ÚvodAktualityOhňostroje a dronové show 2024: Za zářivým nebem se vypravte nejen do Brna!
Zážitky

Ohňostroje a dronové show 2024: Za zářivým nebem se vypravte nejen do Brna!

  • 17. května 2024
Městské slavnosti nebo silvestrovské oslavy se hlavně dříve neobešly bez pořádného ohňostroje. V současné době se přistupuje i různým alternativám jako jsou videomappingy či dronové show. Světelná představení jsou tak populární, že mají dokonce své přehlídky a mezinárodní soutěže. Vypravit se na ně v Česku můžete především do Brna, kde se koná mezinárodní soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr zajímavostí o ohňostrojích.

Historie ohňostrojů

Odkud se ale vlastně ohňostroje vzaly? Jejich domovem byla Čína před dvěma tisíci lety, i když prapůvodně šlo spíš o petardy a pořádné rány, které měly zahnat zlé duchy. Číňané ale byli velice šikovní: se střelným prachem a pomocí chemikálií postupně dokázali podobné efekty, jaké můžete na noční obloze vidět i dnes.

Přes Orient a Byzanc se ohňostroje postupně „prostřílely“ do Evropy, kde jejich kouzlo a krásu objevili Italové v době renesance. Ohňostroje se záhy staly součástí svateb, korunovačních slavností nebo jiných událostí. Třeba oslav mírové smlouvy uzavřené v Cáchách; právě tu připomněl královský ohňostroj na Temži v roce 1749, k němuž zkomponoval známou Feuerwerksmusik skladatel Georg Fridrich Händel.

Dnes máme lepší technologie a barevné přísady, rachejtle létají výš a jsou zářivější i bezpečnější, ale podle odborníků na ohňostroje se toho vlastně během posledních staletí zas tak moc nezměnilo. Ohňostroje nás zkrátka stále baví.
 

Ignis Brunensis 2024 v Brně

První ohňostroj letošního mezinárodního festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis rozzáří nebe nad Brnem na Mezinárodní den dětí 1. června.

Další ohňostrojné show, které již budou soutěžní, se odehrají jako v minulých letech na hladině Brněnské přehradyObyvatelé Brna a Jihomoravského kraje i návštěvníci z tuzemska i zahraničí uvidí vždy od půl jedenácté večer velkolepé ohňostroje

O velmi prestižní titul Vítěze vítězů se letos utkají čtyři velkolepé umělecké pyromuzikály synchronizované s hudbou (živě vysílá Rádio Krokodýl na frekvenci 103 FM). Postupně se představí 8.6. domácí Česko s poctou ohňostrůjci a spoluzakladateli „Ignisu“ Ivanu Martinkovi, 12.6. Německo, 15.6. Slovensko s Českem a 19.6. Rakousko. Všechny týmy mají za sebou úspěchy z mezinárodních soutěží, takže je na co se těšit. Navíc v soboty 8. a 15.6. se můžete těšit na dronové show. První oslaví 20 let od vstupu Česka do Evropské unie, druhá se bude soustředit na vodu. Letos do vzduchu vzlétne na 250 dronů (v roce 2023 to bylo 200). Také letos můžete využít další festivalové akce


Další ohňostrojová představení z celkého Česka

Již v sobotu 18. května můžete vidět ohňostroj v Jičíně, kde se konají Valdštejnské slavnosti

V Sedlci na Mikulovsku se 27. července se chystá Vinařská benátská noc, jejíž vrcholem bude v noci ohňostroj. 

Naopak oblíbený festival ohňostrojů v Hlučíně, který se pravidelně konával na začátku září, se letos neuskuteční. 

Na 21. září chystají neopakovatelnou show v Českém Krumlově. V zámecké zahradě se můžete těšit na barokní ohňostroj a barokní iluminace.
 

Co možná nevíte o ohňostrojích?

  • Ohňostrojné festivaly milujeme, ale používání zábavní pyrotechniky česká města postupně zakazují. S hlukem z domácích ohňostrojů došla trpělivost Liberci nebo Znojmu, připojily se i Doksy, město u Máchova jezera. Zákaz obvykle má jedinou výjimku, a to silvestrovskou noc. Za odpálení petardy v jiných dnech hrozí pokuta.
  • K velkým milovníkům ohňostrojů prý patřil Rudolf II. Habsburský (1552–1612), milovník umění a alchymie. Kdyby žil přibližně o sto padesát let déle, čekala by ho ještě lepší podívaná: ve 30. letech 18. století totiž Italové dokázali ohňostroje obarvit přidáním různých přísad a ve vylepšování pokračovali i ve století následujícím.
  • Ohňostrojné show na festivalu v Brně mají přesně předepsanou dobu trvání; ohňostroji, který uspořádal ruský car Petr Veliký (1672–1725) při příležitosti narození svého syna, nesahají ani po kotníky. Trval totiž pět hodin.
  • O ohňostrojné rekordy se v současnosti starají především Spojené arabské emiráty: například ohňostroj na Nový rok 2018 se odehrával 1 127 metrů nad zemí a novoroční ohňostroje v roce 2019 v emirátu Rás al-Chajma prý ozářily pobřeží v souvislé délce 13 kilometrů.
  • Ohňostroje v současné době nahrazují drony a jejich světelné show, čehož je dokladem i brněnská přehlídka
  • Jednu z největších dronovou show předvedla luxusní automobilka Genesis, která jich v roce 2021 v Šanghaji využila 3 281
Barokní ohňostroj a barokní iluminace v českokrumlovské zámecké zahradě 2024

21. 9.
Barokní ohňostroj a barokní iluminace v českokrumlovské zámecké zahradě 2024

Již 17. ročník festivalu barokních umění se koná 21. září 2024 v Českém Krumlově.

Festival zábavy Brno 2024

1. 6.30. 9.
Festival zábavy Brno 2024

Celoměstský festival zábavních, kulturních, sportovních a prezentačních akcí, které se konají v Brně od června do září. Největším lákadlem festivalu je mezinárodní přehlídka ohňostrojů RegioJet IGNIS BRUNENSIS.

Tenkrát ve Slavkově 1805

29. 11.30. 11.
Tenkrát ve Slavkově 1805

Slavkov u Brna se první prosincový víkend vrátí o 218 let zpět. Bude vzpomínat na jednu z nejzásadnějších evropských bitev, v níž francouzský císař Napoleon Bonaparte 2. prosince 1805 porazil koaliční Rakousko – Ruskou (s podporou Anglie) armádu a při níž bojovalo téměř 160 tisíc vojáků.

Znojemské vinobraní 2024

13. 9.15. 9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní promění ve dnech 13. – 15. 9. 2024 centrum Znojma na královské město. Přinese oblíbený historický průvod, šermíře a tanečnice, hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince.

Táborská setkání 2024

13. 9.15. 9.
Táborská setkání 2024

Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2024

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2024

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta nejen na jižní Moravu. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Prskavky – jediná výrobna v Evropě sídlí v severních Čechách

Prskavky – jediná výrobna v Evropě sídlí v severních Čechách

Pro oslavu se vždycky najde důvod, říkají v závodu Drutep v Neštěmicích. Od roku 1952 vyrábějí prskavky nejrůznějších barev, tvarů a délek. Věřte nebo ne, je to jediná dílna na jejich výrobu nejenom u nás, ale v celé Evropě.

Další aktuality

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.
7. září 2024 9:11
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Rosice zvou na oblíbené podzimní slavnosti česneku

Rosice o tomto víkendu zavoní česnekem! Již 16. ročník Česnekových slavností proběhne letos v sobotu 7. září 2024. Bohatý program doplní řemeslný jarmark a prodej tuzemského česneku, výrobků z česneku, česnekové dekorace a aranžmá a bohaté česnekové občerstvení. Kromě toho nebude chybět klasický regionální sortiment, první podzimní zelenina a burčák.
7. září 2024 8:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V sobotu se v Brně těšte na Chillibraní

V sobotu 7. září 2024 se v brněnském areálu Bzzzukot v Židenicích bude konat dvanáctý ročník festivalu Chillibraní. V Brně tak vypukne jedna z největších gastronomických párty pod širým nebem a vůbec největší evropský festival chilli papriček a pálivého jídla! Bohatý program začíná už v 11 hodin a jeho součástí bude i tradiční soutěž Chilližrout.
7. září 2024 7:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival vědy zve do Brna na interaktivní ukázky se světa vědy a techniky

Více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připravily od 6. do 8. září 2024 interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Festival vědy na brněnském výstavišti tak dokáže, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
6. září 2024 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024 slaví mezinárodní organizace UNESCO 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy. Haagská úmluva má za cíl ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu a při příležitosti těchto dvou významných výročí bude 9. září 2024 ve vile Tugendhat slavnostně odhalen znak zvýšené ochrany této jedinečné brněnské památky. Slavnostní akt bude spojen s odbornou konferencí, jejímž cílem bude si připomenout existenci a význam této úmluvy a zároveň se zamyslet nad jejím budoucím směřováním tváří v tvář současným celosvětovým výzvám.
4. září 2024 19:18
Památky, Jihomoravský kraj

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. V sobotu 7. 9. 2024 se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter.
3. září 2024 21:47
Zážitky, Jihomoravský kraj

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

První zářijovou sobotu 7. 9. 2024 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.
3. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách

Na letošním 77. ročníku Pálavského vinobraní, které proběhne od 6. do 8. září 2024, bude opět hlavní hvězdou víno v rozmanitých podobách, které tu poteče proudem. Několik desítek tisíc návštěvníků opět zavítá do města s vůní jihu užít si krásné babí léto, hudební hvězdy všech žánrů a víno místních vinařů. Atmosféra Pálavského vinobraní bude jako vždy jedinečná.
3. září 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj