ÚvodAktualityOriginály dopisů legendární Perchty z Rožmberka si prohlédnete ve Šternberském paláci
Kultura

Originály dopisů legendární Perchty z Rožmberka si prohlédnete ve Šternberském paláci

  • 23. ledna 2018
Originály dopisů legendární Perchty z Rožmberka, která bývá ztotožňována s Bílou paní rožmberskou, budou od čtvrtka 25. ledna vystaveny ve Šternberském paláci. Dopisy doplní výstavu Portréty renesanční šlechty, která je k vidění až do 4. března 2018. Expozice v konírně Šternberského paláce představuje výběr z dochovaných renesančních portrétů ze sbírek českých a moravských hradů a zámků. Dopisy budou k vidění do konce února a doplní je také nejstarší Perchtin portrét.
Perchta z RožmberkaVýstava Podoby a příběhy – Portréty renesanční šlechty nabízí rozsáhlou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty. Medailonky věnované mnohým slavným rodům přibližují osobnosti české a moravské aristokracie doby renesance, protestantské i katolické a jejich životní příběhy. Šlechtické rody připomínají heraldické a genealogické památky, archiválie, předměty uměleckého řemesla. K vidění jsou zde portréty pánů z Hradce, Rožmberků, Smiřických, Šliků, Lobkowiczů, Žerotínů, Dietrichsteinů i několika rodů, které přenesly své starobylé portrétní galerie z ciziny do naší země v pozdějších staletích. Unikátně dochované renesanční textilie a šperky zastupuje stříbrná šlikovská mincovní kazeta s vzácnými šlikovskými ražbami mincí z Jáchymova, renesanční náhrdelník ze Svatovítského pokladu či exempláře vonného šperku – pomandru – luxusního doplňku oděvů dam doby renesance. 
 
šlikovská kazetaOd 25. ledna od 10:30 hodin výstavu doplní dopisy paní Perchty z Rožmberka, které budou vůbec poprvé vystaveny mimo území Jihočeského kraje. Doplní nejstarší Perchtin portrét vytvořený na přání vzdálených potomků jejího rodu. Dva dopisy pochází z roku 1450, avšak k dispozici zájemcům bude na výstavě také jejich přepis. Vystavené originály Perchtiných dopisů budou v paláci k vidění do konce února. Poté je nahradí faksimile (kopie) a vzácné originály se vrátí do Státního oblastního archivu v Třeboni.
 

Dopisy vyprávějí příběh hororového manželství

jan z lichtenštejnaPerchta z Rožmberka (1429 – 1476) zažívala poté, co ji otec provdal za Jana z Lichtenštejna, velmi krušné časy. Ovdovělý hrubián počítal s vysokým věnem, které mu měl vyplatit Perchtin otec a které by mu pomohly vybřednout z dluhů. Ten však Lichtenštejnovi liknavě vyplácel pouze malé částky a Jan se za to mstil své nové choti. K pohodě u domácího krbu nepřispěly ani sestra a matka zesnulé první ženy, které s nimi nadále bydlely. Perchta posílala otci a bratrům prosebné dopisy v nichž je žádala o pomoc. Jde o mimořádně cenné kulturní dokumenty, z nichž jako by její životní tragédie přímo vyzařovala. Pro lepší pochopení toho, v jak těžké situaci se ocitla, je třeba připomenout, že v tehdejší době vůbec nebylo zvykem, aby si žena stěžovala na svého manžela, natož se s ním rozvedla nebo se od něj odstěhovala.
 
Zámek MikulovManžel mořil Perchtu hlady, týral ji zimou a nechával ji v hmotné nouzi (manžel ji nepřidělil ani vlastní světnici). Navzdory citovému chladu s ní však zplodil dvě děti – dceru Alžbětu a syna Andrease. Perchta ve 32 dochovaných dopisech například prosí jednoho z bratrů o peřinu a v dalším se svěřuje: „Mám se jak nebožtička, že je div, že nezoufám…“ či žádá „Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil“. Během času dokonce pojala podezření, že se ji tchyně pokusila otrávit. Bratr Jan ji pak poslal jako ochranu zemana Špána. Neudržitelné podmínky manželství údajně donutily krále Jiřího z Poděbrad zasáhnout v Perchtin prospěch. Faktem je, že v roce 1471, po 24 letech nesnesitelného manželství, dostává právo odejít z manželova sídlaMikulově do benediktinského kláštera Schottenstift ve Vídni. Po smrti nenáviděného manžela v roce 1473 se vrátila ke svému rodu a pečovala o chudé. Podle legendy se po smrti (zemřela roku 1476 pravděpodobně na mor) zjevovala na rožmberských panstvích jako bílá paní a starala se o děti.
Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha