ÚvodAktualityObří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří
Zážitky

Obří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří

  • 17. září 2019
Pouze jednou za tři roky otevírá Česká národní banka prostory své pražské centrály veřejnosti. Den otevřených dveří v České národní bance v sobotu 21. září bude symbolickou tečkou za letošními oslavami 100. výročí zavedení československé koruny. A bude to hodně velká tečka: chybět totiž nebude ani obří zlatá mince.
Centrální banka pořádá Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy si ji zájemci mohli prohlédnout v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř šest tisíc lidí. Letošní akce v sobotu 21. září zakončí oslavy 100. výročí československé měny. Uvidíte i obří zlatou minci s hodnotou sto milionů korun, která byla jedním z lákadel letošní jarní výstavy 100 let česko-slovenské koruny v prostorách Císařské konírny Pražského hradu.
 

Bankou vás provedou tři trasy

hlavní budově v ulici Na PříkopěPraze vás v sobotu 21. září od 9 do 18 hodin čekají tři prohlídkové trasy, seznámení s působením České národní banky v nejrůznějších oblastech a dokonce i nahlédnutí do míst, kde se odehrávají zásadní rozhodnutí, tedy do zasedací místnosti bankovní rady či přímo pracovny guvernéra ČNB. Státní tiskárna cenin a Česká mincovna z Jablonce nad Nisou představí postup výroby oběžných i pamětních bankovek a mincí od prvního návrhu až po finální tisk či ražbu. Dozvíte se také, jak probíhala výroba druhé největší zlaté mince na světě, nahlédnete na práci výtvarníků a rytců a kdo chce, ten si vyrazí pamětní žeton.

Děti provede bankou kreslená korunka, která formou komiksu vysvětluje principy fungování ČNB, připravené jsou také hry a pracovní listy.
 

Obr ze zlata

Tím ale Den otevřených dveří České národní banky nekončí: v malém sále Kongresového centra ČNB v budově bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí bude vystavená obří zlatá mince, zhotovená jako symbol letošního 100. výročí koruny. V předsálí poběží film o její výrobě, v prostorách bývalé knihovny ČNB budou probíhat přednášky členů bankovní rady a také panelová diskuse s rodinami zakladatelů čs. měny A. Rašína a K. Engliše. Kdo bude mít chuť, ten si před televizními kamerami může vyzkoušet práci tiskového mluvčího a v případě zájmu o práci v ČNB rovnou navštívit náborové centrum.

A jak se „zlaťák“ v nominální hodnotě sto milionů korun vyráběl? Slavnostní mince ze zlata s váhou 130 kilogramů a průměrem 53 centimetrů postupně vznikala ve třech zemích: odlitek z ryzího zlata napřed putoval ze Švýcarska do vídeňské mincovny, kde frézováním vznikl reliéf přesně podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Opla. Definitivní povrchové úpravy dokončili v České mincovně v Jablonci. Na lícní straně je kromě názvu státu a nominální hodnoty 100 milionů Kč logo České národní banky a motivy našich mincí. Na rubové je pak český lev se slovenským štítem a opis, který se vztahuje k výročí československé koruny.
 

Kde si prohlédnete naše bankovky a mince?

V České národní bance se dokonce můžete podívat do obřího trezoru: právě v takových unikátních prostorách totiž sídlí expozice Lidé a peníze. Čekají vás ukázky platidel první republiky a další sady mincí a bankovek, nahlédnete i do historie centrálního bankovnictví, dokonce si můžete ověřit pravost bankovek ve své peněžence anebo si potěžkat zlatou cihlu. Pokud se sem chcete vypravit jindy než v sobotu 21. září, otevřeno je denně kromě pondělí, prohlídky se konají vždy v 9, 11, 13.30 nebo 14 hodin a vstupné se neplatí.
 

Víte, že…?

  • Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Má ji dodnes – a mimochodem jedna z přenášek na Dni otevřených dveří České národní banky se bude týkat role ČNB na cestě k euru.
  • Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme dodnes platit sokoly, rašíny nebo dokonce řepou.
Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Další aktuality

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha