ÚvodAktualityUžijte si zimní radovánky v Krkonoších, avšak s respektem k přírodě
Zimní sporty

Užijte si zimní radovánky v Krkonoších, avšak s respektem k přírodě

Každý příznivec zimních sportů se nemůže dočkat, až konečně začne sněžit a pořádně mrznout. Pak se vypraví na hory za neopakovatelnými zážitky. Jedním z nejčastějších cílů zimních sportovců jsou krásné Krkonoše a proto není od věci připomenout si, co vše lze v Krkonoších během zimy dělat a co naopak může křehké krkonošské přírodě škodit. Kromě sjezdového a běžeckého lyžování se můžete do Krkonoš vypravit za lezením ledopádů, skialpinistickými zážitky nebo snowkitingem. Krkonošská příroda je však vzácná a křehká. Pro svou jedinečnost bylo zdejší území vyhlášeno národním parkem. Návštěvníci Krkonoš by proto měli do lůna přírody přicházet s pokorou a respektem.

Sjezdové lyžování v symbióze s přírodou

Špindlerův mlýnVětšina zimních návštěvníků Krkonoš přijíždí na sjezdovky. Pro potěšení sjezdařů existuje dnes v Krkonoších několik desítek kilometrů sjezdových tratí různých stupňů obtížnosti. K nejoblíbenějším skiareálům patří například Ski areál Čertova hora v Harrachově, Skiareál Špindlerův Mlýn, Skiresort Černá hora – Pec pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou nebo Skiareál Malá Úpa SkiMu. Při sjezdovém lyžování je důležité, aby se lyžaři drželi na vyznačených tratích a nejezdili přilehlými lesními porosty. Kromě možného poškození stromků hranami lyží nebo snowboardů dochází zvýšeným pohybem lyžařů mimo sjezdovky k plašení lesních živočichů.
 

Krkonoše – ráj běžkařů

běžky krkonošeBěžkaři mohou využít více než 71 km dlouhou páteřní Krkonošskou magistrálu a na ni navazující téměř 600 km běžeckých tratí a okruhů. Mezi velmi oblíbené trasy patří například cesta z Čertovy hory v Harrachově na Dvoračky a Labskou louku s následným sjezdem zpět do Harrachova okolo Mumlavy, ze Špindlerova Mlýna se dá vyjet na Medvědín a pokračovat na Vrbatovu boudu a Labskou louku (a boudu), Martinovku a okolo Davidových bud zpět do Špindlu. Opačným směrem se můžete vydat ze Špindlerovky na Luční boudu. Pokud by vás lákal výlet u Pece pod Sněžkou určitě se vydejte hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky – Sněžkou, Studniční a Luční horou.

Zima běžkyProblém z hlediska ochrany přírody může nastat, když se běžkaři v hřebenové části Krkonoš, tj. v I. zóně národního parku, nedrží upravovaných nebo značených cest a vytvářejí na vrcholových loukách různé zkratky nebo vystupují na vrcholy s omezeným přístupem. S ohledem na hustou síť cest není na hřebenech mnoho klidových zón, v nichž zimuje například kriticky ohrožený tetřívek obecný. Při nízké vrstvě sněhu navíc hrozí, zejména na často větrem vyfoukávaných místech, poškození vegetace.

Zima bohužel není v horách úplně ideální čas pro pěší výlety. Pohyb po sněhu je náročný, proto pěší rádi využívají upravované běžkařské tratě, po kterých se chodí snadněji. Úprava těchto tratí ale stojí nemalé finanční prostředky a pěší turista může upravenou stopu rozšlapat a zničit. Proto je žádoucí, aby pěší chodili jen po okraji běžkařských tratí, a jdou-li ve skupince, pak za sebou.
 

Krkonošské skialpinistické trasy

SkialpinismusToto platí i pro turisty na sněžnicích a skialpinisty. Také oni se v I. zóně KRNAP mohou pohybovat pouze po značených cestách. Skialpinistům navíc Správa KRNAP navíc vyhradila speciální skialpinistické trasy. Tyto turistické okruhy vedou zajímavými a relativně bezpečnými lokalitami. Jedná se o trasy v okolí Špindlerova mlýna (Martinovka, Klínové boudy, Chalupa Na Rozcestí, Medvědí koleno... atp.), v okolí Pece pod Sněžkou vedou trasy do Modrým dolem k Výrovce a potom po zelené přes Richtrovy Boudy zpět do Pece nebo po modré do Obřího dolu a po červené přes vrchol Sněžky dolů po žluté k horní stanici lanovky na Růžové hoře a zpět do Pece.
 

S drakem jen do II. a III. zóny

SnowkitingDalší zimní aktivitou, jejíž obliba roste, je snowkiting. Jízda na lyžích či snowboardu tažených drakem je bezproblémová na rozsáhlých loukách v nižších částech hor, například v okolí Vrchlabí, na Předních či Zadních Rennerovkách, ale na hřebenových loukách v I. zóně KRNAP, například v okolí Luční nebo Labské boudy, opět vyvstává problém rušení živočichů či poškození vegetace, proto zde jízdu na drakovi zákon o ochraně přírody a krajiny nedovoluje.

Na druhou stranu Krkonoše skutečně kiterům nabízejí dobré terény, kde mohou jezdit. Dobrou lokalitou jsou rozlehlé louky v okolí Brádlerových bud, Medvědí boudy nebo Moravské boudy ve středních Krkonoších. Nadmořská výška kolem 1 000 m n. m. zajišťuje stálou sněhovou pokrývku po většinu zimy a větrné počasí. Chalupy samotné nabízejí pro kitery solidní zázemí. Dobrou konfiguraci terénu mají louky v okolí Vrchlabí, jejichž další výhodou je snadná dostupnost i autem.
 

Vyžití pro ledolezce

ledové lezeníKrkonoše jsou také vyhledávány ledolezci. Většina ledopádů se však nachází v nepřístupných a chráněných lokalitách. Legálně lze lézt jen na skále na konci cesty Buď fit v Labském dole. Ovšem i zde platí jedno pravidlo: lezení na ledopádu je Správou KRNAP povoleno, pouze pokud v okolí leží minimálně 30 cm vrstva sněhu a na skalním útvaru přiměřená vrstva ledu. Je to proto, aby výstupem po ledu a každodenním sdružováním lidí nedocházelo k poškození skalního povrchu a vegetace pod skalou. Ustanoven byl denní limit 16 ledolezců a je nezbytné se předem registrovat. Lezeckou oblast tvoří skála, cca 20 m vysoká, nacházející se v Labském dole mimo cestu na pravém břehu řeky Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit (modrá značka vedoucí ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu). Tu pokrývá ledopád o mocnosti několika cm až desítek cm. Jelikož se ledopád nachází ve 2. zóně a v těsné blízkosti 1. zóny KRNAP. U ledopádu nenajdete žádnou hospodu ani chatu. Lézt může najednou nejvíce 16 horolezců v době 8-17 hodin. Rezervace lezeckého času je možná přes web správy KRNAP.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Skiareál Pec pod Sněžkou Zimní sporty

Skiareál Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je známá nejen jako výchozí bod na nejvyšší horu České republiky Sněžku, ale také jako aktivní horské středisko jak v létě, tak i v zimě. Lyžařský areál nabízí lyžování na 13,8 km sjezdovek.

Skiareál Rokytnice nad Jizerou – Lyžování pro celou rodinu Zimní sporty

Skiareál Rokytnice nad Jizerou – Lyžování pro celou rodinu

Skiareál Horní Domky, který se rozkládá v Horní Rokytnici n. J. na jižních svazích Lysé hory, nabízí 2 lanovky, 6 vleků a 13,5 km sjezdovek všech obtížností (modrá, červená, černá). Svou rozlohou, ukázkovými sjezdovkami a vybaveností se rovná k nejlepším lyžařským střediskům v ČR.

SkiResort Černá Hora – Pec Zimní sporty

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Ski areál Čertova hora v Harrachově Zimní sporty

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře – běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších Zimní sporty

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky – Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou Zimní sporty

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou Zimní sporty

Skialpinistické trasy okolím Pece pod Sněžkou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna Zimní sporty

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Klínové boudy v Krkonoších Gurmánská turistika

Klínové boudy v Krkonoších

Horské chaty roztroušené na západním svahu Zadní Planiny na Klínové louce. Jmenovitě například Petráška, Spisovatel, Kantorská, Skočka. Nejvýše položená bývala Klínová bouda, která v roce 1970 vyhořela. Dnes sousední objekt nese jméno této legendární boudy.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Krkonoše na běžkách – turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – turistická běžecká trasa Buď fit v Jilemnici

Trasa Buď fit v délce 20 kilometrů začíná v Jilemnici, na místě zvaném U buněk, v areálu Hraběnka, ale je také možnost napojit se na více místech a lze jí projíždět v libovolném směru. Na lyže se mohou po této trase vydat děti, senioři i zdatní sportovci.

Krkonoše na běžkách – z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou a přes Růžovou horu zpět

V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben Zimní sporty

Zapomenuté kouty Krkonoš na běžkách – z Hříběcích Bud pod Liščí hřeben

Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj