ÚvodAktualityObří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří
Zážitky

Obří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří

  • 17. září 2019
Pouze jednou za tři roky otevírá Česká národní banka prostory své pražské centrály veřejnosti. Den otevřených dveří v České národní bance v sobotu 21. září bude symbolickou tečkou za letošními oslavami 100. výročí zavedení československé koruny. A bude to hodně velká tečka: chybět totiž nebude ani obří zlatá mince.
Centrální banka pořádá Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy si ji zájemci mohli prohlédnout v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř šest tisíc lidí. Letošní akce v sobotu 21. září zakončí oslavy 100. výročí československé měny. Uvidíte i obří zlatou minci s hodnotou sto milionů korun, která byla jedním z lákadel letošní jarní výstavy 100 let česko-slovenské koruny v prostorách Císařské konírny Pražského hradu.
 

Bankou vás provedou tři trasy

hlavní budově v ulici Na PříkopěPraze vás v sobotu 21. září od 9 do 18 hodin čekají tři prohlídkové trasy, seznámení s působením České národní banky v nejrůznějších oblastech a dokonce i nahlédnutí do míst, kde se odehrávají zásadní rozhodnutí, tedy do zasedací místnosti bankovní rady či přímo pracovny guvernéra ČNB. Státní tiskárna cenin a Česká mincovna z Jablonce nad Nisou představí postup výroby oběžných i pamětních bankovek a mincí od prvního návrhu až po finální tisk či ražbu. Dozvíte se také, jak probíhala výroba druhé největší zlaté mince na světě, nahlédnete na práci výtvarníků a rytců a kdo chce, ten si vyrazí pamětní žeton.

Děti provede bankou kreslená korunka, která formou komiksu vysvětluje principy fungování ČNB, připravené jsou také hry a pracovní listy.
 

Obr ze zlata

Tím ale Den otevřených dveří České národní banky nekončí: v malém sále Kongresového centra ČNB v budově bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí bude vystavená obří zlatá mince, zhotovená jako symbol letošního 100. výročí koruny. V předsálí poběží film o její výrobě, v prostorách bývalé knihovny ČNB budou probíhat přednášky členů bankovní rady a také panelová diskuse s rodinami zakladatelů čs. měny A. Rašína a K. Engliše. Kdo bude mít chuť, ten si před televizními kamerami může vyzkoušet práci tiskového mluvčího a v případě zájmu o práci v ČNB rovnou navštívit náborové centrum.

A jak se „zlaťák“ v nominální hodnotě sto milionů korun vyráběl? Slavnostní mince ze zlata s váhou 130 kilogramů a průměrem 53 centimetrů postupně vznikala ve třech zemích: odlitek z ryzího zlata napřed putoval ze Švýcarska do vídeňské mincovny, kde frézováním vznikl reliéf přesně podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Opla. Definitivní povrchové úpravy dokončili v České mincovně v Jablonci. Na lícní straně je kromě názvu státu a nominální hodnoty 100 milionů Kč logo České národní banky a motivy našich mincí. Na rubové je pak český lev se slovenským štítem a opis, který se vztahuje k výročí československé koruny.
 

Kde si prohlédnete naše bankovky a mince?

V České národní bance se dokonce můžete podívat do obřího trezoru: právě v takových unikátních prostorách totiž sídlí expozice Lidé a peníze. Čekají vás ukázky platidel první republiky a další sady mincí a bankovek, nahlédnete i do historie centrálního bankovnictví, dokonce si můžete ověřit pravost bankovek ve své peněžence anebo si potěžkat zlatou cihlu. Pokud se sem chcete vypravit jindy než v sobotu 21. září, otevřeno je denně kromě pondělí, prohlídky se konají vždy v 9, 11, 13.30 nebo 14 hodin a vstupné se neplatí.
 

Víte, že…?

  • Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Má ji dodnes – a mimochodem jedna z přenášek na Dni otevřených dveří České národní banky se bude týkat role ČNB na cestě k euru.
  • Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme dodnes platit sokoly, rašíny nebo dokonce řepou.
Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Další aktuality

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
23. listopad 2024 8:58
Památky, Praha

Tipy na odpočinek u Vltavy aneb užijte si zimu v Praze netradičně

Dopřejte si trochu odpočinku a zábavy v zimní Praze! I když se to může zdát během zimy docela nepravděpodobné, spousta zážitků vás čeká v Praze přímo u Vltavy nebo dokonce na řece samé. Tak schválně – vyberete si romantickou plavbu, večeři či saunu na lodi nebo Kayak Beach Bar?
22. listopad 2024 18:36
Životní styl, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli bude letos plná vůní

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 29. listopadu 2024 až do 2. 1. 2025. Tématem letošní výstavy jsou trochu netradičně "vůně", kterých jsou však Vánoce plné. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
22. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
22. listopad 2024 6:19
Kultura, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha