Odpovědná doprava
Při zvažování, jak mít odpovědnější, a tedy u
držitelnou zimní dovolenou, hraje volba dopravy největší roli. Nejšetrnější je využít vlaky či autobusy až do místa pobytu. Ekologickou variantu nabízí horská střediska v podobě zimních skibusových linek, které vás dopraví z hotelu nebo z parkoviště rovnou na sjezdovky. (foto skibusu)
Zasněžování a udržitelnost
Kvůli změnám klimatu již není zima jako dříve a horská střediska musí bojovat s nedostatkem sněhu umělým zasněžováním. Právě umělé zasněžování je v současnosti velmi diskutovaným tématem, které vyvolává otázky kvůli jeho dopadu na životní prostředí. České
skiareály pro letošní zimní sezónu investovaly nejen do zvýšení komfortu služeb návštěvníků, ale i do efektivity a udržitelnosti. Díky akumulačním nádržím, které sbírají vodu ze srážek a tání sněhu, se znásobuje účinnost technického zasněžování, a přitom jsou chráněny menší vodní toky, ze kterých se voda nemusí čerpat. Nádrže pomáhají zadržovat vodu v přírodě. V obdobích sucha poskytují užitkovou vodu, ochlazují okolní prostředí, a vodu z nich lze využít i v případě požárů.
Na Monínci vybudovali zásobárnu sněhu, která díky moderní technologii zachovala sníh z loňského roku. Jedná se tedy o úspornější a ekologičtější variantu, která se dnes používá od Skandinávie až po Alpy.
Zimní radovánky s ohledem na přírodu
Při pohybu v přírodě se držte vyznačených tras, nejen kvůli vlastní bezpečnosti, ale také kvůli možnému plašení divoké zvěře či ničení rostlin. Veškerý odpad si s sebou odnášejte. Mnoho horských středisek se zapojilo do projektu Třídíme odpad na sněhu. Narazit tak můžete na unikátní koše (tzv. třikoše) na tříděný odpad, které jsou vyrobené z 97 % z recyklovaného plastového odpadu.
Ekologické ubytování a stravování
Také ubytování lze vybírat s ohledem na životní prostředí. Přednost dejte hotelům a penzionům, které přijaly opatření zaměřená na úsporu vody a elektřiny, snaží se dodržovat zero-waste principy, eliminují jednorázové obaly a v rámci stravování pro své hosty nabízejí pokrmy ze sezónních a regionálních potraviny. Hledat můžete produkty s označením „Originální produkt“ nebo „
Regionální potravina“. Nákupem těchto regionálních produktů a suvenýrů podpoříte místní tradice a ochutnáte, co je pro dané místo typické.
Tipy pro odpovědné cestování
Pro zodpovědné cestování na české hory využijte vlaky či autobusy, které jsou ekologičtější. Horská střediska také nabízejí zimní skibusové linky, které vás převezou z hotelu nebo parkoviště přímo na sjezdovky.
Umělé zasněžování je v současnosti diskutované kvůli svému dopadu na životní prostředí. Nicméně, investice do efektivního a udržitelného zasněžování, jako jsou akumulační nádrže sbírající vodu, pomáhají chránit vodní toky a zadržovat vodu v přírodě.
Zásobárna sněhu je technologické zařízení, které uchovává sníh z minulé zimy pro budoucí použití, což je úspornější a ekologičtější než tradiční způsoby zasněžování. Taková zařízení se využívají od Skandinávie až po Alpy.
Držte se vyznačených tras, neustále sbírejte a třiďte odpad a zapojte se do projektu Třídíme odpad na sněhu, kde můžete využívat recyklované třikoše na odpad, umístěné v horských střediscích.
Preferujte hotely a penziony, které se snaží šetřit vodou a elektřinou, dodržují zero-waste principy a nabízí jídla z lokálních a sezónních surovin. Vybírat můžete produkty s označením 'Originální produkt' nebo 'Regionální potravina'.
'Slow travel' je forma cestování, která zdůrazňuje autentické zážitky a minimalizuje ekologickou stopu turistiky. Spočívá v respektování přírody a kultury navštívených míst.
Fair tourism podporuje cestování mimo hlavní sezónu do méně navštěvovaných míst, s ohledem na ekologii, udržitelnost a podporu místních komunit. Připojit se můžete k kampaním zaměřeným na zodpovědné cestování, jako je například Kudy z nudy.