ÚvodAktualityToulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům
Letní sporty

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímaní je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
husova cestaHusova cesta měří celých 800 km a poutníky či vyznavače dálkového toulání zavede z Prahy až do německé Kostnice. Celá pouť je rozdělena do 40 etap, přičemž etapy české části stihnete v klidu projít do dvou týdnů. Pokud si celé dva týdny volna nevyšetříte, můžete si vybrat jakýkoliv úsek stezky například pro víkendový výlet. A právě začátek července, kdy slavíme svátek Jana Husa, je ideálním termínem.

Nejen že poutí po Husově cestě uděláte něco pro své tělo i ducha, ale zároveň si můžete velmi důstojně připomenout poslední cestu tohoto českého reformátoraPrahy do Kostnice, kde byl 6. července roku 1415 upálen. Husova cesta začíná v Praze u Betlémské kaple, v níž mistr Jan Hus kázal. Dále vede podél řeky Berounky, prochází malebnou krajinou Křivoklátska a severního Plzeňska. Zalesněným Tachovskem vás pak dovede až na česko-německou hranici. Odtud pokračuje přes Norimberk a Ulm k Bodamskému jezeru, na jehož břehu, na německo-švýcarské hranici, leží město Kostnice. V centru tohoto historického města najdete Husovo muzeum, u jehož budovy putování končí.


Historické skvosty na 250 kilometrech trasy

Hrad KrakovecPokud se rozhodnete projít si celou českou část, čeká vás 250 kilometrů ve 13 jednodenních etapách o průměrné délce 19 kilometrů. Pro zdatnější poutníky tato výzva přestavuje týden intenzivní chůze. Trasa je vedena většinou po turistických cestách Klubu českých turistů, jehož značení je svou hustotou v Evropě zcela unikátní. Nápomocné vám mohou být také mapy a popisy na webu husovacesta.cz a na Instagramu @husovacesta.

husova cestaPři putování českou krajinou po Husově cestě můžete zároveň obdivovat i mnohé historické skvosty, jakými je Karlštejn, Mariánská Týnice, město Manětín, hrady Točník či Krakovec, kde Hus pravděpodobně strávil své poslední dny v Čechách. A historie vás bude provázet i v dalších částech cesty – když dorazíte k česko-německé hranici, můžete z Tachova pokračovat po středověké zemské stezce, zvané „Goldene Strasse“ (Zlatá cesta).

Velkou výhodou všech poutních stezek je jejich naprostá časová flexibilita, a tak pokud vám nevyjde kratší či delší procházka po Husově cestěnadcházejícím období svátku Jana Husa, můžete na ni vyrazit i kdykoli jindy. Kvetoucí stromy na jaře či podzimní probarvené stráně vás na této trase určitě nezklamou.
Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha