody v Příbrami připomene křivdy uranových dolů a spojí tři Vojny

  • 10. července 2021
U bývalého vězeňského zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu Vojna u Příbrami vyroste nová Alej svobody. Dobrovolnická práce mnoha lidí z Příbramska, kde žijí potomci vězňů, bachařů, vojáků i horníků, bude symbolickou snahou o odčinění křivd, ke kterým zde docházelo. Výsadba letos připadne na sobotu 13. listopadu. Město akci uspořádá v součinnosti s Hornickým muzeem Příbram s možností prohlídky za symbolické vstupné. Vězni z pracovního lágru byli totiž nejčastěji využíváni na těžbu uranové rudy.
příbramsko vojnaPřínosem aleje bude nejen utužování vztahů, ale také zadržování vody v krajině a ochrana půdy před erozí. Výsadba proběhne podél polní cesty z osady Vojna na osadu Zavržice a památník Vojna. Jeden strom bude symbolicky vysazen i v areálu památníku.

V pořadí již čtvrtou Alej svobody zde vysadí za pomoci dobrovolníků z řad partnerů i veřejnosti. Putovní výsadba navazuje na loňskou výsadbu Aleje svobody v Šatově, předloňskou sametovou Alej svobody vysazenou ve Vestci u Prahy ke kulatinám sametové revoluce a výsadbu Aleje svobody pod Řípem v roce 2018 k oslavám sta let Československa. Vznik aleje mohou lidé podpořit prostřednictvím veřejné sbírky na webu darujme.cz/projekt/1204639.

Novou cestu lemovanou stromořadím budou moci využívat nejen místní, ale také turisté. Na polňačku navazuje několik turistických tras, cyklotrasa a poutnická cesta Via Nova. Lokalita propojuje tři Vojny: nejvyšší vrch města Příbram (667 m n. m.) a Příbramské pahorkatiny, osadu Vojna a památník, kde nyní leží Muzeum obětí komunismu a dějin uranového hornictví.
 

Prací ke svobodě v táboře Vojna

vojnaUprostřed lesů, 5 kilometrů jihovýchodně od Příbrami, leží jeden z nejzachovalejších bývalých vězeňských areálů ve střední Evropě. Návštěvníky „vítají“ podivné umělé kopce – pozůstatky těžby, dvojitý ostnatý drát a nechvalně známý nápis v českém provedení: Prací ke svobodě.

Ke vzniku lágru přispěli mezi lety 1947 až 1949 němečtí váleční zajatci; své jméno získal po nedalekém vrchu Vojna. Po nuceném německém odsunu zde začal komunistický režim nezákonně a bez soudu soustředit své politické odpůrce. Postupně vznikl v místě protkaném uranovými, stříbrnými a železnými žílami největší tábor nucených prací pro těžbu uranu v Československu. Na vrcholu uranové těžby na Příbramsku zde bylo 1 420 vězňů. Obdobná zařízení existovala na Jáchymovsku a Slavkovsku.

památník vojnaOd roku 1951 další dekádu slouží tábor hlavně jako vězeňské zařízení, kde končili „nejnebezpečnější, zvláště státně bezpečnostní zločinci“. V praxi se jednalo o hořký mix odpůrců režimu odsouzených ve vykonstruovaných procesech na 10 a více let a skutečných kriminálníků. Podmínky těžkého lágru tak byli nuceni sdílet jak aktéři druhého odboje, tak i bývalí nacisté a kolaboranti. Na základě amnestie z roku 1961 tábor zanikl, zbylí vězni byli z velké části přesunuti do druhého příbramského tábora Bytíz. Ten byl posledním funkčním vězeňským táborem při uranových dolech. Vojnu Lešetice pak do roku 2000 využívala armáda, v roce 2005 byl zrekonstruován a otevřen veřejnosti jako památník.

Táborem prošly legendy protifašistického odboje, jako válečný stíhač František Chabera; hrdina bitvy o Británii Sylvestr Müller; Pravomil Raichl, šestkrát raněný na válečné frontě; velitel parašutistické skupiny Tungsten Rudolf Pernický; důstojník přidělený Janu Masarykovi Bohumil Zelenka; Stanislav Svozil, odsouzený k trestu smrti nacisty i komunisty; starosta československého Junáka Antonín Suma nebo řada umělců, jako prezident českého PEN klubu Jiří Stránský nebo spisovatelé Karel Pecka a Zdeněk Rotrekl. Na Příbramsku zemřelo v pracovních táborech v letech 1951 až 1961 nejméně 53 mužů.
Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku Památky

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Naučná stezka Po stopách politických vězňů u Příbrami Příroda

Naučná stezka Po stopách politických vězňů u Příbrami

Naučná stezka Po stopách politických vězňů se nachází v okolí Památníku Vojna, nedaleko obce Lešetice u Příbrami. Zároveň spojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a Památník Vojna, jedno z vězeňských zařízení komunistického režimu.

Další aktuality

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj

V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

Milovické Mirakulum se pomalu připravuje na úplný konec sezóny. Do konce října je zde však otevřeno každý den od 9:00 do 17:00, a to i během státního svátku, v pondělí 28. října 2024. Poté zůstává park v provozu ještě do neděle 3. listopadu, kdy se večer uzavře a otevře zase na jaře.
26. říjen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

Společně s oslavou 106. výroční založení ČSR probíhá letos 28. 10. 2024 i tradiční říjnový Den Středočeského kraje. Muzeum Českého krasu v Berouně pro zájemce nachystalo v tento den hned několik akcí. Komentované prohlídky Geoparku Barrandien a program zaměřený na trilobity s geologem. Probíhat budou také ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů.
26. říjen 2024 10:49
Památky, Středočeský kraj

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně, na 28. října 2024 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje budou expozice muzea otevřeny za 1 Kč.
24. říjen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Den Středočeského kraje v Příbrami, Berouně, Kladně a na řadě dalších míst!

V pondělí 28. října 2024 slaví svátek Středočeský kraj a zve na řadu zajímavých míst. Právě v tento den lze ve středních Čechách vyrazit vstříc památkám za symbolické vstupné nebo zcela zdarma. Kromě současných expozic je pro vás připraven i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy, většinou vhodné pro všechny věkové skupiny.
22. říjen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

V sobotu 26. a v neděli 27. října 2024 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli do okolí Lužné – nostalgické vlaky vedenými některou z parních lokomotiv pojedou mezi Lužnou a Řevničovem a také mezi Lužnou a Rakovníkem.
22. říjen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby

V zámecké kuchyni Žleby o prodlouženém víkendu 26. až 28. října 2024 opět zavoní nejen koláče! Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Vydejte se na exkurzi do dávných časů, kdy bylo na žlebském zámku ještě živo.
22. říjen 2024 6:00
Památky, Středočeský kraj