ÚvodKalendář akcíVýstavyPodoby a příběhy. Portréty renesanční šlechty – originály dopisů Perchty z Rožmberka k vidění do konce února

Datum začátku akce: 13.10.2017.

Doba trvání akce: "13. říjen 2017 10:00 – 4. březen 2018 18:00".

Výstavy

Podoby a příběhy. Portréty renesanční šlechty – originály dopisů Perchty z Rožmberka k vidění do konce února

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Letošní rok je Rokem renesanční šlechty. Vrcholem této akce je výstava Podoby a příběhy – Portréty renesanční šlechty, která se koná od 14. října 2017 ve Šternberském paláci. Od 25. ledna budou na jeden měsíc k vidění originály dopisů legendární Perchty z Rožmberka.
Poté je nahradí faksimile a vzácné originály se opět vrátí do Státního oblastního archivu v Třeboni, který je za účelem výstavy mimo území Jihočeského kraje zapůjčil vůbec poprvé. Dopisy tak na výstavě doplní nejstarší Perchtin portrét vytvořený na přání vzdálených potomků jejího rodu.

Jde o výstavu průřezovou, na které se může návštěvník setkat nejen s historií a památkami šlechtických rodin z přístupných hradozámeckých sbírek, ale i s rody, jejichž sídla se již dávno stala majetkem jiných vlastníků nebo nebyla nikdy zpřístupněna. Veřejnosti rovněž připomene i některé slavné rody, po nichž se dochovaly jen ojedinělé památky portrétního umění, a také budou představeny mnohé pozoruhodné artefakty doby renesance.

Výstava ve Šternberském paláci nabídne výběr z dochovaných renesančních portrétů z 16. a počátku 17. století ze sbírek českých a moravských hradů a zámků. Představí vzácné portréty pánů z Hradce, Rožmberků, Smiřických, Šliků, Redernů, Lobkowiczů, Žerotínů, Dietrichsteinů a dalších rodin, i několika rodů, které přenesly své starobylé portrétní galerie z ciziny do naší země v pozdějších staletích. Zastoupena budou díla anonymní i díla slavných autorů, Jakoba Seiseneggera, Paola Veronese, Hanse von Aachen či Anthoniho Bayse. Nebude chybět nejstarší portrét legendární Perchty z Rožmberka, vytvořený na přání vzdálených potomků jejího rodu, portrét mladého Petra Voka z Rožmberka či portrét Jáchyma Ondřeje Šlika, popraveného roku 1621 na Staroměstském náměstí.

Medailonky věnované mnohým slavným rodům pak návštěvníkům přibližují osobnosti české a moravské aristokracie doby renesance a jejich životní příběhy. Šlechtické rody připomenou rovněž heraldické a genealogické památky, archiválie i předměty uměleckého řemesla vztahující se k jednotlivým rodům i předměty, jež bývaly na renesančních portrétech zobrazovány jako doklady statusu a zámožnosti portrétovaného. Součástí výstavy proto budou i unikátně dochované renesanční textilie a příklady šperků. Například unikátní národní kulturní památka – stříbrná šlikovská mincovní kazeta s vzácnými šlikovskými ražbami mincí z Jáchymova, renesanční náhrdelník ze Svatovítského pokladu či exempláře vonného šperku – pomandru – luxusního doplňku oděvů dam doby renesance. Z archívních památek budou vystaveny proslulé šlikovské listiny vydané za císaře Zikmunda Lucemburského pro Kašpara Šlika, pokutní registra Petra Voka či takzvaná Zlatá kniha černokostelecká s popisem zámku Smiřických. Originály těchto vzácných dokumentů však mohou být vystaveny pouhý měsíc. Na přelomu ledna a února pak budou poprvé v historii vystaveny originály slavných dopisů Perchty z Rožmberka.

Expozici také doplní vybrané ukázky hudby autorů 16. a 17. století a multisenzuální prezentace s názvem Jak voněl pomandr s ukázkami vonných složek, vkládaných do renesančního šperku. Součástí výstavy bude edukační program připravený pro jednotlivce i školní skupiny, lektorské prohlídky a semináře.

Akce Roku renesanční šlechty probíhají po celý rok 2017 na téměř třiceti hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu i na některých dalších místech.

 

Aktuality

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovaná prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovaná prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovaná prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Hieronymus Cock – revoluce v grafice

V expozici Staří mistři I ve Schwanzerberském paláci bude od 28. 3. do 26. 6. 2025 umístěna výstava Hieronymus Cock – revoluce v grafice.
Praha 1, Praha

Na Hrad za Havlem – komentovaná procházka

V seriálu poznávání architektury Pražského hradu a jeho zahrad se dostáváme do éry Václava Havla, doby obnovené demokracie, rekonstrukcí historických budov a dalších prostor a zejména doby, kdy je Hrad maximálně přístupný veřejnosti.
Praha 1, Praha

Hodina osvobození – Válečný plakát 1938–1945

Správa Pražského hradu připravila při příležitosti 80. výročí konce druhé světové války rozsáhlou výstavu, která návštěvníky provede všemi významnými milníky největšího válečného konfliktu lidských dějin. Výstava je otevřena od 8. 5. do 28. 10.2025.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Zahrada Šternberského paláce v Praze

Šternberský palác na Hradčanském náměstí ukrývá ve své blízkosti malou, ale o to zajímavější romantickou zahradu.
Praha 1, Praha

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.
Praha 1, Praha

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Hospůdka U Tří sekyrek na Malé Straně

Útulná malá restaurace se nachází v domě U Tří sekyrek v ulici Úvoz, která plynule navazuje na Nerudovu, je však o poznání klidnější.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Restaurace Vikárka se nachází se v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Naleznete zde poctivou restauraci, kde si vychutnáte chuť tradiční české i mezinárodní kuchyni.
Praha 1, Praha

Kafe & Hrnky – kavárna a keramická dílna

Místo, ve které byste v Nerudově ulici na Malé straně možná už ani nedoufali. Kafe & Hrnky spojují kavárnu se zahrádkou ve vnitrobloku a keramickou dílnu. Objevte cestu hrnečku od hroudy hlíny až po šálek kávy.
Praha 1, Praha