ÚvodAktualityToulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům
Letní sporty

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
husova cestaHusova cesta měří celých 800 km a poutníky či vyznavače dálkového toulání zavede z Prahy až do německé Kostnice. Celá pouť je rozdělena do 40 etap, přičemž etapy české části stihnete v klidu projít do dvou týdnů. Pokud si celé dva týdny volna nevyšetříte, můžete si vybrat jakýkoliv úsek stezky například pro víkendový výlet. A právě začátek července, kdy slavíme svátek Jana Husa, je ideálním termínem.

Nejen že poutí po Husově cestě uděláte něco pro své tělo i ducha, ale zároveň si můžete velmi důstojně připomenout poslední cestu tohoto českého reformátoraPrahy do Kostnice, kde byl 6. července roku 1415 upálen. Husova cesta začíná v Praze u Betlémské kaple, v níž mistr Jan Hus kázal. Dále vede podél řeky Berounky, prochází malebnou krajinou Křivoklátska a severního Plzeňska. Zalesněným Tachovskem vás pak dovede až na česko-německou hranici. Odtud pokračuje přes Norimberk a Ulm k Bodamskému jezeru, na jehož břehu, na německo-švýcarské hranici, leží město Kostnice. V centru tohoto historického města najdete Husovo muzeum, u jehož budovy putování končí.


Historické skvosty na 250 kilometrech trasy

Hrad KrakovecPokud se rozhodnete projít si celou českou část, čeká vás 250 kilometrů ve 13 jednodenních etapách o průměrné délce 19 kilometrů. Pro zdatnější poutníky tato výzva přestavuje týden intenzivní chůze. Trasa je vedena většinou po turistických cestách Klubu českých turistů, jehož značení je svou hustotou v Evropě zcela unikátní. Nápomocné vám mohou být také mapy a popisy na webu husovacesta.cz a na Instagramu @husovacesta.

husova cestaPři putování českou krajinou po Husově cestě můžete zároveň obdivovat i mnohé historické skvosty, jakými je Karlštejn, Mariánská Týnice, město Manětín, hrady Točník či Krakovec, kde Hus pravděpodobně strávil své poslední dny v Čechách. A historie vás bude provázet i v dalších částech cesty – když dorazíte k česko-německé hranici, můžete z Tachova pokračovat po středověké zemské stezce, zvané „Goldene Strasse“ (Zlatá cesta).

Velkou výhodou všech poutních stezek je jejich naprostá časová flexibilita, a tak pokud vám nevyjde kratší či delší procházka po Husově cestěnadcházejícím období svátku Jana Husa, můžete na ni vyrazit i kdykoli jindy. Kvetoucí stromy na jaře či podzimní probarvené stráně vás na této trase určitě nezklamou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Další aktuality

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
5. červenec 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha

50 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.
5. červenec 2025 10:09
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha