ÚvodAktualityOd titulu dorosteneckého mistra republiky ke stříbrné medaili z paralympiády.
Letní sporty

Od titulu dorosteneckého mistra republiky ke stříbrné medaili z paralympiády.

  • 7. února 2021
Rozhovor Kamila Jáši s Jaromírem Mourečkem (*26. 4. 1950), držitelem titulu přeborníka republiky v roce 1968 v kategorii st. dorostenců a juniorským reprezentantem ČSSR se 6. místem na MEJ 1969 v Tallinnu.
Také ligovým hráčem Dukly Liberec a Dukly Trenčín na vojně, Petrochemy Dubová po vojně a po sedm sezón budějovické Škody.  Po autonehodě a amputaci levé nohy v roce 1988 byl v letech 1990-2002 v reprezentačním výběru tělesně postižených volejbalistů ČSFR a ČR kategorie stojících (stading). Startoval na třech Mistrovstvích Evropy, čtyřech Mistrovstvích světa a dvou paralympijských hrách. Je držitelem tří bronzových medailí s MS 1990 ve Francii, ME 1991 v Anglii a PH 1992 v Barceloně.

Kdy jste se poprvé setkal s volejbalem a čím si Vás právě tento sport získal?
Nejdřív jsem dělal atletiku. Na Sokolském ostrově jsem závodil za Škodovku, ještě dnes mám nějaké krajské mládežnické rekordy. Pak jsem přešel na fotbal. Vždycky to bylo za bráchou.

O kolik let je bratr Miroslav starší?
O čtyři. On začal hrát fotbal za Iglu, já šel taky na fotbal. Pak začal nosit brýle a dal se na volejbal, tak já šel přesně jako on k volejbalu.

Do Lokomotivy?
Přesně tak. Šel jsem za bráchou do českobudějovické Lokotky. Hned od začátku mě volejbal moc bavil. Měli jsme úžasnou partu, trávili jsme na kurtu soboty a neděle.

Patřila k tomu i údržba areálu, společné brigády?
No jistě. Na jaře jsme museli vydrnovat, dávali jsme na kurty novou antuku, všechno stáhnout. Koupali jsme se v řece, byli jsme „příroďáci“.

A večer přišly ke slovu kytary?
Byla tam ještě loděnice, staří kluci tam na ně hrávali a nás hrát učili. Od té doby také brnkám.

Několikrát jsem měl štěstí Vás u ohně slyšet. Hrajete opravdu náramně a krásně zpíváte. Měl jste zdatné učitele?
Všechno jsem se naučil sám. Žádná „Liduška“, jsem samouk. Žádná drnkací škola nebyla. Trsátko a co největší rámus.

Jaký je Váš nejhlubší a nezapomenutelný zážitek z volejbalu?
Asi vítězství na mistrovství Československa v roce 1968. Tehdy jsme měli v Lokomotivě výbornou partu. Další zážitky mám z volejbalu mezi zdravotně postiženými.

Dvakrát jste startoval na paralympijských hrách. V Barceloně a v Atlantě. Byl to pro Vás vrchol sportovní kariéry?
V Atlantě jsme byli osmí a ve Španělsku třetí. Té bronzové medaile si vážím asi ze všeho nejvíc. Já po úrazu vůbec nepočítal s tím, že se takhle dá volejbal hrát. Že budu hrát bez nohy? To by mě ani ve snu nenapadlo. Díval jsem se na to jako blázen.

Poprvé jste s týmem tělesně postižených hrál na turnaji na Slovensku?
V Bratislavě. Já tam přijel, jeden neměl nohu, druhý zase ruku, ale do balonu jsme se všichni mohli zbláznit. Dodnes máme všichni volejbal rádi, jenom už se nehraje na paralympijských hrách (pozn. hraje se jen v kategorii sedících – sitting). Zase jsou tu jiné sporty pro postižené. Kluci už dělají něco jiného než volejbal.

Sejdete se někdy třeba u piva s úspěšnou olympijskou partou?
S těmi z Barcelony jen málo. Jezdíme do Ostravy na turnaj Ostravský kahan. Hrát už nemůžeme, tak si povídáme, díváme se, večer posedíme. Je to úžasné, všichni máme volejbal rádi. Spíš se sejdu se spoluhráči ze zlatého týmu budějovické Lokomotivy, ale spousta jich už nežije.

Co Vám dal právě volejbal do další etapy života, čím Vás obohatil?
Dal mi obrovskou vůli vítězit. Já chtěl vždy vyhrávat. Když jsem přišel o nohu, nevypadalo to dobře. Říkali mi: hraješ pátý set, je to třináct – třináct, tak bojuj. Já byl zvyklý z volejbalu pořád bojovat, takže jsem se z toho nakonec vylízal a bouračku přežil.

Ještě Vám někdy proletí hlavou, co se tenkrát na silnici přihodilo?
Ani ne. Spíš to byla taková blbost.

Dáváte někdy vinu sám sobě?
To ne. Jezdil jsem s autobusem. Pár kilometrů před Pískem jsem nešťastně trefil trambus. Přijít o nohu při nehodě je prostě blbost. Ale naštěstí se nikomu dalšímu nic nestalo.

Vy jste pracoval jako řidič autobusu?
Úraz se mi stal v roce 1988. V té době jsem skončil s volejbalem a vozil jsem sportovce.

Které?
Všechny možné. Atlety, fotbalisty, volejbalisty, staré, mladé – prostě všechny. I rekreační vodáky.

Koho jste vezl v tom osudném roce 1988?
Fotbalisty. Naštěstí jsem to odnesl jenom já. Bojoval jsem jako volejbalista na kurtech, stejně jsem bojoval i po zranění. Naštěstí se po operaci všechno chytlo a přežil jsem. Začal jsem znovu žít, znovu jsem pak hrál volejbal. To mi hodně pomohlo.

Hned jste věděl, že se vrátíte k síti?
Vůbec ne. Já netušil, že se hraje volejbal také mezi postiženými. To jsem teprve zjistil.

Kdy jste se zapojil do týmu hráčů s handicapem?
V osmaosmdesáté jsem se zranil, v devadesátém mi volala Helena Hanková. Ta hrávala výborně volejbal a pak byla trenérskou v Bratislavě.  Tak jsem se stal členem týmu Mladosť Bratislava.

Jak se o Vás dozvěděla?
Někdo jí řekl, že jsem přišel po nohu. Nejdříve mi napsala dopis, pak mě pozvala telefonem, abych přijel do Bratislavy. Tak jsem se sebral a jel na Slovensko autobusem.

Jak Vás noví spoluhráči přivítali?
Já mezi ně přišel a hned se peklo prase. Ráno byl trénink. A tam jsem to viděl. Ten neměl nohu, ten ruku, jiný měl ruku zkroucenou. Každý z nás byl nějak postižený. A tam to všechno začalo.

Bavili jste se po tréninku o tom, co se komu v životě přihodilo?
Samozřejmě. Nejvíc případů bylo z odtahů na silnicích. To byli snad čtyři spoluhráči, kteří se takto zranili. Nakládali auto a zezadu se do nich někdo přiřítil. Trenérka Hanková do toho byla úžasně zapálená. Trénovala i kluky, kteří dříve volejbal nehráli.

Vůbec?
Vůbec. Všechno se učili od začátku.

I Vy jste přispěl radami. Kdy a kde musí stát, jak mají bránit, jak útočit?
Kdo někdy tento sport hrál, tak už má volejbalové myšlení. Byli tam kluci, kteří opravdu volejbal nikdy nehráli. Trenérka Hanková je učila všechno od servisu. Já jim skutečně říkal, kde mají stát.

Soupeři na tom byli podobně?
Právě, že moc ne. Když jsme hráli třeba s Německem, tak za soupeře hráli čtyři bývalí skvělí volejbalisté.

A na paralympiádě?
Taky. I na dalších velkých turnajích. Bylo na nich vidět, že se umí postavit, v obraně chytili víc míčů, lépe je zpracovali. Naši kluci míč občas pinkli dost nekontrolovaně.

Projevilo se, že jste hrál odmala?
Ohromně. To prostě bylo znát. Máte zafixováno, jak máte hrát. Já musel doskákat k míči na jedné noze, někdo zase uměl nahrát jednou rukou. Spoluhráči se to postupně naučili, hodně se zlepšili. My trénovali jako blázni.

Často a intenzivně?
Každou chvíli, každý týden jsem jezdil do Bratislavy. Před velkými akcemi jsme měli měsíční přípravné kempy. Před paralympiádami jsme byli měsíc na soustředění v Tatrách, nebo jsme trénovali v Třeboni. Trénovali jsme dvoufázově, někdy byly i tři tréninky denně.

Kolika „velkých“ volejbalových akcí jste se zúčastnil?
Dvakrát to byla paralympiáda. V Barceloně a v Atlantě. Na Mistrovství světa nebo Evropy jsem byl celkem sedmkrát.

Jak vzpomínáte na své působení ve Slovanu Svoboda Praha?
Když jsem hrál v Bratislavě, byli jsme ještě federace. Po rozpadu republiky jsem hrál v Praze. Na trénink jsem jezdil jednou za čtrnáct dní. Učil jsem volejbal syna našeho trenéra Milana Vápenky – Michala.

Jeho tatínek Milan volejbal nejen trénoval, ale také hrával extraligu?
Nastupoval proti mně. On hrál za Rudou hvězdu Praha i za nároďák. Byl to strašně nepříjemný soupeř. Levák. Vždycky se špatně blokoval.

Říkal jste mu to, když se stal vaším trenérem ve Slovanu?
To je jasná věc. Já jsem mu nadával už jako protihráč. Všechno ale bylo v dobrém. Jako trenér byl výborný. To platí i o dalších trenérech, kteří se postiženým věnovali. Snažili se z hráčů vydolovat co nejvíce. Jejich přístup byl obdivuhodný.

Sledujete dál svět volejbalu? Vyrážíte na zápasy Jihostroje?
Na volejbal se dívám, jen když je v televizi. A sleduji úplně všechno. Dívám se na extraligu mužů, žen, když hraje nároďák. To mě baví. Na Jihostroj nechodím ze zdravotních důvodů. Nevydržím sedět, nevydržím stát, bolí mě záda. Takže bohužel na zápasy Budějovic chodit nemůžu.

Jak se Vám současný volejbal líbí?
Je to jiné. Líbí se mi, ale s tím, co jsme hrávali my, se to moc srovnávat nedá.

V čem vidíte největší rozdíl?
Já ještě nastupoval na kurt v systému čtyř nahrávačů. Byl jsem to já s Peškou, Tondou Procházkou a Scheichlem. Pak přišel do Budějovic Kopet a hrálo se na jednoho nahrávače. Ale líbí se mi volejbal i teď. Je to jiné, než bývalo.

V síle? V rychlosti?
Taky. My jsme byli oproti současným hráčům trpaslíci. Dneska 185 cm nemá snad ani nahrávač. Kluci mají dva metry a skáčou výš, než my.

Čím se bavíte, když právě nesledujete volejbal?
Mám hodně práce ve firmě na vstřikovací stroje, kde jsem už čtvrt století. A každý víkend jezdím rád na chalupu. Zrovna dodělávám pergolu. Máme ji u Kaplice, nedaleko Malont. Je tam neustále sluníčko a to je vynikající.

Volejbalisté Škody České Budějovice v roce 1975, Jaromír v dolní řadě druhý zprava s č. 4.








Výběr ČSFR tělesně postižených volejbalistů v roce 1992 s bronzovými medailemi za 3. místo na IX. paralympijských hrách v Barceloně, Jaromír v horní řadě třetí zprava, dole napravo trenérka Helena Hanková.

Další aktuality

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčice, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.
30. březen 2025 12:00
Letní sporty

Jaro na vodě: tipy, jak si užít odemykání řek a jarní divokou vodu

Brzy z jara, kdy jsou hladiny řek výš než obvykle, je ideální doba pro sjíždění jindy nesjízdných říček a řek. Zároveň se začínají odemykat i vodácké stálice, které mají v tuto dobu dost vody a zároveň menší vytíženost. Opravdovým zážitkem může být například sjezd Pekla, údolí řeky Metuje a přímo adrenalinové zážitky nabízí v tomto období proslulá Stvořidla na řece Sázavě. Zkušení vodáci si nenechají ujít sjezd řeky Kamenice či horní Jizery. Žádný vodák by neměl však přeceňovat svoje síly a zbytečně riskovat při zvýšených vodních stavech.
29. březen 2025 6:05
Letní sporty

10 tipů, kde si užít pumptrack

Už jste někdy vyzkoušeli pumptrack? Uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání? Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým "pumpováním", odtud se odvíjí název této cyklo disciplíny. Pokud nevíte, kde si takovou jízdu vyzkoušet, nechejte se inspirovat našimi tipy.
28. březen 2025 6:00
Letní sporty

Kalendář 2025: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
24. březen 2025 12:00
Letní sporty

Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Česká republika nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Stávající délka cyklostezek je přibližně 3 500 kilometrů, cyklotras je tu nepřeberné množství v délce zhruba 44 tisíc kilometrů a křižují se tu také čtyři mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13. Rozjet se tedy můžete všemi směry, stačí si jen vybrat podle náročnosti terénu.
22. březen 2025 9:36
Letní sporty

Deset řek, na kterých vodáci přivítají novou sezónu

Odemykání řek je ve vodáckém kalendáři spojeno s jarní divokou vodou, kdy na mnohdy první jízdu v brzkém jaru vyráží ti nejodvážnější milovníci vodního živlu. Starý vodácký rituál si skalní vodáci mohou i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně otevírat sezónu. Vytáhněte lodě ze zimního úkrytu a užijte si první letošní peřeje!
10. březen 2025 16:00
Letní sporty

Vyjeďte si na jarní cyklovýlet: 50 tipů na výlet po cyklostezkách a cyklotrasách

V klidu a pohodě nasedněte na kola a po upravených a dobře značených cyklostezkách se vydejte nasbírat své první jarní kilometry. Nemusíte být právě zdatní cyklisté, aby pro vás byl výlet příjemný a nezapomenutelný. Stačí využít některý z našich tipů.
7. březen 2025 18:00
Letní sporty

Kalendář 2025: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují většinou v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
7. březen 2025 14:22
Letní sporty